VEKALETNAME

• Arkadaşlar size bir sorum olacak,Şirkette iki kişi müştereken yetkililer ve vekaletname vermek istiyorlar fakat vekaletnameye "Vekil olan kişinin yanında şirkette müştereken yetkili olanlardan herhangi birisinin de vekil olmasını istiyorlar.Yani şirkette müştereken yetkili olanlardan birisi kendisini de vekil tayin etmiş olacak,Ben o şekilde yapmadım,noter bey de olmaz dedi.Bu konuda görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Kolaylıklar diliyorum.

• Şirkete müştereken yetkili kişilerin yetkisini tek kişiye düşürmek için çoğu şirket bu tür işlemler yapmak istiyor. Bende yapmıyorum.

• Değerli meslekdaşım;
    Yani şirketi müştereken temsile yetkili olanlar belli konularda şirket adına iş yapmak üzere üçüncü bir şahsı ve bu şahsın yanında kendilerinden birini de vekil ediyorlar...Eeee neden olmasın bu iki kişi şirketi her hususta temsil ve ilzama selahiyetliler.Vekaletname de kısmi yetkiler verildiğine göre bu yetkiyi şirket ortaklarından birisi de neden üstlenmesin?Ben ce olabilir diye düşünüyorum.Selamlar

• Cabir Bey diyelimki vekil olanlar bankaya gittiler vekaletname ile, oradaki ilgili vekaletnameyi verene bakacak, vekil olanlara da bakacak, vekil olanlardan birisi zaten vekaleti verenlerden birisi olacak, hem vekalet veren, hem de vekil olmuş olacak, bu da kendi kendine yetki vermiş gibi olacak, yanlışmı acaba düşüncem sizin bilgilerinize ihtiyacım olacak her zaman

Sabır, suskunluk değil, işitilmeyen bir feryattır!....<br />Her kişinin değil, er kişinin harcıdır.

• :)Değerli meslekdaşım Banka vekaletnamenin içerisindeki yetkilere bakar, vekaletnamenin kim tarafından verildiği verdiği, vekaletnamenin nasıl düzenlediği bankayı ilgilendirmez,ayrıca orada kendisini vekil tayin etmiş gibi görünen şahıs kısmi görev almıştır.Esasında diğer arkadaşı ile birlikte şirketi her hususta temsil ve ilzama seyahiyetlidir.Bu selahiyetleride yönetimden almışlardır.Temsile yetkililer yönetime karşı sorumlu oldukları kadar vekillerin yapmış oldukları işlemler de yönetimin yetkilendirdiği kimseleri ilzam eder.Selamlar

• :)Değerli meslekdaşım Banka vekaletnamenin içerisindeki yetkilere bakar, vekaletnamenin kim tarafından verildiği verdiği, vekaletnamenin nasıl düzenlediği bankayı ilgilendirmez,ayrıca orada kendisini vekil tayin etmiş gibi görünen şahıs kısmi görev almıştır.Esasında diğer arkadaşı ile birlikte şirketi her hususta temsil ve ilzama seyahiyetlidir.Bu selahiyetleride yönetimden almışlardır.Temsile yetkililer yönetime karşı sorumlu oldukları kadar vekillerin yapmış oldukları işlemler de yönetimin yetkilendirdiği kimseleri ilzam eder.Selamlar

teşekkürler cabir abi bizide aydınlatmış oldun bu durumda bizde yapmazdık ama anlatımların cok doğru düşününce .
    bizede bununla ilgili değil ama yakın bir işlrm grlmişti bankanın özel bir şirketle sözleşmesi vardı temizlik elemanı çalıştırma için sözleşme her yıl yapılıyo 2 eleman çalıştırıyorlar fakat şirket temsilcisi gelmemişti vekaleten şirket adına sözleşme yapılması için vekelet vermişti ama vekaleti verdiği kişi sözleşmede temizlik işçisi olarak çalıştırılacak kişilerden biriydi menfaat çatışması olurmu diye düşündük hukuk işlerine danıştı noter bey ve işlemi yaptık

