Elektronik Ortamda Defter ve Belge İşlemleri hk

• Değerli Üyelerimiz,

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin (SMMM) Elektronik Ortamda Defter ve Belge Bilgi Giriş işlemleri için hazırlanan "SMMM Defter Bilgi Girişi Uygulaması" "TNBOnline-Ana Sayfası"nda (http://www.tnb.org.tr) hizmete açılmıştır.

Ayrıca Elektronik Ortamda Defter ve Belge Onay Bildirimi projesi kapsamında aşağıdaki yenilikler ve güncellemeler yapılmıştır;

1. Gelir İdaresi Başkanlığına yapılan bildirimlerin şekli değiştirilmiş, tarih aralığına göre sorgulanan ve bildirim yapılmak istenen yevmiyelerin noter tarafından tek seferde işaretlenerek 20'li paketler halinde sistemin gün içerisinde tek seferde otomatik gönderim yapması sağlanmıştır.
    2. Gelir İdaresi Başkanlığı'na Defter Bildirimlerine süre eklenmiştir. Tahakkuku yapılan defter onay işleminin Gelir İdaresi Başkanlığı'na bildirilmesine, içinde bulunduğu ayı takip eden bir sonraki ayın 10'na kadar sistem izin vermeyecektir. Bu çalışma Gelir İdaresi Başkanlığı'na bildirilen hatalı işlemlerin önüne geçilmesi amacıyla düşünülmüş ve kontrol süresi sağlanmıştır.
    3. Gelir İdaresi Başkanlığına bildirilmek üzere işaretlenen kayıtlar "Gelir İdaresi Başkanlığına Bildirilen ve Bildirim Aşamasındaki Defter Onay Listesi" sayfalarında ayrı renkler ile gösterilmeye başlanmıştır.
    4. Yeni şirket kuruluşlarının da TNBonline sisteminde Defter Listesinin hazırlanarak makbuz kesim imkânı sağlanmıştır.
    5. TNBOnline-Üye Ana Sayfası-Hizmetler başlığı altında SMMM Tanımlama linki verilerek Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin sisteme tanımlanması imkânı sağlanmıştır. Şifre isteyen SMMM'lere bu bölümden şifre tanımlanması ve sisteme kaydının yapılması gerekmektedir. Noterlikler dışında şifre verilemeyecek olup, lütfen bu konudaki istekleri Türkiye Noterler Birliği'ne yönlendirmeyiniz.

Saygılarımızla.
    (NOT:NOTERLERİMİZ KENDİ KULLANICI ŞİFRELERİ İLE GİRDİĞİNDE MUHASEBELERE ŞİFRE VERECEKLERDİR, AYRICA PERSONELE YETKİ VERMELERİ DURUMUNDA PERSONELLERDE MUHASEBELERE ŞİFRE VEREBİLECEKLERDİR.AYRICA VEKİL NOTERLİKLERDE TNB İLE GÖRÜŞMELERİ HALİNDE VEKİL NOTERLİK İLE GİRİŞ YAPABİLECEKLER VE MUHASEBELERE ŞİFRE VEREBİLECEKLERDİR.)

• Vekil Noterlikler Bu girişi nasıl yapacaktır ????

Metin abi TNb Bilgi işlem ile iletişime geçtiğinizde Noterliğinize ait şifreyi alabilecek bu şekilde işlemleri yapabileceksiniz, hem Şahsınıza ait hemde Noterliğinize ait iki giriş sahibi olacaksınız ben bu şekilde yapmıştım... Saygılarımla

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• Metin abi TNb Bilgi işlem ile iletişime geçtiğinizde Noterliğinize ait şifreyi alabilecek bu şekilde işlemleri yapabileceksiniz, hem Şahsınıza ait hemde Noterliğinize ait iki giriş sahibi olacaksınız ben bu şekilde yapmıştım... Saygılarımla

teşekkür ediyorum kardeşim, selam ve dua ile...

