• Kolay gelsin arkadaşlar...Dairemize müracat eden C şahısı A şahsından gayrimenkul satın almış aldığı gayrimenkulu üzerine almadan B'ye satmış yani A şahısı B ye satmış dairemize gelen C şahsı adına tapu hiç geçmemiş,A şahsıda bu gayrimenkulün satıldığı tarihler arasında birbaşka gayrimenkul daha satmış ,bu yüzden vergi dairesi A şahsına yüklü vergi çıkartıyormuş,Vergi denetmenide dairemize gelen C şahsına noterlikten o gayrimenkülü ben o tarihte satın almıştım ama üzerime tapuyu almamıştım diye bir ifade tutanağı gibi işlem yapılmasını talep etmekte buna yapılacak işlemin ne olduğuna dair bir fikir almak isterim yardımcı olursanız sevinirim. :)

• Tespit işleri

NOTERLİK KANUNU MADDE 61 - Noterler bir şeyin veya bir yerin hal ve şeklini, kıymetini, ilgili şahısların kimlik ve fadelerini tespit ederler ve davet edildiklerinde piyango ve özel kuruluşların kur'a, seçim ve toplantılarında hazır bulunarak durumu belgelendirirler.

Fakat bir çoğumuz tespit işlerinden kaçınmakta ilgilileri mahkemelere yönlendirmekteyiz, aslında bizim yapmamızda hiçbir sakınca yoktur.

• BEYANNAME

.....ili,......ilçesi....Mah./Köyü...ada...pafta...parsel üzerinde inşa edilmiş binadaki ... arsa paylı ... nolu bağımsız bölümnolu mesken niteliğindeki taşınmazı 01.01..... tarihinde .......TL bedelle satın aldığımı ama üzerime tapuyu almadığımı beyan ederim.

BEYAN EDEN:

Şeklinde yapılabilir diye düşünüyorum.Ancak harçlar kanununa göre gayrımenkullerle ilgili alım satım,taahhüt,ve rehinle ilgili her nevi mukavele,senet ve kağıtlarda değer gösterilmesi mecburi olduğundan dairenin değerinin yazılıp,beyannamelerin damga vergisine tabi olmayıp beyannamede yazılı değer üzerinden harca tabi tutardım. Kolay gelsin.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Tespit işleri

NOTERLİK KANUNU MADDE 61 - Noterler bir şeyin veya bir yerin hal ve şeklini, kıymetini, ilgili şahısların kimlik ve fadelerini tespit ederler ve davet edildiklerinde piyango ve özel kuruluşların kur'a, seçim ve toplantılarında hazır bulunarak durumu belgelendirirler.

Fakat bir çoğumuz tespit işlerinden kaçınmakta ilgilileri mahkemelere yönlendirmekteyiz, aslında bizim yapmamızda hiçbir sakınca yoktur.

Ankara, 28.05.1998
    Özü: Noterlerin yapamayacakları bazı işlemler Hk.
    G E N E L G E
    ( 16 )

İLGİ: 1- 09.04.1993 günlü 27 sayılı Genelgemiz.
    2- 22.08.1995 günlü 55 sayılı Genelgemiz.
    3- 22.05.1997 günlü 2 sayılı Genelgemiz.

Noterlerin yapamayacakları bazı işlemler ve idari dava açılmadan önceki tesbit talepleri hususunda intikal eden tereddütler üzerine konu Yönetim Kurulu’nun 21.05.1998 günlü toplantısında yeniden görüşülmüştür.
    1- Danıştay 8. Dairesinin 1993/1657 Esas, 1994/1646 karar sayılı 01.06.1994 günlü kararı ile, noterlerin yapamayacakları bazı işlemleri açıklayan 1993/27 sayılı genelgemizin 2 nci maddesinin İPTALİNE, 3 ve 4 ncü maddelerinin iptali istemine ilişkin kısmının REDDİNE karar verilmiş olup, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun 1994/484 Esas, 1995/112 sayılı 10.03.1995 günlü kararı ile onanarak 13.06.1995 tarihinde kesinleşmiş bulunmasına nazaran;
    22.08.1995 günlü 55 sayılı genelgemizde de açıklandığı üzere; 1993/27 sayılı genelgemizin;
    İdari mercilerin özel hukuk hükümlerine tabi olarak yaptıkları tasarruflarla ilgili olarak noter kanalı ile ihtarname, ihbarname gönderebileceği ve tesbit işlemi yapılabileceğine işaret eden 1 nci bendi,
    Ceza soruşturma veya kovuşturmasına konu teşkil eden olayların tespitinin noterlerce yapılamayacağına dair 3 üncü bendi,
    İdari davalarla ilgili konularda noterlerin tespit işlemi yapmasının mümkün olmadığına ilişkin 4 üncü bendi,

Halen yürürlükte bulunmaktadır. Ancak; iptal kararı uyarınca, noterler bundan böyle idari mercilere dilekçe ve ihtarname gönderebilecektir.
    2- 22.05.1997 günlü 22 sayılı genelgemizde de izah olunduğu gibi;
    Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünün 02.05.1997 günlü 7516 sayılı yazılarında açıklandığı şekilde, idari dava açılmadan önce idari davada dayanılacak olan delillerin tesbitinin en çabuk ve en az giderle nerede tesbit edilecekse, o yerdeki Sulh veya Asliye Hukuk Mahkemesinden veya İdare Mahkemesinden istenebileceği cihetle, noterlerce bu tür tesbitlerin yapılması mümkün bulunmamaktadır.
    Bilginizi ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.
    Saygılarımla.
    BAŞKAN

Hasip DİNÇER
    (Ankara 24. Noteri)
    E.TOPCU
    GK.

