Yabancılara Hisse Devri

• Selam Arkadaşlar
    Yabancılara hisse devir işlemi yaparken Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Müdürlüğü'ne bir formla bildirim yapmamız gerekiyor ya.
    Ben o formu bir türlü bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

• Merhaba ilgili genelgeyi ekte sunuyorum . İnşallah işinize yarar

Hukuk 22132
    Ankara, 01.12.2006
    Özü: Yabancı sermayeli şirketlerin hisse devirlerinde Hazine Müsteşarlığına bildirilecek hususlar hk.

G E N E L G E
    ( 69 )

........................ NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA
    .......................... NOTERLİĞİNE

İlgi : a) 31.10.2003 tarihli ve 38 sayılı,
    b) 26.12.2003 tarihli ve 58 sayılı,
    c) 07.12.2004 tarihli ve 47 sayılı genelgeler.
    d) 10.06.2005 tarihli ve 60 sayılı genel yazı.

4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu uyarınca, yabancıların şirket kurmaları ile şirketlerden hisse alımlarında uyulacak esaslar hakkında Başbakanlık Hazine Müsteşarlığından alınan görüş ilgi (a) genelgemizle,
    Yaşanan tereddütler nedeniyle tekrar istenen görüş ilgi (b) genelgemizle,
    Hazine Müsteşarlığınca istenilen bilgilerin genişletilmesi üzerine, buna dair yazı ilgi (c) genelgemizle,
    İstenilen bilgiler dışında, noterliklerde onaylanan ana sözleşme örneklerinin gönderilmemesine ilişkin aynı Müsteşarlığın yazısı da ilgi (d) genel yazımızla,
    Duyurulmuştur.

Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü bu kez gönderdiği 21.11.2006 tarihli ve 59462 sayılı yazı ile, yabancı sermayeli şirketlerin noterlerde yapılan hisse devirleriyle ilgili kendilerine gönderilecek hususları yeniden belirleyerek bildirmiştir.
    Yönetim Kurulumuzun 27.11.2006 tarihli toplantısında görüşülen sözü edilen yazıda;
    ............
    Ancak, aradan geçen sürede, noterliklerden Genel Müdürlüğümüzce talep edilen bilgilerin bazı hisse devir işlemlerinde tam olarak iletilmediği, bunun yanı sıra, başta yabancı sermayeli şirket kuruluş ana sözleşmesi ve ana sözleşme değişiklik taslakları olmak üzere her türlü bilginin iletilmeye devam edildiği görülmektedir.

Diğer taraftan, hisse devir bedellerinin yurt dışı kaynaklı olup olmadığının noterlerce tespit edilip edilmeyeceği hususunda tereddüt oluştuğu konusu da, tarafınızca şifahi olarak Genel Müdürlüğümüze iletilmiş bulunmaktadır.

Uygulamada oluşan tereddütleri ortadan kaldırmak amacıyla, bundan böyle yabancı sermayeli şirketlerdeki hisse devirlerine ilişkin olarak, noterlik tarafından sadece,
    · İşlem tarihi ve yevmiye numarası,
    · Şirket unvanı ve adresi,
    · Şirketin bağlı bulunduğu vergi dairesi adı ve vergi numarası,
    · Şirket sermayesi,
    · Hisse devredenlerin isimleri/unvanları ve ülkeleri,
    · Hisse devralanların isimleri/unvanları ve ülkeleri,
    · Devredilen hissenin oranı,
    · Devredilen hissenin satış değeri,
    · Primli satış olması durumunda, primli hisse devir bedeli (ABD Doları ve YTL bazında)
    Bilgilerinin gönderilmesi, şirket kuruluş ana sözleşmesi ve ana sözleşme değişiklikleri ve benzeri başka bilgilerin gönderilmemesi,

Ayrıca, hisse devir bedellerinin yurt dışı kaynaklı olduğunun kontrolünün bankalar vasıtasıyla yapıldığı için, noterlerce, hisse devir bedellerinin yurt dışı kaynaklı olup olmadığının kontrol edilmemesi, bu hususların tüm noterliklere bildirilmesi ve mevzuatın bu şekilde uygulanması için gereğini rica ederim....
    Denilmektedir.

Buna göre; ilgi (a) genelgedeki Müsteşarlık görüşünde ...nakit hisse bedelinin yurt dışından getirilip getirilmediğine ilişkin kontrol işleminin, hisse devriyle ilgili işlemin gerçekleştirilmesi sırasında, ilgili noter tarafından yapılması önem arz etmektedir... denilmiş ise de, bu kez gönderilen yazı içeriğinden, bankalarca yapılması nedeniyle bu kontrol işleminin noterlerce yapılmayacağı anlaşılmıştır.

Yabancı sermayeli şirketlerdeki hisse devirlerinde, Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğünün yukarıda belirtilen yazısı gereğince işlem yapılmasını rica ederim.
    Saygılarımla.

BAŞKAN

Hasan YENİ
    (İstanbul 28.Noteri)

• Wordde kendim bir tablo yaptım ve kullanıyorum. Belki işinize yarar. Yapabilirsem dosya olarak ekliyorum.

Yarın göz açtırmayacak olanlar, bugün göz yumduklarımızdır.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Enver ().

• Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim. Fakat hoşgörünüze sığınarak eksik olduğunu bildirmek isterim. Bu konu ile ilgili bir yazı bir forum da olması gereken başlıklar ;

. İşlem tarihi ve yevmiye numarası,
    · Şirket unvanı ve adresi,
    · Şirketin bağlı bulunduğu vergi dairesi adı ve vergi numarası,
    · Şirket sermayesi,
    · Hisse devredenlerin isimleri/unvanları ve ülkeleri,
    · Hisse devralanların isimleri/unvanları ve ülkeleri,
    · Devredilen hissenin oranı,
    · Devredilen hissenin satış değeri,

şeklindedir. Yani göndereceğimiz formda bu soruların karşılarına cevapları yazılmalı ve bu bilgiler açık ve net bir şekilde sunulmalıdır.

Saygılarımla

• Arkadaşlar Birşey söyleyebilirmiyim
    2003/38 no.lu genelgenin ekindeki bilgi formunda devir sonrası durumda ilave edilmiş.
    Arkadaşımızın bunu da tabloya eklemesi mümkün mü acaba