KOLLEKTİF HİSSE DEVRİ HAKKINDA

• [size=1][ÖRNEKTİR][/size][size=1]
    DÜZENLEME ŞEKLİNDE [/size]
    [size=1][KOLLEKTİF ŞİRKET TADİL SÖZLEŞMESİ][/size][size=1][İkibinoniki yılı Nisan ayının ondokuzuncu günü 19.04.2012][/size][size=1]
    Aşağıda mühür ve imzası bulunan ben [/size]
    [size=1][VAKFIKEBİR NOTERİ][/size][size=1][İBRAHİM KAHYAOĞLU][/size][size=1][<Vekili İmzaya Yetkili Başkatip ALİ KAYA>][/size][size=1][KIZILAY İŞHANI KAT:2][/size][size=1][VAKFIKEBİR / TRABZON][/size][size=1] adresindeki dairemde görev yaparken [/size][size=1][yanıma gelen][/size][size=1] ve gösterdiği [/size][size=1][, ][/size][size=1][K, ][/size][size=1] birlikte bana başvurarak bir [/size][size=1][DÜZENLEME ŞEKLİNDE KOLLEKTİF ŞİRKET TADİL SÖZLEŞMESİ][/size][size=1] düzenlenmesini istediler.
    İlgililerin kimliği hakkında yukarıda yazılı belge ile kanı sahibi olduğum gibi bu işlemi yapma yeteneklerinin bulunduğunu ve okur yazar olduklarını anladım.
    Bunun üzerine [/size]
    [size=1][HASAN İLU][/size][size=1], [/size][size=1][HÜSEYİN İLU, ADEM İ, ENVER İSKE GÖNÜL İS][/size][size=1] ve [/size][size=1][NUĞRAN TEU][/size][size=1][][/size][size=1] şu suretle söze başladılar: “ [/size][size=1][Ortağı bulunduğumuz İs Kollektif Şirketi Hasan, Hüseyin, Adem ve Enver İsklu unvanlı şirketimiz ana sözleşmesinin 5. maddelerinde değişiklikler yapılmıştır. Şöyleki;
    Madde 5 Eski Hali:Şirketin sermayesi 15.000,00 TL. (Onbeşbin TL.)
    Hasan u 4.875,00 TL. (Dörtbinsekizyüzyetmişbeş TL.)
    Hüseyin İ 4.875,00 TL. (Dörtbinsekizyüzyetmişbeş TL.)
    Adem 2.250.00 TL. (İkibinikiyüzelli TL. )
    Enver u 2.250.00 TL. (İkibinikiyüzelli TL. )
    Gönül İr 375,00 TL. (Üçyüzyetmişbeş TL.)
    Nuğran 375,00 TL. (Üçyüzyetmişbeş TL.)

Madde 5 Yeni Hali:Şirketin sermayesi 15.000,00 TL. (Onbeşbin TL.)
    Hasan 5.250,00 TL. (Beşbinikiyüzelli TL.)
    Hüseyin u 5.250,00 TL. (Beşbinikiyüzelli TL.)
    Adem İ 2.250.00 TL. (İkibinikiyüzelli TL. )
    ][/size]
    [size=1] ” diye sözlerini bitirdiler.
    Yazılan bu tutanak okuması için kendilerine verildi. Okudular. Yazılanların gerçek isteği olduğunu beyan etmeleri üzerine ilgililer ve tarafımdan imzalandı, mühürlendi. [/size]
    [size=1][İkibinoniki yılı Nisan ayının ondokuzuncu günü 19.04.2012][/size]

[size=1] İLGİLİLER[/size]
    [/size][size=1] [1-HASAN İ][822][/size][size=1] [/size][size=1] [][][/size][size=1]
    [/size][size=1] [2-HÜS

3LU][/size][size=1][/size][size=1] [T.C. No :
    4- 5-
    06]][/size][size=1]
    [/size][size=1][][/size][size=1]
    [/size][size=1] [İMZALAR][/size][size=1] [/size][size=1][İMZA][/size][size=1]

