ŞİRKET HİSSE DEVİRLERİ

• Değerli Arkadaşlar,
    Üç kişi tarafından kurulmuş bulunan ve sermayesi 500.000.00(Beşyüzbin) TL. olan bir Limited Şirketinin iki ortağı,üçüncü ortağın imzası olmadan iki imza ile bir karar alıp hisselerden bir kısmını dışarıdan birine devir etmek istiyorlar.Bu durumda üçüncü ortağın imzası olmadan iki kişi karar alıp hisse deviri yapabilirlermi,Ticaret ve Sanayi odası ortak sayısı dört olursa üçünün imzası ile olur,ancak ortak sayısı üç olduğu için üçünde imzası olmadan hisse devri yapamazlar demektedir.Burada iki kişinin alacağı karar geçerlimidir yoksa Ticaret odasının söylediği gibimi yapılmalıdır.ALLAH'A EMANET OLUN

• Değerli Arkadaşlar,
    Üç kişi tarafından kurulmuş bulunan ve sermayesi 500.000.00(Beşyüzbin) TL. olan bir Limited Şirketinin iki ortağı,üçüncü ortağın imzası olmadan iki imza ile bir karar alıp hisselerden bir kısmını dışarıdan birine devir etmek istiyorlar.Bu durumda üçüncü ortağın imzası olmadan iki kişi karar alıp hisse deviri yapabilirlermi,Ticaret ve Sanayi odası ortak sayısı dört olursa üçünün imzası ile olur,ancak ortak sayısı üç olduğu için üçünde imzası olmadan hisse devri yapamazlar demektedir.Burada iki kişinin alacağı karar geçerlimidir yoksa Ticaret odasının söylediği gibimi yapılmalıdır.ALLAH'A EMANET OLUN

Zeki abi;
    Şirket ortaklarının tamamının imzası olması lazım tesçil birimi Ticaret Sicil ortaklardan birinin imzası olmasın o kararı ilana almazlar karar olmayınca sen hisse devrini yapabilirsin kararı arama zorunluluğun yok lakin karar da imza eksikliği olduğundan ticaret sicil hem senin hisse devrini hemde kararı ilana almaz. Saygı ve selamlar....

• erkan kardeşime çok tşk ederim.İmdadımıza hemende yetişiyor ALLAH'A EMANET OLUN

Değerli ağbeyim bende sizlere teşekkür ederim bilgimiz doğrultusunda dimizin döndüğünce yardımcı olabiliyor isek nemutlu bizlere.. Saygı ve selamlar.....

• Limited Şirketlerde Karar Zorunluluğu yoktur. Karar olmadan diğer ilgililer Şirketteki hisselerini Dışarıdan birisine devir edebilirler. Biz bu konuda karar aramıyoruz. İstanbul'da Ticaret odası bu konuda karar aramıyor. Sizin oradaki Ticaret odası böyle diyorsa ona göre yapmanız gerekir diye düşünüyorum. Bilgilerinize

• 1 ana sözleşmede karar şartı varmı
    2. Hissesini devretmeyen kişinin hisseleri alma hakkı vardır. bu yüzden muafakat alınması gerekli.
    3 tescil için üçünün de imzası şart

• Sayın Ersin COR; İstanbul ticaret odası karar aramıyor diye birşey yok.Bende İstanbul'da Kadıköy 2.nin 4 yıl başkatipliğini yaptım.Orada devir öncesi karar aranmıyor,Önce noterden devir yapılıyor,sonra ortaklar kurulu toplanıp noterliğin devir sözleşmesinden de bahsederek devrin kabulüne karar alıyorlar,sonra ticaret siciline tescil ediliyor. Mesela Kocaeli'de ortaklar kurulu kararı alınmadan devir yapmıyoruz,Yani bunun bir dayanağı yok ama alışkanlıklar böyle "önceden kararı almak diğer ortaklarından devre muvafakat ettikleri anlamı çıkartılıyor" Siz isterseniz bir muhasebeciye sorun kararsız devrin kabul göreceğini tahmin etmiyorum.

• Değerli meslektaşım; Bugüne kadar yaptığım şirket hisse devir sözleşmelerinde karar aramadık. Bizden devir edildikten sonra ilgililer karar alıp Ticaret siciline tescil ettiriyorlar. Burada gördümlerim bundan ibaret olduğu için yazdım. Tabiki Sizin uygulamanız o şekilde ona saygı duymak gerekir. Daha öncede duydum ORTAKLAR Karar almadan hisse devirleri yapılmıyormuş. Sizin uygulamanız aslında bizim yaptığımızdan daha iyi güvenli ama bu konuda herhangi bir genelge olmadığından dolayı bizlerde bu şekilde yapıyoruz. İyi çalışmalar