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

• HÜSEYİN SMMM TANIMLAMA NERDE BU HİZMETİ NASIL KULLANACAZ BİR DE VEKİLLLER DE YAPABİLİYOR MU

Hasan sorduğun tüm soruların cevabı yukarda var bir oku istersen :)

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• TNB'nin sitesinde sadece SMMM tanımlama var bunlar defter girişlerini nasıl yapacaklar.?

TNB Sitesine girdiğimizde üye girişi yapmaya gerek kalmadan sol tarafta hizmetler bölümünün alt kısmında SMMM Defter Bilgi Girişi bölümü var bilgilerini ve şifrelerini girdikten sonra defter bilgi girişi yapabileceklerdir selam ve dua ile...

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

• Elektronik ortamda muhasebelere şifreyi verdik buraya kadar güzel,
    Muhasebelere bir defaya mahsus şifre vermemiz yeterli,
    Merak ettiğim husus malum birden fazla noterlik olan yerde muhasebeler farklı noterler ile çalışırlar doğal olarak, burda tastik şerhini hazırlarken örneğin 1.noter diye hazırladı,ama son anda diğer herhangi bir notere götürdü bu hazırladıkları tastik şerhleri ile biz bu defterleri tastik edecebilecekmiyiz....!

• Elektronik ortamda muhasebelere şifreyi verdik buraya kadar güzel,
    Muhasebelere bir defaya mahsus şifre vermemiz yeterli,
    Merak ettiğim husus malum birden fazla noterlik olan yerde muhasebeler farklı noterler ile çalışırlar doğal olarak, burda tastik şerhini hazırlarken örneğin 1.noter diye hazırladı,ama son anda diğer herhangi bir notere götürdü bu hazırladıkları tastik şerhleri ile biz bu defterleri tastik edecebilecekmiyiz....!

Ozaman çevir gazı yanmasın yapan muhasebeci bütün kayıtlarınıda diğer herhangi bir noter olarak düzeltirse o notere götürüp tasdikini yaptırabilir. Selamlar...

• Ozaman çevir gazı yanmasın yapan muhasebeci bütün kayıtlarınıda diğer herhangi bir noter olarak düzeltirse o notere götürüp tasdikini yaptırabilir. Selamlar...

Peki daha önce yaptığımız gibi meşruhatlara kendi başlık kaşemizi bassak diyom fikir olarak, duygusal düşünüyorum da..!

• Peki daha önce yaptığımız gibi meşruhatlara kendi başlık kaşemizi bassak diyom fikir olarak, duygusal düşünüyorum da..!

Muhasebecilerin meşruhat çıktısı almadan önce Noterlik bilgisi girme mecburiyeti var ama onlar girmesin ben onlar yerine TNB den giriş yaparım derseniz o ayrı tabi :)))

• Peki daha önce yaptığımız gibi meşruhatlara kendi başlık kaşemizi bassak diyom fikir olarak, duygusal düşünüyorum da..!

Hasan bey sen kaşeni vurdun meşruhatı düzelttin makbuzunu keseceksin bunun TNB sitesine giriş yaptığınızda sizin noterliğinizi seçmediği için muhasebeci ne yazıkki onun kayıtları 1.noterde görünecek :(

Boşver be hasan kardeş muhasebeciler düşünsün sen niye düşünüyorsun ki.
    İstersen Bodrumun bütün deterini sen yap Neticede; ayın sonunda kazandığını, hiç çalışmayan bir veya birkaç noterliğe verecek değilmisin.
    :) :) :)

• Muhasebeci ozaman bilgisayarında kayıtlı LİSTESİ- DEFTER FİŞLERİNİ DÜZELTMESİ GEREKİYOR. BENCE LİSTE NUMARASINDA ÇIKAN NPS LİSTE NUMARASI İLE VEZNEDEN KAYIT YAPTIRAMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.