Zayi olan ruhsata göre araç satışı...

• Değerli meslektaşlarım, zayii olan ruhsata göre satış yaptığınızda vatandaştan taahhütname alıyormusunuz?, geçen hafta vatandaş ruhsatını kaybetmiş ve satış yapmak istedi bizde daha önceki tecrübemizden eğer satış yapılacaksa trafik tescil veya jandarma trafik taahhütname istememektedir ve bunu noterin kendisinin alması gerektiğini söylemektedirler, sistemlere ruhsatın zayii bilgisi işlenerek giriş ekranından zayii belgeye göre seçilip satış yapılmaktadır, ilginç olanı eğer ruhsat sahibinin ikameti jandarma bölgesinde ise trafik zayii kayıdı işlemiyor jandarma işliyor, bizim bu şekilde yaptığımız satışa satıştan önce taahhütname yapıp satışın arkasına ekledik, sizin uygulamanız nasıldır ? bilgileriniz için şimdiden teşekkürler, selam ve dua ile...

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen metin ().

• Metin Bey;

İlgili taahhütnameyi trafik tescil bürosuna ibraz diyor, zayi durumu bilgisayar kayıtlarına işlendikten sonra satışı o şekilde yapıyoruz

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Özgür arkadaşıma katılıyorum.
    Yanlız jandarma taahhütnameyi trafik gibi alıkoyup dosyasına koyması gerekmezmi? Taahhütün bizde ne işi var anlamadım. Bence zayi kaydının dosyasına işlendiğine dair bir yazı alınırsa (eski trf.haciz kalktı yazısına benzer) iyi olabilir. Çünkü aracın sahibine aidiyeti taahhütle değil trafik veya jandarma yazısı ile ancak sabitlenir diye düşünüyorum.

ÖNEMLİ OLAN RUH GÜZELLİĞİ DEĞİL, RUS GÜZELLİĞİDİR!....

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Murad ().

• Malesef ne yazı veriyolar nede taahhüdü kabul ediyorlar, Bizim burada eğer vatandaş trafiğe satış yapacağım derse trafik tescil taahhütnameyi istemiyor birkere yaptım vatandaşın babası rahatsızdı ruhsatı kaybetmiş bende iyilik olsun bi daha gidip gelmesin birde vekaleten yaparsa masraf çok olmasın diye taahhütname yaptım trafiği gittiler trafiktede bunu noter boşuna yapmış diye vatandaşı gönderdiler geldi bizimle burda tartıştı bizde parasını geri verdik, trafiğe aradığımda biz taahhütnameyi istemiyoruz onu sizin alıp dosyanıza eklemeniz gerekir dediler, bizde noter beyle istişare yaptık bu şekilde satıştan önce taahhütnameyi yapıp satışa ekliyoruz, gerçi o vatandaş daha gelmedi gelirse vekaleten taahhütnameye yapacak masrafı ikiye katlanacak ama işte tam bi uygulama birliği olmadığı için satışlar için vatandaşa hiç iyilik yapasım gelmiyor sonra başımıza ekşiyolar birde suçlu duruma düşüyoruz selam ve dua ile...

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

• Değerli meslektaşım ilgili kanunda öyle yazmıyor orda yoruma açık bırakılmış ve tesciller arası farklılıklar olmaktadır bizim burdaki tescilde benim yukarıda yazdığım gibi bir uygulama yapıyor bakın eğer satış yapılacak ise bunu yapıyor satış yapılmayacak ise taahhütnameyi istiyor selam ve dua ile...

• değerlim meslektaşım ben öyle bir çok satış yaptım ve
    trafik taahhütname alarak zayii ayırıyor
    ondan sonra sitemden zayii satış yapabiliyorsun.Saygılar...

• Sayın meslekdaşlarım..
    Trafik şubesinin, jandarmanın ne istediği veya ne isteyeceği bizi ilgilendirmez, onlar sistemlerine zayii kaydını giriyorlarmı.? giriyorlar.. O zaman bizim için sorun yok. Yani işin özü: sistem zayi (belgesiz) satışa izin verdiği sürece bizim için hiçbir sorun yok..
    Saygılarımla..

• Bende bu mevzuda Metin arkadaşımızın uygulamasını destekliyorum.Zira eskiden trafik bugibi durumlarda vatandaştan taahhütname istiyordu..biz neden istemeyelimki?

• ben o şekilde satış yaptım hiç bir evrak kullamadım..trafik şube sisteme kayıp işliyor...bende ona göre satış yapıyorum.. saygılarımla..

