Düzenleme Azilnameler...

• Kıymetli meslektaşlarım,
    Düzenleme şeklinde vekaletnameleri, bildiğimiz üzre hüviyet müstenidi olarak sadece nüfus cüzdanıyla yapıyoruz.
    Benim merak ettiğim ise şu; size göre bu vekaletnamelerin azli içinde aynının uygulanmasına gerek olmadığı durumu ile ilgili yorumlarınızı saygıyla okuyacağımı bilmenizi isterim....

ÖNEMLİ OLAN RUH GÜZELLİĞİ DEĞİL, RUS GÜZELLİĞİDİR!....

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Murad ().

• Ben yine nüfus cüzdanına göre yaparım kimlik fotokopisini de eklerim. Sadece fotoğraf yapıştırmam.(ehliyet ,pasaport,avukat kimliği) Düzenleme azilnamelerde tapu işlemi ile ilgili olanlarda sürücü belgesi veya başka bir kimlik kullanılabilirmi bilemem ama açıkcası ben yapmam.şahsi fikrim vekaleti sadece bu kimliklerle yapıyorsak azilnameyide aynı kimliklerle yapmak gerekir.

• Sevgili Murad kardeşim Tapuda işlem görecek vekaletnameler mutlak suretle nüfus hüviyet cüzdanı,pasaport yanılmıyorsam yeni uygulamada avukatlık kimlik belgeleri dışında başka bir kimlikle yapılmamaktadır.Bu demek değilki daha önce tanzim edilmiş bir vekaletname sürücü belgesi ile azil edilemez.Azil edilir ve hiç bir sakıncasıda yoktur.

• Değerli meslektaşlarım yeri gelmişken bende aşağıdaki konu hakkında görüşlerinizi alabilirmiyim ?

Tebligat Kanununun 8.md si gereğince tebliğ olunacak her nevi evrakın her bir nüshasında iş sahibinin imzasının bulunması zorunludur.Örneğin düzenleme bir vekalet için sonradan yapılacak azilnamenin de NK 81.md gereği düzenleme şeklinde yapılması gerekecektir.Düzenleme şeklinde yapılan işlemlerde bilindiği üzere evrakın aslına ilgilinin imzası alınır, suretlerine alınmaz.Ancak, düzenleme şeklinde yapılan azilname tebliğ olunacak bir evrak olduğundan Tebligat Kanununun 8.md.si gereğince azilnamenin tüm nüshalarının a s ı l olması ve ilgilinin imzasının alınması zorunludur.

<p>"Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Erkan ().

• Değerli meslektaşlarım yeri gelmişken bende aşağıdaki konu hakkında görüşlerinizi alabilirmiyim ?

Tebligat Kanununun 8.md si gereğince tebliğ olunacak her nevi evrakın her bir nüshasında iş sahibinin imzasının bulunması zorunludur.Örneğin düzenleme bir vekalet için sonradan yapılacak azilnamenin de NK 81.md gereği düzenleme şeklinde yapılması gerekecektir.Düzenleme şeklinde yapılan işlemlerde bilindiği üzere evrakın aslına ilgilinin imzası alınır, suretlerine alınmaz.Ancak, düzenleme şeklinde yapılan azilname tebliğ olunacak bir evrak olduğundan Tebligat Kanununun 8.md.si gereğince azilnamenin tüm nüshalarının a s ı l olması ve ilgilinin imzasının alınması zorunludur.

Noterlik kanunu noterlerin mevzuatlarının ana yasası demektir. Tebligat kanunu ise aynı mantığa paralel tali bir kanundur. Dolayısıyla kişisel kanaatim; imza alınmadan tebligatın gönderilmesidir.

• Düzenleme azilnameleri ehliyetle yapılamaz diye hiç bir yerde rastlamadım ve gözümede ilişmedi. ancak Azilnamelerin Noterlerden yapılabileceği gibi tapu sicil müdürlüğüne verilecek veya gönderilecek bir dilekçe ile yapılabileceğine dair Ankara Noter Odasının bir konu bir konuk kitabında okudum. Selam ve Saygılar.