tarafların imzası bulunmayansözleşmenin çeviri tasdiki

• Arkadaşlar herkese günaydın;
    Önce Taraflardan bir tanesinin imzası bulunan 23.11.2013 tanzim tasdikli, 272.650.000.-TL.sı bedelli bir sözleşmenin çeviri tasdikini istediler.Bende damga vergisini yatırıp gelmeleri halinde tasdik edebileceğimi söyledim.Sonra ilgililer sözleşmeyi bu sefer imzasız olarak getirdiler.Ve bu şekilde çevirisini yaptırarak tasdik ettirmek istediklerini söylediler.
    2007/22 sayılı genelgede; düzenleyen tarafların imzasını ihtiva etmeyen kağıdın mahiyet veya vasfına bakılmaksızın bunlarla ilgili tercüme işlemi sırasında damga vergisi aranılmayacaktır.Bununla birlikte işlem yapılırken "Tercüme için ibraz edilen aslında düzenleyen tarafların imzalarının bulunmadığı görülmekle terüme yapılmıştır." şeklinde bir şerhin işleme konulması uygun olacaktır.denilmektedir.
    Rakam yüksek olduğu için cesaret edip işlemi yapamadım.Arkadaşlar ne düşünüyorsunuz?

• İmzasız bir sözleşmenin resmi belge niteliği olmayacağından, tercümesi ile birlikte tasdik etmenizde bir sakınca olmaz diye düşünüyorum.

• Elektronik imzalı olma olasılığı var mı acaba, imzasız -hükümsüz bir evrakın tercümesi ne işe yarar? Amaç nedir, ne için kullanılacak?

• Elektronik imzalı olma olasılığı var mı acaba, imzasız -hükümsüz bir evrakın tercümesi ne işe yarar? Amaç nedir, ne için kullanılacak?

Büyük ihtimalle noter çevirisini yaptıktan sonra noterden çıktıktan sonra evrağı imzalayacaklar murat bey.vergiden kurtarmak için.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Murat kardeşim;
    Tarafları farklı dillere mensup kimselerin düşündükleri projenin gerçekleşmesi durumunda her iki taraf için de teyit anlamına "ileride böyle demiştik,şöyle demiştik :) denmemesi"gelebilecek bir belge olarak düşünülebilir.Başka da bir işe yarayacağını zannetmiyorum.Elektronik imzalı olan bir belgenin altında "Elektronik imzaladır"diye bir ibare çıktığını biliyorum.

• Büyük ihtimalle noter çevirisini yaptıktan sonra noterden çıktıktan sonra evrağı imzalayacaklar murat bey.vergiden kurtarmak için.

:) :) Bree gidi vergiciler.... vergiden başka bir şey düşünmezmisiniz siz?

• :) :) Bree gidi vergiciler.... vergiden başka bir şey düşünmezmisiniz siz?

üstad.Onu devlet babaya sormak lazım.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*