Ankara, 22.05.1997
    Özü: İdari dava açılmadan önceki tespit talepleri Hk.

G E N E L G E
    ( 22 )
    Danıştay, İdare ve Vergi Mahkemelerinde idari dava açmadan önce, ilgilinin tespit yapılması talebi ile noterliğe başvurması halinde, noterlikce tespit yapılıp yapılamıyacağı konusunda intikal eden tereddütler üzerine Adalet Bakanlığından görüş istenmişti.

Yönetim Kurulunun 14.05.1997 günlü toplantısında görüşülen Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünün 02.05.1997 günlü 7516 sayılı yazılarında:

“2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 58/1 maddesi, “Taraflar idari dava açtıktan sonra bu davalara ilişkin delillerin tespitini ancak davaya bakan Danıştay idare ve vergi mahkemelerinden isteyebilirler” demektedir.
    Madde metninden de anlaşılacağı üzere sadece idari dava açtıktan sonra yapılacak tespitlerin Danıştay, idare ve vergi mahkemelerinden istenebileceği hükme bağlanmış olup, dava açılmadan önce yapılacak delillerin tespiti hususu düzenlenmemiştir.
    2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 31/1 maddesi, bu kanunda hüküm bulunmayan hallerde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunundaki ilgili hükümlerin, uygulanacağını belirtmiştir.
    Bu nedenle, idari dava açılmadan önce yapılacak delillerin tespiti hususunda, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 370. maddesi gereğince uygulama yapılması gerekmektedir.
    Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 370. maddesi, dava açılmadan önceki delil tespiti için, delillerin çabuk ve en az giderle nerede tespit edilecekse, o yerdeki sulh veya asliye mahkemesine başvurabileceğini düzenlemektedir.
    Her ne kadar Noterlik Kanununun 61. maddesinde, noterlerin bir şeyin veya bir yerin hal ve şeklini, kıymetini, kimlik ve ifadelerini tesbit edecekleri öngörülmüşse de bu kuralın başka yasalarla belirli makamlara ve mercilere verilmeyen yetki ve görevlerle ilgili olduğu açıktır.
    Bu itibarla, idari dava açılmadan önce idari davada dayanılacak olan delillerin tesbitinin en çabuk ve en az giderle nerede tesbit edilecekse, o yerdeki sulh veya asliye Hukuk Mahkemesinden veya idare mahkemesinden istenebileceği düşünülmektedir”

denilmektedir. Bilginizi ve gereğini rica ederim.
    Saygılarımla.
    BAŞKAN

Hasip DİNÇER
    (Ankara 24. Noteri)
    M.ÖZARI
    GK.

Sayın meslektaşım Derya hanım,Bu genelgelere göre noterler her türlü tesbit işlemlerini yapamıyor,bu konu daha önce sitede hararetli bir şekilde tartışılmıştı.İsmetali kardeşimiz de bu konuda sanıyorum site yönetiminden bir ceza almıştı.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Sevgili İbrahim abi kanunları koyanlarda kendileri aksi iddia edenlerde , ne diyebilirim ki o bahsettiğin genelgeyi biliyorum, her türlü ceza kovuşturma ve soruşturmalara konu olan veya konu olacak olan tespitleri bizim yapmamamız gerekir zaten bu açık ama Noterlerin görevi arasında mahkemelerinin iş yükünü hafifletmek vardır , onun için ceza konusu olmayan işlemlerde işin niteliğine göre ayırt ederek tespit yapmamızın sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.
    Ayrıca verdiğin beyanname örneği çok güzel, onu yapmak en mantıklısı :)

• TEŞEKKÜR EDERİZ AMA BÜYÜK İHTİMALLE DAVAYA KONU TEŞKİL EDECEĞİNDEN İŞLEMİ YAPMAMAYI DAHA UYGUN GÖRÜYORUM VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİNDE TEŞEKKÜRLER... KOLAY GELSİN

• Sevgili İbrahim abi kanunları koyanlarda kendileri aksi iddia edenlerde , ne diyebilirim ki o bahsettiğin genelgeyi biliyorum, her türlü ceza kovuşturma ve soruşturmalara konu olan veya konu olacak olan tespitleri bizim yapmamamız gerekir zaten bu açık ama Noterlerin görevi arasında mahkemelerinin iş yükünü hafifletmek vardır , onun için ceza konusu olmayan işlemlerde işin niteliğine göre ayırt ederek tespit yapmamızın sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.
    Ayrıca verdiğin beyanname örneği çok güzel, onu yapmak en mantıklısı :)

altı çizili tesbitlerinize aynen katılıyorum,her türlü tesbit işlemi diye yazılmıştı o yüzden,hatırlatma babında bulunayım istedim.Ayrıca isteyen istediği tesbiti elbet yapabilir,sorumluluk kendisine ait olmak üzere.yoksa alanımıza giren tesbit işlemleri yapılmaz diye bir kural yok,kolay gelsin...