[/size][size=1] [VAKFIKEBİR NOTERİ][/size][size=1][/t][/t][/t]
    [/size]

[size=1][İBRAHİM KAHYAOĞLU][/size][size=1]

[/size]

[size=1][<Vekili İmzaya Yetkili Başkatip ALİ KAYA>] [/size][size=1]

[/size]

[size=1][RESMİ MÜHÜR VE İMZA] [/size][size=1]

[/size][size=1]

DAYANAK: [/size][size=1]
    [/size][size=2][Trabzon Ticaret Sicili Memurluğunca ir.][/size][size=1][/size][size=2]
    İşbu dayanak Noterlik Yasasının 79.maddesine göre eklenmiştir.[/size][size=1]
  • Hukuk 4622
    Ankara, 25.3.2004
    Özü: KOLLEKTİF şirket ana sözleşme değişikliği hk.

G E N E L G E
    ( 9 )

........................ NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA
    ........................ NOTERLİĞİNE

İLGİ: 05.09.2003 günlü 28 sayılı genelgemiz.

Anonim ve Limited Şirket ana sözleşme değişikliklerine ilişkin Yönetim ve ortaklar kurulu kararlarının noter tasdikli suretlerinin yeterli olduğuna dair ayrıntılı bilgiler ilgi genelgemizde açıklanmıştı.

Ancak KOLLEKTİF Şirket ana sözleşme değişikliklerinde de bu genelge hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağı ve ilgililer tarafından imzalarının onaylanmasının talep edilmesi halinde harç ve damga vergisinin ne şekilde tahsil edileceğine ilişkin başvurular nedeniyle konu Yönetim Kurulu’ nun 11.2003 günlü toplantısında görüşülmüştür.

Türk Ticaret Kanunu’ nun 154. maddesine göre KOLLEKTİF Şirket esas mukavelesinin yazılı şekilde yapılması ve imzaların noterce onaylanması ve 157. madde uyarınca da kurucu ortakların imzaların noterlerce onaylanmasından sonra 15 gün içinde şirketi ticaret siciline tescil ettirmeleri gerekmektedir.

Aynı Kanunun 33.maddesi ise tescil edilmiş hususlarda meydana gelecek değişikliklerin de tescil olunacağını öngörmektedir.

KOLLEKTİF şirketlerde ana sözleşmenin tadiline dair kararın yazılı şekilde olması ve ayrıca ticaret sicilinde tescil ve ilan edilmiş bulunmasının yeterli olduğu dikkate alınarak ilgi genelgemiz hükümlerinin KOLLEKTİF şirket ana sözleşme değişikliklerinde de uygulanması gerektiğinden, ana sözleşme değişikliklerine ilişkin Yönetim Kurulu kararları altındaki imzaların ayrıca noterliklerce onaylanmasına gerek olmadığı, ancak ilgililerin noter huzurunda imzaların kendilerine ait olduğunu belirterek onaylanmasını talep etmeleri halinde bu doğrultuda işlem yapılabileceği,

Diğer taraftan 492 sayılı Harçlar Kanununun 123 üncü maddesi ve 488 sayılı Damga Vergisi Kanununa ekli 2 sayılı tablonun IV-17 fıkrası ile anonim, esamlı komandit, limited şirketlerin kuruluş, sermaye artırımı ve süre uzatım kararları ile bu şirketlerin yapılan birleşme, devir, bölünme ve nevi değişikliği işlemlerine harç ve damga vergisi istisnası getirilmiş bulunmaktadır.

