KOOPERATİF İMZA SİRKÜLERİ

• Sayın meslektaşlarım;
    Eğer kooperatif yönetiminin aldığı yetki kararı, Yönetim Kurulu Karar defteri yerine Genel Kurul Toplantı ve Müzakere defterine ya da Müdürler Kurulu Karar defterine yapıştırılmış, kararın sureti devamında da imza sirküsü talep edlirse nasıl bir yol izlenmeli. Böyle bir ihtimal var. Kooperatifin muhasebecisi Aralık ayında Yönetim Kurulu Karar defteri yerine Müdürler Kurulu Karar defteri tasdiki yaptırmış. Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

• Sayın noterim bildiğim kadarı ile kooperatiflerde müdürler kurulu karar defteri yok. İdari karar ve genel kurur karar defteri var müdürler kurulu defteri şirketler içindir.Muhasebeci sehven müdürler kurulu defteri olarak tasdik ettirdiği defter için gereken düzeltmeyi yaptırması gerekir diye düşünüyorum.

• Sayın noterim bildiğim kadarı ile kooperatiflerde müdürler kurulu karar defteri yok. İdari karar ve genel kurur karar defteri var müdürler kurulu defteri şirketler içindir.Muhasebeci sehven müdürler kurulu defteri olarak tasdik ettirdiği defter için gereken düzeltmeyi yaptırması gerekir diye düşünüyorum.

Bende defteri düzeltmesi gerektiğini, doğru defter tasdikini yaptırması gerektiğini düşünüyorum.

• KOOPERATİFLER YETKİYİ GENEL KURULDAN ALIRLAR.
    YANİ YÖNETİM KURULU GENEL KURUL İLE BELİRLENİR .
    GENEL KURULDA SEÇİLEN YÖNETİM KURULU
    YÖNETİM KURULU KARAR DEFTERİNE YÖNETİM KURULU GÖREV TAKSİMATI VE İMZA YETKİSİ İÇİN KARAR ALIR.
    GENEL KURUL VE YÖNETİM KURULU KARARINA İSTİNADEN YANİ DAYANAK ALINIRAK İLGİLİ TİCARET SİCİL MEMURLUĞUNA TESCİL ETTİRİLİR.
    TİCARET SİCİL MEMURLUĞU TESCİL ETTİKTEN SONRA
    KOOPERATİF ADINA İMZA SİRKÜLERİ VERİLEBİLİR

NOT:YÖNETİM KURULU KARAR DEFTERİ MEVCUT YIL İÇİN TASDİK EDİLMESİ GEREKİR YANİ BU YIL İÇİNSE 2013 HESAP DÖNEMİ İÇİN OLMASI GEREKİR

• Kooperatifler ANONİM ŞİRKETİ statüsüne tabi olduklarından
    YEVMİYE DEFTERİ
    DEFTERİ KEBİR
    ENVANTER DEFTERİ
    PAY DEFTERİ
    YÖNETİM KURULU KARAR DEFTERİ
    GENEL KURUL TOPLANTI VE MÜZAKERE DEFTERİ - Yaptırmaları gerekir.

Sayın Noterim benim bildiğim kadarıyla - Kooperatiflerler MÜDÜRLER KURULU KARAR DEFTERİ Yapılmaması gerekir.
    Sizin bahsettiğiniz Yönetim kurulu kararı YALNIZ Yönetim kurulu karar defterine yapıştırılıp tescilden sonra imza sirküleri çıkarılması gerekli.
    Genel kurul ve müzakere defterine yalnızca Kooperatifin Olağan Genel kurul toplantı tutanağı yapıştırılarak onaylanır.
    Eğer Yönetim kurulu karar defteri tasdik ettirmemişler ise - Yeni defter yapılması gerekli. Oda zayi olması halinde Tespit ettirmeleri, veya eski defter var ise eski defter ibraz edilerek yeni dönem için defter tasdik ettirmeleri gerekli diye biliyorum.