Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Defterleri

• Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi defterlerini nasıl yaptınız arkadaşlar, kooperatifin yevmiye kebir defteri var bi de kooperatife ait sosyal yardım sandığının yevmiye ve kasa defteri var, ayrıca kooperatife ait ortaklar arası yardımlaşma fonunun kasa defteri var, kooperatife ait yevmiye defteri GIB'e bildirilecek, sosyal yardım sandığının yevmiye defteri bildirilmeyek değilmi, ben daha önce kooperatif defterlerini harçsız, sosyal yardım sandığı ve ortaklar arası yardımlaşma fonunu harçlı kesiyordum. siz nasıl yapıyorsunuz, bide sosyal yardım sandığını nerede belirtiyorsunuz, meşruhat adını yazarken "sosyal yardım sandığı yevmiye defteri" mi. yapan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim. kolay gelsin

• Duygu hanım Ben bu defterlerin tastikini yaptım.Esnaf Kefalet Koop.ile Bu kooperatife bağlı üyeleri arasında sos.yar.ve day,fonu var her ikisininde vergi numarası aynı yani fon için ayrı bir vergi numarası almamışlar.Bursa 8.noteri ile görüşmemden sonra ek bilgi kısmına fonun ismini yazmamı ,meşruhat çıktısında fonun adı gözükecek şekilde tastik yapabileceğimi söyledi.Koop.defterlerini harçsız,fonun defterlerine harçlı olarak kestim.ve her ikisinide vergi dairesine bildirdim.