KOLLEKTİF şirketler bakımından ise belirtilen hususlarda her hangi bir istisna öngörülmemiş olduğundan, KOLLEKTİF şirket ana mukavele değişikliklerinde aşağıda belirtilen şekilde işlem yapılması gerekmektedir.

a) 1987/37 sayılı genelgede açıklandığı gibi, belli parayı ihtiva eden KOLLEKTİF şirket ana sözleşmesinin değiştirilmesi sonucunda belli paranın artması halinde damga vergisinin artan miktar üzerinden nispi, belli para aynen kalıyor veya azalıyorsa maktu olarak tahsil edilmesi,

b) KOLLEKTİF şirket ana mukavelesinde yapılan değişiklik sonucunda sermaye artıyorsa harcın, 492 sayılı Kanunun 43 üncü maddesi gereğince artan miktar üzerinden nispi olarak tahsil edilmesi,

c) 1997/19 sayılı genelgemiz doğrultusunda, belli parayı ihtiva eden KOLLEKTİF şirket ana sözleşmesinin değiştirilmesi sonucunda sermaye azaltılıyorsa, harcın yeni sermaye üzerinden nispi, sermaye aynen kalsa bile harcın yine nispi olarak alınması,

d) Belli parayı ihtiva etmeyen belli para mecburiyeti kapsamına girmeyen veya önceki işin mahiyeti ve değerini değiştirir nitelikte olmayan KOLLEKTİF şirket ana mukavele değişikliği işlemlerinden ise harcın maktu olarak alınması,
    Gerektiği düşünülmektedir.

Bilginizi ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.

Saygılarımla,

BAŞKAN

Hasan YENİ
    (İstanbul 28.Noteri)

• Ali bey çok teşekkür ederim çok sağolun iyi çalışmalar size

Rica ederim gizem hanım. İşlemi yaptınızmı ticaret sicil memurluğu na fax 'layın kontrol etsinler, İşlem bu şekilde oluyor ama sicilden sicile farklılıklar olabiliyor. Bu şekilde ben 3,4 tane yaptım diğer madelerdede değişiklikler yaptım bir sorun olmadı. Farklılık konusuna gelince mesala bizim sicil Trabzon şirket kuruluşlarında tescil talepnamesi almıyor normal imza beyanı alıyor. İst. ,Ankara sicili tescil talepnamesi alıyor.

• KOLLEKTİF ŞİRKET HİSSE DEVRİ VE TADİL SÖZLEŞMESİ

[size=2] HİSSESİNİ DEVİR EDEN[/size][/t][/t][/t]
    [size=2] : [/size][size=2][][/size][size=2][T.C. No : ][/size]
    [size=2] [][/size]
    [size=2] HİSSEYİ DEVİR ALAN[/size] [size=2] : [/size][size=2][][/size][size=2][T.C. No : ][/size]
    [size=2] [][/size]
    [size=2] DEVİR BEDELİ[/size] [size=2] : [/size][size=2][][/size]
    [size=2] DEVİR EDİLEN HİSSE[/size] [size=2] : [/size][size=2][][/size]

