TAHLİYE TAAHHÜTNAMELERİ HK.

• Arkadaşlar Aile Konutu olarak kullanılacak bir gayrimenkule tahliye taahhütnamesi yaparken eğer işlemi yaptıran kişi evli ise M.K.194.ve ilgili maddelerine nazaran eş muvafakati istiyor musunuz?Bu konuda uygulama birliğinin olmaması nedeni ile tereddüte düşmekteyim,hepinizi iyi çalışmalar

• Aile konutu ile ilgili tahliye taahhütnamesinin geçerli olması için, eşlerin birlikte taahhütte bulunması gerektiğini ilgiliye söylüyoruz. İlgili eşim burda değil gelemez ben tek yapmak istiyorum derse taahhütnameye (Eş ile birlikte yapılması gerektiği bildirildi.) şeklinde yazıp yapıyoruz.
    Eşler ayrı yerlerde olabilirler ve ayrı ayrı bulundukları yerden tahliye taahhüdünde bulunabilirler ya da muvafakat edebilirler. İllaki bir araya gelip taahhütte bulunmaları gerekmez. Bilginize.

• Murat beye aynen katılıyorum tek verme nedeni yazıldıktan sonra eşi ile birlikte yapılması hususu ilgiliye bildirilmiş hususu taahhütnamede belirtiltikden sonra işlem yapılabilir.En azından sorumluluk dan kurtuluruz.

• Meslektaşlarımın görüşlerine katılıyorum :d

T.M.K.
    II. Aile konutu
    MADDE 194.- Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.

Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, hâkimin müdahalesini isteyebilir.

Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.

Aile konutu eşlerden biri tarafından kira ile sağlanmışsa, sözleşmenin tarafı olmayan eş, kiralayana yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı hâline gelir ve bildirimde bulunan eş diğeri ile müteselsilen sorumlu olur.

• Merhaba arkadaşlar,
    Aile konutunu satacaksan, kiraya vereceksen, kira sözleşmelerini feshederken eşin muvafakatı aranır ama ben kiracıyım ve ev sahibi tahliye taahhütnamesi istediği vakit eşin muvafakatının aranmasının anlamsız olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki; 1.Ev sahibi tahliye taahhütnamesi istemezse zaten kiracı olarak ben tahliye taahhütnamesi vermem. 2. Kira sözleşmesinin bitiminde mecburen evden çıkacağın için taahhütnamdeki tahliye tarihi de aynı sözleşmenin bitim tarihi olduğundan eşin muvafakatının aranmasının anlamsız olduğu kanısındayım. (Soruyu yanlış anlamadıysam ). Kolay gelsin.