• Yurt_kur Taah. işlemi bildiğimiz üzere vezne kodu 33,3 alınıyor ve sistemde otomatik olarak 9 karşılaştırma çıkıyor ve bu 9 rakamını azalttığınızda ücret değişmiyor güzel bir uygulama yeni dikkatimi çekti.Bu işlemde fiyat farkı olmaz diye düşünüyorum.

• "Öğrencilere yardım etmek gerek" deyince aklıma bir disiplin kararı geldi. Öğrencilere yardımcı olmak için eksik ücret alarak disiplin cezası yiyen meslektaşım aklıma geldi. Onun için öğrenciyi düşünmek bize göre değil arkadaşım.

• Birliktelik sağlanması açısından güzel ama öğrencilerin yerine koyuyorumda kendimi pahalı değilmi arkadaşlar.Öğrencilere yardım etmek gerekir.

Çalışıp, para kazanan işçiler için yasalara harç damga muafiyetinin yanısıra, bir de noterin alacağın ücretlerin 1/2'si alınır (Sendika üyeliği gibi) diye madde konur, ama beş parasız, ebeveynlerinin desteğine muhtaç (tabi onlarda da varsa) binbir zahmetle okumaya çalışan öğrencilerden malesef tam ücret alınır.

• Maalesef ülkemizde yaşam ne kadar pahalı ve zorsa, okumakta en az o kadar pahalı ve zor. YÖK hazineden pay almıyormu, alıyor tabiki.

Örnek olarak, belli limite kadar noter onay zorunluluğu kaldırılan ihale sözleşmelerinin noter onayı devam etsede, öğrenci işleri bedava olsa, buradan yola çıkarak, üniversitelerin dönem harçları kaldırılsa ne kaybederiz. Bu Özel üniversitelerin ücretlerini nisbeten aşağı çeker. Rekabet ve kalite artar. Eğitim seviyemiz daha yüksek olur.

Bu okuyan gençlerimiz geleceğimizin dinamikleri olmayacakmı. Ne varki ülkenin geleceğini garantiye alma, daha bilgili ve verimli genç toplum yetiştirme adına değil AB politikasını ciddiye alarak eğitim seviyemizi yükseltmeye çalışıyoruz. AB ye karşı değiliz ama bu politikada bu sonuçlar çok normal.

• HZ.ALİ'nin "Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum." Sözünü hatırlatarak tabiki bizler mevzuata uymak zorundayız.tabiki genelgeye uyup ne denilmişse onu yapacağız.Ama öğrencilere yardımcı olmak konusunda TNB'nin birşeler yapması gerekli,Noterlerimizinde bu konuda çok hassas olduğunu biliyorum.Kimse karşı çıkmaz......