[size=2] ŞİRKETİN ÜNVANI[/size][/t][/t][/t]
    [size=2] :[/size] [size=2][][/size]
    [size=2] ADRESİ[/size] [size=2] :[/size] [size=2][][/size]
    [size=2] ANA SERMAYESİ[/size] [size=2] :[/size] [size=2][][/size]
    [size=2] TİCARET SİCİLİ VE NOSU[/size] [size=2] :[/size] [size=2][][/size]
    [size=2] VERGİ DAİRESİ VE NOSU[/size] [size=2] :[/size] [size=2][][/size]
    [size=2] Yukarıda ünvanı, adresi, Ticaret sicili ve sicil numarası ile vergi dairesi ve vergi hesap numarası yazılı olan şirketin ortaklarından [/size][size=2][][/size][size=2] şirkette mevcut [/size][size=2][][/size][size=2] TL değerindeki hak ve hissesini bütün aktif ve pasifi, hukuki ve mali yükümlükleri ile birlikte [/size][size=2][][/size][size=2] 'ya devrederek, devir bedelini nakden ve tamamen almış, diğer taraftan [/size][size=2][][/size][size=2] 'da devredenin bu hissesini aynı bedel ve şartlarla devir alarak, bedelini nakden ve tamamen devir edene ödemiştir.
    Bu nedenle şirket ana sözleşmesinin ............ maddeleri aşağıdaki şekilde tadil edilmiştir. Şöyle ki;
    Eski Şekli:
    Kuruluş:
    Madde 1- Aşağıda adları ve oturdukları yerler yazılı kurucular arasında bir kollektif şirket kurulmuştur.
    1- ..............'da T.C. Uyruklu ...............
    Sermaye:
    Madde:
    Şirketin ana sermayesi ............. Tl olup,
    1- .......... TL. ortaklardan .......... ya ait olmak üzere tamamen ödenmiştir.
    Yeni Şekli:
    Kuruluş:
    Madde 1- Aşağıda adları ve oturdukları yerler yazılı kurucular arasında bir kollektif şirket kurulmuştur.
    1- ..............'da T.C. Uyruklu ...............
    Sermaye:
    Madde:
    Şirketin ana sermayesi ............. Tl olup,
    1- .......... TL. ortaklardan .......... ya ait olmak üzere tamamen ödenmiştir.
    Ana sözleşmenin değişen maddeleri dışındaki diğer maddeleri aynen kalacak ve geçerli olacaktır. Taraflar bu hisse devri ve tadil sözleşmesini okuyarak kabul etmiş ve birlikte imzalamışlardır.

[/size]

[size=2] DEVİR EDEN [/size][/t][/t][/t]
    [size=2] : [/size][size=2][][/size]
    [size=2] [İMZA][/size]
    [size=2] DEVİR ALAN [/size] [size=2] : [/size][size=2][][/size]
    [size=2] [İMZA][/size]
    [size=2] DİĞER ORTAK[/size] [size=2] : [] [/size]
  • Arkadaşlar ALİ KAYA beyin Örnek olarak verdiği DÜZENLEME ŞEKLİNDE KOLLEKTİF ŞİRKETİ TADİL SÖZLEŞMESİ'nde ESKİ MADDE 6.KİŞ VAR- YENİ MADDE- 4.KİŞİ VAR BUNU ANLAYAMADIM. BURADA DEVİR VARMI. DEVİR VAR İSE KOLLEKTİF ŞİRKETİ HİSSE DEVİR VE TADİL MUKAVELESİ OLARAK YAPILMASI VE ÖNCE DEVİR İŞLEMLERİ YAPILIP ONDAN SONRA TADİL YAPILMASI GEREKLİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

• Arkadaşlar ALİ KAYA beyin Örnek olarak verdiği DÜZENLEME ŞEKLİNDE KOLLEKTİF ŞİRKETİ TADİL SÖZLEŞMESİ'nde ESKİ MADDE 6.KİŞ VAR- YENİ MADDE- 4.KİŞİ VAR BUNU ANLAYAMADIM. BURADA DEVİR VARMI. DEVİR VAR İSE KOLLEKTİF ŞİRKETİ HİSSE DEVİR VE TADİL MUKAVELESİ OLARAK YAPILMASI VE ÖNCE DEVİR İŞLEMLERİ YAPILIP ONDAN SONRA TADİL YAPILMASI GEREKLİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Ersin bey devir olur,adres değişikliği olur,yeni ortak girer,ortak çıkar,sermaye değişir hepsi tadil mukavelesi ile olur. Kollektif şirketlerde maddeler değişir eski hali şu idi,yeni hali şu oldu gibilerinden , Benim bu yaptığım işlem en son hali ile idi benim verdiğim örnekde ortaklardan biri ölmüştü, ilk başta tadil sözleşmesi ile mirasçılarına intikal etti tescili yapıldı. Daha sonra mirasçılar hisselerini diğer ortaklara devir etti. Nerden baksanız benim verdiğim örneğin ben bir kısmını attım. şirketin unvanı değişti,sermayesi değişti,ortakları değişti iki defa . İşin özü kollektif şirketlerde tadil sözleşmesi olur maddeler değişir. Maddelerde eski hali yeni deriz okadar.