• teşekkürler cabir abi bizide aydınlatmış oldun bu durumda bizde yapmazdık ama anlatımların cok doğru düşününce .
    bizede bununla ilgili değil ama yakın bir işlrm grlmişti bankanın özel bir şirketle sözleşmesi vardı temizlik elemanı çalıştırma için sözleşme her yıl yapılıyo 2 eleman çalıştırıyorlar fakat şirket temsilcisi gelmemişti vekaleten şirket adına sözleşme yapılması için vekelet vermişti ama vekaleti verdiği kişi sözleşmede temizlik işçisi olarak çalıştırılacak kişilerden biriydi menfaat çatışması olurmu diye düşündük hukuk işlerine danıştı noter bey ve işlemi yaptık

derya kardeşim;
    cabir abi diyorsa bir bildiği vardır, merak etme
    kolaylıklar diliyorum

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Mahmut Bürke ().

• hiç şüphem yok zaten ben de yazı yazdım cabir abiden alıntı yaptıktan sonra bir şeyler yazdım ama alıntının içine yazdım teşekkür ettiğimi benim yazdığım belli olmadı yoksa cabir abinin bilgi ve tecrübeleri cok önemli allah onu başımızdan eksik etmesin

Cabir abimin görüşlerine aynen katıldığımı belirtmek isterim,

Şirkete müştereken yetkili kişilerin yetkisini tek kişiye düşürmek için çoğu şirket bu tür işlemler yapmak istiyor. Bende yapmıyorum.

müştereken atılan imza da bir sayılır, vekilin attığı imza da bir sayılır bunda bir sorun olacağını sanmıyorum.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ÖZGÜR İLTAŞ ().

• hiç şüphem yok zaten ben de yazı yazdım cabir abiden alıntı yaptıktan sonra bir şeyler yazdım ama alıntının içine yazdım teşekkür ettiğimi benim yazdığım belli olmadı yoksa cabir abinin bilgi ve tecrübeleri cok önemli allah onu başımızdan eksik etmesin

aminnnnnnnnnnnn

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

aminnnnnnn

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Merhaba arkadaşlar,
    2003/19 nolu genelgede belirtilen nedenden dolayı verilemez. Kolaylıklar diliyorum.
    ....

Alıntı

11 - İmza ve temsil yetkisine sahip gerçek kişilerin, ana sözleşmelerdeki "müşterek imza ile temsil" hükmünü bertaraf etmek amacıyla, şirketle ilgili temsil yetkilerinin kullanılmasını sağlayacak vekâletnameyi diğer imza yetkilisine vermek istemesi, "kendisine asaleten diğer yetkiliye vekâleten" tüzel kişiliği temsili mümkün bulunmamaktadır. Ancak anonim şirkette T. Ticaret Kanunu'nun 317, 319 ve 321/3. maddeleri itibarıyla, bir imza ile temsil yetkisi ana sözleşme ile verilebildiğinden bu tür temsile yetki belgesi düzenlenirken buna cevaz veren ana sözleşme maddesinin mutlak surette iş kâğıdına eklenmesi gerekir.
    ....

• Merhaba arkadaşlar,
    2003/19 nolu genelgede belirtilen nedenden dolayı verilemez. Kolaylıklar diliyorum.
    ....

Enver Bey;

Buradaki durum farklı, yani kendisine asaleten temsil yok, şirket adına vekaleten imza atılacak

• İmza ve temsil yetkisine sahip gerçek kişilerin, ana sözleşmelerdeki "müşterek imza ile temsil" hükmünü bertaraf etmek amacıyla, şirketle ilgili temsil yetkilerinin kullanılmasını sağlayacak vekâletnameyi diğer imza yetkilisine vermek istemesi, "kendisine asaleten diğer yetkiliye vekâleten" tüzel kişiliği temsili mümkün bulunmamaktadır. Ancak anonim şirkette T. Ticaret Kanunu'nun 317, 319 ve 321/3. maddeleri itibarıyla, bir imza ile temsil yetkisi ana sözleşme ile verilebildiğinden bu tür temsile yetki belgesi düzenlenirken buna cevaz veren ana sözleşme maddesinin mutlak surette iş kâğıdına eklenmesi gerekir.
    Kısacası 2003/19 nolu genelgede belirtilen nedenden dolayı verilemez.Cabir abi mutlaka bildiği vardır başımızın tacıdır fakat söyledikleri ve yazdıklarıda kesinlikle doğru olabilir ama genelgede böyle diyor :)

• Üstadlarımın affına sığınarak; Şirketi her konuda temsile mutlaka yetkilidirler ama MÜŞTEREKEN bir yetki varsa içlerinden birini vekaletname ile yetkili kılabilirlermi? Yani kısmide olsa yetkileri belirli, kendisini vekaletle o işlemde münferid yetkili kılabilir mi?

