şirket

• sevgili meslektaşlarım çalıştığım noterliğe şöyle bir istekle gelindi;
    Şahıs iki ayrı anonim şirketinin temsilcisi, temsilcisi olduğu bir şirketinin adına "a" şahsını vekil tayin ederek şirketin adına araç satış yetkisi verecek, temsilcisi olduğu diğer şirketin adınada "b" şahsına araç alımı için vekalet verecek, sonra a ve b şahsı noterliğe geldiği zaman bu araç satışını yapmada bir engel varmıdır, hukuka aykırı bir durum varmıdır, hukuku yanıltıcı bir durum varmıdır
    yoksa şirketler ayrı sicil ve ünvanlara sahip olduğundan ayrı bir tüzel kişilik oluşturduğundan, yapılabilirmi , çok değerli fikirlerinizi bekliyorum...

• Bu işlem 3 şekilde yapılabilir;
    1-Mahkeme kararı ile şirketlerden herhangi birine kayyum atanır, diğer şirketi müdür temsil eder.
    2-Şirketi temsile bir başka kişi varsa onun temsili ile yaplıabilir.
    3-Şirket genel kurulu karar alarak yeni bir temsilci tayin eder.
    Sizin anlattığınız yöntem bir çok Noterin işlemi hızlandırma ve işi kaybetmeme adına kullandığı bir yöntemdir, eğer araç şirket müdürünün adına kayıtlı olsaydı ve aracı şirket alacak olsaydı iyi niyete bakılarak yapılabilirdi tam tersi durumda ve yine sizin anlattığınız durumda şirketten mal kaçırmaya da girebilir bu yüzden bu yöntem ile yapmamakta fayda var.

Şahıs iki ayrı anonim şirketinin temsilcisi, temsilcisi olduğu bir şirketinin adına "a" şahsını vekil tayin ederek şirketin adına araç satış yetkisi verecek, temsilcisi olduğu diğer şirketin adınada "b" şahsına araç alımı için vekalet verecek, sonra a ve b şahsı noterliğe geldiği zaman bu araç satışını yapmada bir engel varmıdır, hukuka aykırı bir durum varmıdır, hukuku yanıltıcı bir durum varmıdır
    yoksa şirketler ayrı sicil ve ünvanlara sahip olduğundan ayrı bir tüzel kişilik oluşturduğundan, yapılabilirmi , çok değerli fikirlerinizi bekliyorum...

-----------------

Anlatmış olduğunuz konu biraz HÜLLE YAPMA kaçıyor.Derya arkadaşımızın verdiği mesajlar doğrudur.

• Aşağıdaki genelge size yardımcı olacaktır.
    ANKARA, 25.2.1994
    Özü : Aynı kişinin hem işlem ala­caklısı, hem işlem borçlusu olarak işlem kağıdını imzalayamayacağı Hk.
    GENELGE 16
    Bir sorumuz üzerine Adalet 8akanlığı Hukuk Işleri Genel Müdürlüğünden gönderilen 28.1.1994 tarih ve 1965 sayılr yazıda:

"Şirketi temsil eden müdürün, şahsına ait aracı şirkete satmak istemesinde veya şirket adına kendisiyle bir iş sözleşmesi yapmak istemesinde, düzenlenecek işleme, aynı kişinin iki taraf adına imza koyup koyamıyacağı konularında Ba­kanlığımızın görüşü sorulmakla konu incelendi.

Bir kişinin hem şirket adırıa ve hem de kendi adına hareketle hukuki bir muamele yapmak istemesinde, temsıl ettiği şirketin menfaatları ile kendi şahsi menfaatları arasında çelişki doğmuş bulunmaktadır.

Bu sebeple aynı kişinin hem işlem alacaklısı hem de işlem borçlusu olduğu bir muameleyi yapmaması gerekir.

Bu durumda takip edilebilecek iki yol vardır: Birincisi, eğer şirketi temsil etmeye yetkili bir başka kişi varsa bu kişinin şirket adına hareketle sözkonusu muameleyi yapmasıdır.
    Ikincisi ise, eğer şirketi temsil etmeye yetkıli başka bir kişi yoksa bu durumda, Medeni Kanunun 377 nci maddesinin 4 ncü bendi uyarınca, şirkete bir kayyımın tayin edilmesi sağlanarak muamelenin yapılmasıdır.