• DÜZENLEME ŞEKLİNDE [KOLLEKTİF ŞİRKET TADİL SÖZLEŞMESİ]
    [İkibinoniki yılı Nisan ayının yirminci günü 20.04.2012]
    Aşağıda mühür ve imzası bulunan ben [VAKFIKEBİR NOTERİ] [İBRAHİM KAHYAOĞLU] [<Vekili İmzaya Yetkili Başkatip ALİ KAYA>] [KIZILAY İŞHANI KAT:2] [VAKFIKEBİR / TRABZON] adresindeki dairemde görev yaparken [yanıma gelen]---------------, ] birlikte bana başvurarak bir [DÜZENLEME ŞEKLİNDE KOLLEKTİF ŞİRKET TADİL SÖZLEŞMESİ] düzenlenmesini istediler.
    İlgililerin kimliği hakkında yukarıda yazılı belge ile kanı sahibi olduğum gibi bu işlemi yapma yeteneklerinin bulunduğunu ve okur yazar olduklarını anladım.
    Bunun üzerine [HASAN ĞLU], [HÜSEYİNU, ADEM İLU, ENVER , GÖNÜL İ ve [NUĞRAN TEU] [] şu suretle söze başladılar: “ [Ortağı bulunduğumuz İskenderoğlu Kollektif Şirketi Ali İskenderoğlu ve Oğulları unvanlı şirketimiz ortaklarından Ali İskendeoğlu 'nun vefatından dolayı şirket ana sözleşmesinin 3.,5. ve 9. maddelerinde değişiklikler yapılmıştır. Şöyleki ;
    Madde 3 Eski Hali: Ticaret unvanı ve şirketin merkezi: Şirketin unvanı: İsku Kollektif Şirketi Ali İslu ve Oğulları şirketin merkezi Gazipaşa Cad. No:5/A Vakfıkebir dir.Şubesi Tonya ilçesinde olacaktır. İstediği yerde şube açacaktır.
    Madde 3 Yeni Hali: Ticaret Unvanı ve şirketin merkezi: Şirketin unvanı: İsku Kollektif Şirketi Hasan, Hüseyin, Adem ve Enver İlu , şirketin merkezi: Gazipaşa Caddesi No:5/A Vakfıkebir 'dir. İstediği yerde şube açacaktır.
    Madde 5 Eski Hali: Şirketin sermayesi 15.000.000.000.-(Onbeşmilyardır) TL.
    Ali İu 1.500.000.000.- (Birmilyar beşyüzmilyon )
    Hasan İlu 4.500.000.000.- (Dörtmilyarbeşyüzmilyon)
    Hüseyin İu 4.500.000.000.- (Dörtmilyarbeşyüzmilyon)
    Adem u 2.250.000.000.- (İkimilyarikiyüzellimilyon )
    Enver İu 2.250.000.000.- (İkimilyarikiyüzellimilyon )
    Hasan 4.875,00 TL. (Dörtbinsekizyüzyetmişbeş TL.)
    Hüseyin 4.875,00 TL. (Dörtbinsekizyüzyetmişbeş TL.)
    Enver İ 2.250.00 TL. (İkibinikiyüzelli TL. )

Gönül İr 375,00 TL. (Üçyüzyetmişbeş TL.)
    Nuğran u 375,00 TL. (Üçyüzyetmişbeş TL.)
    Madde 9 Eski Hali :Kar Zararın Taksimi
    Yıl sonundake safi kar ortaklar arasında hisseleri oranında bölünür.
    Ali u %10 imza
    Hasan u %30 imza
    Hüseyin u %30 imza
    Adem İu %15 imza
    Enver u %15 imza
    Madde 9 Yeni Hali: Kar Zararın Taksimi
    Yıl sonundaki safi kar ortaklar arasında hisseleri oranında bölünür.
    ] ” diye sözlerini bitirdiler.
    Yazılan bu tutanak okuması için kendilerine verildi. Okudular. Yazılanların gerçek isteği olduğunu beyan etmeleri üzerine ilgililer ve tarafımdan imzalandı, mühürlendi. [İkibinoniki yılı Nisan ayının yirminci günü 20.04.2012]

