ŞİRKET KURULUŞ DÜZELTMESİ

• Arkadaşlar merhaba,ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım.
    1.000.800,00 TL.sı sermayeli bir şirket kuruluş sözleşmesi yaptık.Kuruluş sözleşmesi tesçil olmadı.İlgililer 1.000.800,00.-TL.sı sermayeyi düzeltme beyanı ile 100.000,00.-TL.sı olarak düzeltme beyanı yaptırmak istemektedirler.harçlandırma nasıl olacak fikri olan varmı?

• Değerli meslektaşım;sermaye şirket kuruluş sözleşmeleri harç ve damgadan muaf.
    dolayısı ile ilgililerin şirket kuruluşu için sadece sermayeyi düzeltmek istemeleri halinde,bu beyan sözkonusu olacak şirket ana sözleşmesinin bir eki ve devamı niteliğinden olduğundan o beyanda harç ve damgadan muaf olmalıdır diye düşünüyorum.Ayrıca bu düzeltme beyanınında MERSİS kanalı ile yapılması,ticaret sicilinden onay alınıp,daha sonra noterde onaylanması gerekir diye düşünüyorum.Ancak bunlar benim şahsi düşüncelerim.Siz yine sorup araştırın,TNB'den görüş alın ve buraya işlemi nasıl nihayete erdirdiğinizi bi zahmet yazınız ki,Bizler de sizin sayenizde bilgi sahibi olalım.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Düzeltme beyannameleri MERSİS üzerinden yapılmıyor...
    Normal beyannamelere girin 8.1.1 den düzenleyin :) gerisini merak etmeyin.

• 17.04.2013

Özü: e-Şirket kuruluş sözleşmeleriyle ilgili DÜZELTME beyanları hakkında.

........................ NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA

........................ NOTERLİĞİNE

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğünce Birliğimize gönderilen yazıyla; şirket ana sözleşmesinin tamamının noterlere sunulduğunun, ticaret sicil müdürlüklerince herhangi bir değişimin söz konusu olması halinde düzeltilen bölümün kullanıcı tarafından sisteme eklenmesi suretiyle yeni durumun noterler tarafından ana sözleşme üzerinden görülmesinin sağlandığının, bu değişimin görülmesi halinde gerekli DÜZELTME beyanının yapılması gerektiğinin bildirilmesi üzerine; konunun, Yönetim Kurulunun 10.04.2013 günlü toplantısında görüşülmesi sonunda:

1) Pilot olarak seçilen bölgelerde elektronik ortamda yapılan şirket kuruluşu sözleşmelerinde değişiklik talep edilmesi halinde, MERSİS numarasından şirket ana sözleşmesinin yeniden sorgulanmasını müteakip, sözleşme üzerinde yapılan değişiklikler kontrol edildikten sonra DÜZELTME beyanının buna göre hazırlanmasına,

2) Noterlik Kanununun 81’inci maddesi gereğince tamamlanmasından sonra bir noterlik işleminin değiştirilmesinin yeni bir noterlik işlemi ile yapılması icap ettiğinden, bu DÜZELTME beyanına ilişkin giderlerin ayrıca alınmasına ve bu işleme ait tarih ve yevmiye numarasının da “Sözleşme Sonuç Bildirimi” servisinden bildirilmesine,

karar verilmiştir.

Bilgi edinilmesi ile buna göre işlem yapılmasını rica ederim.

Saygılarımla,

Yunus TUTAR

Başkan

(GENEL YAZI: 45 )

• bu DÜZELTME beyanına ilişkin giderlerin ayrıca alınmasına ve bu işleme ait tarih ve yevmiye numarasının da “Sözleşme Sonuç Bildirimi” servisinden bildirilmesine,karar verilmiştir.

Erkancım teşekkür ederim.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• :) :) Bu sonuç bildirimi maalesef Kocaeli ilinde henüz uygulanmamaktadır.Düzeltme beyannamesini yaptıktan sonra durumu sadece vergi dairesine bildiriyoruz..Düzeltme beyanın diğer bir nüshasını da ilgililer veya ilgili alıp ticaret siciline tescil için götürüp teslim ediyor. Eğer bu hareket sonuç bildirimi ise! biz bunu hep yapıyoruz. :)