• Sonuçta temsile yetkili olan kişiler, temsile yetkili olan kişilerden birisine yetki veriyor ve alıntıma birebir aynı olmasada benziyor(amaç aynı). Kolaylıklar diliyorum.

Yarın göz açtırmayacak olanlar, bugün göz yumduklarımızdır.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Enver ().

• Enver Bey;

Buradaki durum farklı, yani kendisine asaleten temsil yok, şirket adına vekaleten imza atılacak

Tamam işte her ne kadar şirket adına da verse madem şirketindiğer müşterek yetkilisine vekalet verecekler ozaman münferit yetkili kılsınlar nedenmüşterek yapıp bizidezor durumdabırakıyorlarki bende yapmıyorum isteyenoluyor ama isteğe göre değil malesef bırakın kanunen ve genelge ile olanı mantıken bile saçma yani

• Bu vesile ile bir noktaya daha değinmek istiyoruz: Temsil ve müşterek imza kuralını gidermek için, müşterek imzaya yetkili kişinin, şirket temsil yetkilerini kullanmak üzere, diğer müşterek imza yetkilisine vekaletname vermesi ve bu suretle "kendisine asaleten, diğer yetkiliye vekaleten" tüzel kişiliği temsili mümkün bulunmamaktadır (T.N.B. Genelge 2003/19).
    (tnb sitesi hukuk dergileri)

• İmza ve temsil yetkisine sahip gerçek kişilerin, ana sözleşmelerdeki "müşterek imza ile temsil" hükmünü bertaraf etmek amacıyla, şirketle ilgili temsil yetkilerinin kullanılmasını sağlayacak vekâletnameyi diğer imza yetkilisine vermek istemesi, "kendisine asaleten diğer yetkiliye vekâleten" tüzel kişiliği temsili mümkün bulunmamaktadır. Ancak anonim şirkette T. Ticaret Kanunu'nun 317, 319 ve 321/3. maddeleri itibarıyla, bir imza ile temsil yetkisi ana sözleşme ile verilebildiğinden bu tür temsile yetki belgesi düzenlenirken buna cevaz veren ana sözleşme maddesinin mutlak surette iş kâğıdına eklenmesi gerekir.
    Kısacası 2003/19 nolu genelgede belirtilen nedenden dolayı verilemez.Cabir abi mutlaka bildiği vardır başımızın tacıdır fakat söyledikleri ve yazdıklarıda kesinlikle doğru olabilir ama genelgede böyle diyor :)

sayın arkadaşlarım;
    benim şahsi görüşüm, siz bu genelgeyi yanlış yorumluyorsnuz. "kendisine asaleten diğer yetkiliye vekâleten" tüzel kişiliği temsili mümkün bulunmamaktadır. denmektedir. Burada temsil yetkisinin diğer yetkiliye vekaletname ile devri söz konusu olduğundan bahsedilmektedir. Sayın meslektaşlarımında açıklamaya çalıştığı buradaki müşterek yetkililer tüzel kişiliği temsilen hareketle bir veya birkaç işi yapmak üzere herhangi bir şahsı veya kendilerinden birini yetkilendiriyorlar açısından düşünürseniz. daha çabuk sonuca ulaşacağımızı sanıyorum.

• Değerli meslekdaşlarım burada sözkonusu olan yetki devri değildir.Yetki devri olabilmesi için bu yönde alınmış ve ticaret siciline tescil edilmiş karar gerekir.
    Vekaletnamede de biz yetkilerimizi falanlara devrettik demiyorlar.Bunu demeleri halinde noterin görevi, yetki devrinin ticaret siciline tescil edilip edilmediğini araştırmaktır.
    Ama burada yapılan yetki devri değil bir işlemi başka birine veya iki kişinin temsile yetkili oldukları kişilerden birini de vekil tayin etmek suretiyle iş gördürmektir.Yoksa Genel manada şirketin temsil ve ilzamına dair müşterek yekiler devam ediyor.