İLGİLİLER [1-HASAN
    [][]

• DÜZENLEME ŞEKLİNDE [KOLLEKTİF ŞİRKET TADİL SÖZLEŞMESİ]
    [İkibinoniki yılı Nisan ayının yirminci günü 20.04.2012]
    Aşağıda mühür ve imzası bulunan ben [VAKFIKEBİR NOTERİ] [İBRAHİM KAHYAOĞLU] [<Vekili İmzaya Yetkili Başkatip ALİ KAYA>] [KIZILAY İŞHANI KAT:2] [VAKFIKEBİR / TRABZON] adresindeki dairemde görev yaparken [yanıma gelen] ------ ] birlikte bana başvurarak bir [DÜZENLEME ŞEKLİNDE KOLLEKTİF ŞİRKET TADİL SÖZLEŞMESİ] düzenlenmesini istediler.
    Bunun üzerine [HASAN U], [HÜSEYİN LU, ADEM , ENVER U, GÖNÜL R ] ve [NUĞRAN U] [] şu suretle söze başladılar: “ [Ortağı bulunduğumuz İsk Kollektif Şirketi Hasan, Hüseyin, Adem ve Enver İs unvanlı şirketimiz ana sözleşmesinin 5. maddelerinde değişiklikler yapılmıştır. Şöyleki;
    Madde 5 Eski Hali:Şirketin sermayesi 15.000,00 TL. (Onbeşbin TL.)
    Hasan u 4.875,00 TL. (Dörtbinsekizyüzyetmişbeş TL.)
    Hüseyin 4.875,00 TL. (Dörtbinsekizyüzyetmişbeş TL.)
    Enver 2.250.00 TL. (İkibinikiyüzelli TL. )
    Gönül 375,00 TL. (Üçyüzyetmişbeş TL.)
    Nuğran 375,00 TL. (Üçyüzyetmişbeş TL.)

Hasan 5.250,00 TL. (Beşbinikiyüzelli TL.)
    Hüseyin 5.250,00 TL. (Beşbinikiyüzelli TL.)
    Adem u 2.250.00 TL. (İkibinikiyüzelli TL. )
    ] ” diye sözlerini bitirdiler.
    Yazılan bu tutanak okuması için kendilerine verildi. Okudular. Yazılanların gerçek isteği olduğunu beyan etmeleri üzerine ilgililer ve tarafımdan imzalandı, mühürlendi. [İkibinoniki yılı Nisan ayının yirminci günü 20.04.2012]

İLGİLİLER [1-HASAN [][] [2-HÜSEYİN T.

3-ADEM

4-ENVER

5-GÖNÜL

6-NUĞRAN
    6]] [] [İMZALAR] [İMZA]

[VAKFIKEBİR NOTERİ] [İBRAHİM KAHYAOĞLU] [<Vekili İmzaya Yetkili Başkatip ALİ KAYA>] [RESMİ MÜHÜR VE İMZA]

DAYANAK: [Trabzon Ticaret Sicili Memurluğunca 09.02.2012 tarrihinde tescilli Vakfıkebir Noterliğince onaylı 08.02.2012 tarih ve 669 yevmiye nolu Düzenleme Şeklinde Kollektif Şirket Tadil Sözleşmesi eklidir.]
    İşbu dayanak Noterlik Yasasının 79.maddesine göre eklenmiştir.

[VAKFIKEBİR NOTERİ] [İBRAHİM KAHYAOĞLU] [<Vekili İmzaya Yetkili Başkatip ALİ KAYA>] [RESMİ MÜHÜR VE İMZA]