Bu itibarla, aynı kişinin hem şirket adına ve hem kendi adına hareketle yap­mak istediği işlemlerin yapılmamasının hukukumuza uygun olduğu ve bu du­rumda ya şirketi temsil etmeye yetkili başka bir temsilci tayin edilerek, ya da şir­kete bir kayyım tayin edilerek işlemin yapılmasının gerektiği düşünülmektedir." denilmiştir.
    Bilginizi ve gereğini rica ederim. Saygılarımla,
    Türkiye Noterler Birliği
    BAŞKANI
    M.Muhsin BILGE
    (Beyoğlu 23. Noteri)

Ben bu işlemin yapılmasında hiç bir sakınca göremiyorum,

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• 94/16 genelgenin yerine bu konu ile ilgili 2008/23 nolu genelgeyi okumanızı ve ondan sonra yapıp yapmamaya karar vermenizi tavsiye ederim.

YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL. (HZ. MEVLANA)

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen CAFERHAPPY ().

• Arkadaşlar soruya dikkat ederseniz a ve b şirket yetkilisi aynı kişi, a şirket adına bir başkasına vekalet veriyor ve b şirket adına bir başkasına vekalet veriyor.Bu şeklide yapılmasında hiçbir sakınca olmadığı görüşündeyim.. Tek vekalet versede olurdu. Şayet a ve b şirketleri adına hem satış hem alıp aynı işlem üzerine aynı kişi imza atamaz. Genelgeye gelirsek son parağrafa dikkat ederseniz.

Bu itibarla, aynı kişinin hem şirket adına ve hem kendi adına hareketle yap­mak istediği işlemlerin yapılmamasının hukukumuza uygun olduğu ve bu du­rumda ya şirketi temsil etmeye yetkili başka bir temsilci tayin edilerek, ya da şir­kete bir kayyım tayin edilerek işlemin yapılmasının gerektiği düşünülmektedir." denilmiştir.

Vekaletle bu işin yapılacağı kanısındayım. Saygılar.

• Değerli meslektaşlarım bende bu hususta Özgür beye katılıyorum yani yapılmasında bir sakınca yok çünki bir menfaat çatışması yok iki ayrı ünvan yani iki ayrı şirket çok doğan olarak bunun biri alıcı biri satıcı olabilir şahsın iki şirketinin olması bu şirkete kayyum atanmasını gerektirmez şayet şirket yetkilisi kendine ait bir aracı şirkete satsa veya şirkete ait bir aracı şirket yetkilisi kendisi alsa o zaman şirkete kayyum atanması gerekir şirket müdürü burda iki ayrı ticari ünvanı temsilen atıyor ve işlem doğal olarak yapıla bilir kanısındayım. Selamlar...

<p>"Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Erkan ().

• Atıf yapılan genelgeleri dikkatli okumanızı tavsiye ederim, bununla ilgili birkaç mahkeme kararı da okuduğumu hatırlıyorum. Burda açıkça menfaat çatışması var, ben yapmam. (Sanırım burda birçok meslektaşımızın kafasını karıştıran iki tarafında vekaleten hareket etmesi, bu sizi yanıltmasın, sonuçta her iki vekaleti de aynı kişi veriyor temsilci olarak, ayrıca burda bir tarafın tüzel kişilik, diğer tarafın gerçek kişi olması veya her iki tarafın tüzel kişilik olması hiçbirşeyi değiştirmez)

• Bende kesinlikle yapmam (zaten geldi ve yapmadım) aracın sahibi bulunduğu şirketten şirket müdürünün mal kaçırmadığı ve diğer ortakların bu durumdan haberinin olup olmadığını nereden bileceğiz? Ben de daha önce benzer bir işlem ile ilgili mahkeme kararı okumuştum, bulabilirsem ekleyeceğim.

• Kayyum atanarak yapılması daha sağlıklı olmakla birlikte, bazen insiyatif alarak yapılan işlemler gibi 2 şirket için ayrı vekalet yazılması ve vekillerinde ayrı olması halinde insiyatife dayanarak yapılabilir.