• Elbetteki yapabilirsiniz... sisteme girer bunda problem yok..ancaak ileride doğması muhtemel bir vakayı önlemek bakımından belgeleri kaybeden den taahhütname almakta fayda vardır diye düşünüyorum.Selamlar

• CABİR ABİ O TAAHHÜTNAMEYİ ZATEN TRAFİK TESCİL ALMADAN ZAYİİ E AYIRMIYOR ABİ.
    İSTEMEMİZ YERSİZ OLUYOR ZATEN TRAFİK YÖNETMELİĞİNDEDE ÖYLE YAZIYOR.O SURUMLULUK TRAFİĞİN.BENCE ZAYİİ E AYRILDIMI YAPILIR HİÇBİR SORUNDA OLMAZ.SAYGILAR.

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().

• Bende bu mevzuda Metin arkadaşımızın uygulamasını destekliyorum.Zira eskiden trafik bugibi durumlarda vatandaştan taahhütname istiyordu..biz neden istemeyelimki?

Sayın abim...
    birincisi tür satışların nazıl yapacağına dair elimizde mevcut Emniyet Genel Müdürlüğünün ve TNB'nin genelge ve yazları mevcut..
    ikincisi ise eskiden zayi belgesi veya belgesiz satış diye her hangi bir işlem mevcut değildi. milletin ruhsat kaybettiğinde ne yaptığı veya ne yapmadığı bizi ne diye ilgilendiriyor bende bunu anlayamadım. Saygı ve selametle

• T.C.
    İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
    Emniyet Genel Müdürlüğü
    E B Y S
    Sayı : B.05.1.EGM.0.85.02.02. …./…./2010
    64008-
    Konu : Tescilli araçların satış, devir ve
    tescil işlemleri
    ( D O S Y A )

1.) NOTERLERİN YAPACAĞI İŞLEMLERLE İLGİLİ GENEL HUSUSLAR
    a) Tescilli araçların her çeşit satış ve devirleri, araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesi veya
    geçerlilik süresi bitmemiş olması şartıyla tescile ilişkin geçici belge, bu belgelerin zayi olduğunun
    anlaşılması halinde ise trafik tescil bilgisayar kayıtları esas alınarak yapılacaktır. Satış sırasında
    araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesinin zayi olduğunun beyan edilmesi ve zayi
    bilgisinin trafik tescil bilgisayar kayıtlarında görülmemesi halinde, araç sahibi trafik tescil
    kuruluşlarına yönlendirilecek, zayii bilgisi tescil kuruluşunca bilgisayar kayıtlarına eklendikten
    sonra aracın satış veya devir işlemi yapılacaktır.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Teşekkürler Özgür kardeşim demekki belgenin zayii edildiğinin beyan edilmesi halinde bunu bir şekilde belgelendirmek lazımmış....Selamlar sevgiler.

• Evet bu işlemdede bir uygulama birliği yok gibi gözüküyor, Burda ince bir ayrıntı var değerli meslektaşlarım sadece vatandaş ben şimdi gidip noterde satış yapacağım derse trafik taahhütnameyi istemiyor onun haricinde istiyor zaten, Trafik ve Jandarma zayii kaydını bi ifade tutanağına göre düşüyor, biz yinede kendimizi sağlama almak için taahhütnamesiz yapmıyoruz ilerde başımız ağrıcağına 24 TL ye işi hallediyoruz selam ve dua ile...

• Teşekkürler Özgür kardeşim demekki belgenin zayii edildiğinin beyan edilmesi halinde bunu bir şekilde belgelendirmek lazımmış....Selamlar sevgiler.

:) sevgili abim,
    Bilmiyorum belgesiz satış yaptınızmı.? Şayet yapmadınız ise..
    şuan elinizde bir ruhsat var ise bu ruhsatı belgesiz satış olarak giriniz. sistem size ne yapmanız gerektiği hakkında neler söylüyor bir görün..
    aynı şeyi birde trafikte zayi beyanında bulunan bir işlem için deneyin sistem su gibi akıp gidiyor..
    Saygı ve sevgilerimle..

• ARKADAŞLAR TAAHHÜTNAMEYE FALANGEREK YOK.SİSTEMDEN İŞLENMİŞSE VE GÖRÜYOSANIZ İŞ BİTMİŞTİR.BAŞKA EKSTRA BİRŞEY İSTEYEMEZSİNİZ.İLENMİŞSE ZAYİNDEN SEÇENEĞİNE GÖRE SATIŞ YAPILIR.

• arkadaşlar ben daha önce söledim simdide sölüyorum.....ben öle bi satış yaptım...sadece şahıs ruhsat kaybını trafik şubeye işletiyor..gerisi bizde satışa başlarken belgesiz (belge zayii durumunda) olan yerden giriyoruss ve satışı tamamlıyoruzz.........bu budur gerisini kurcalamayın...bilgi eksikliği olan trafik şubeler varsa onları o şekilde yönlendiriniz..