• Arkadaşlar şirket yetkilisi her daim şirketin malını satabilir. Şirket aleyhine yapılan işlemlerde kayyum mu isteyeceksiniz. Diğer ortağın muvafakatını mı istiyeceksiniz. Kendi sahibi bulunduğu bir şirkete satmış başka bir şirkete satmış ne farkeder. Siz mal kaçırmak isteseniz bir şirket kurup o şirkete mi satarsınız mallarınızı.

• Sayın meslek taşlarım bilmiyorum sizlerede böyle müracaatlar geliyormu Tapu Dairelerinden bir kaç defa Noterliğimize gelen ilgililer ellerindeki vekaleti bir başkasına devretmek istemişler ilgililer ile yapılan görüşmeler neticesinde aslında olayın şöyle cereyan ettiği anlaşıldı ilgili vekaleti vermiş lakin vekil kendi adına satın alacağı için menfaat çatışması doğuyor yani alıcı satıcı durumunda böyle olunca tapu bu vekaleti bir başkasına devretmesini onun da gelip vekile satmasını söylüyor ve işlemi yapıyorlar, buda menfaat çatışması veya yasanın dolanması değilmi ?

• Değerli arkadaşlarım;
    Ortada iki ayrı tüzel kişilik var,ikisinin temsilcisi de aynı,bu temsilci bir şirket için alım,diğer şirket içinde satış için vekil tayin edecek veya etmiş vekil edilen şahıslarda yetkileri çerçevesinde işlemi gerçeklertirecekler.Bunda bir sakınca yok,Zira iki farklı tüzel kişilik var ama temsile yetkili olan aynı böyle bir işlemin yapılmasında hukuken hiç bir sakınca yok.Ancak;Şirket aynı olup temsilcisi kendi malını şirkete satmağa veya şirketin malını kendi adına almağa kalkarsa veya böyle bir vekaletname vermeye teşebbüs ederse ozaman kayyum tayini gerekir selamlar olsun hepinize Cabir Karahasanoğlu

• Bende kesinlikle yapmam (zaten geldi ve yapmadım) aracın sahibi bulunduğu şirketten şirket müdürünün mal kaçırmadığı ve diğer ortakların bu durumdan haberinin olup olmadığını nereden bileceğiz? Ben de daha önce benzer bir işlem ile ilgili mahkeme kararı okumuştum, bulabilirsem ekleyeceğim.

Derya hanım şirket müdürüne güvenmiyorlarsa yetkilerini kararda sınırlandırabilriler düşüncesindeyim, zaten şirketin mal kaçırıp kaçırmasını da araştırmaya kalkarsak işlemi yapmamak daha mantıklı geçen zamanda üç beş işlem yapmak yapılmayan o işin boşluğunu doldurmaya yeter. Bir Noterliğin araç satışını yapmadan önce eline ruhsatı alıp aracın yanına giderek motor ve şasi numaralarını kontrol etmesi gibi bir şey olur, nerdeyse fenni muayenesini bile yapılacakmış lakin bu dediğim olmuş :)

• Değerli Meslektaşım 1994/16 genelgede aynı kişinin hem işlem alacaklısı ,hem işlem borçlusu olarak işlem kağıdına imzalamayacağı, 2008/23 genelgede ise hem alacaklı hem satıcı aynı kağıtta imza koyabileceğini ama

‘’ temsil edilenin bu hususta mümessile açıkça izin vermesi veya mümessilin sözleşmeyi kendisiyle yapmasında temsil edilen için maddi bir tehlike, bir zarar doğmaması ve dolayısıyla bir menfaat çatışması olmaması hallerinde mümessilin kendisiyle sözleşme yapması geçerli sayılmaktadır.

Açıkca belirtilmesi lazım. Ama soruda KEMAL DURMAZ’ın iki şirketi var x şirketimdeki aracımı satması için ÖZGÜR İLTAŞ’a Xşirketimi araç alması için ALİ KAYA’ya vekalet verdim . Menfaat çatışması bence yok gibi diye düşünürken bir yanıltma var ama nasıl mı !

KEMAL DURMAZ A şirketindeki aracını yine müdürü olduğu KEMAL DURMAZ ‘B şirketine satabilirmi yani kendi kendine hayır yapamaz , kayım ataması gerekir , o zaman mahkemelerde kayım atayacağına biz vekalet verdirip satışları yapalım , çok güzel yanıltıcı bir soru gerçekten.