Kira sözleşmesinde süre hk.

• Merhaba meslektaşlarım.

Müstakil gayrimenkul (tarla) sahibi 9000 m2 lik tarlasının 1/2 hissesini ( kadastro memurluğundan çaplı kroki ve hangi tarafın kiraya verileceği belgelendirildikten sonra) kardeşine veya üçüncü bir şahsa, (yarısını) içine ahır yapmaya, arı beslemeye, vs.vs. 99 yıllığına kiraya sözleşmesi yapmak istemektedirler.

Kira ücretininde bilindiği gibi belirlenibilir olması aşinadır.

Düzenleme şeklinde yapılacak olan işbu kira sözleşmesi tapu kütüğünede şerh edileceğinden,

kira sözleşmelerinde süre 99 yılmı veya 49 yılmı, ;D hangisi doğru diye muallakta kaldım.
    Şimdiden teşekkür ederim.

• Adem abi kira sözleşmelerinde sürenin 49 veya 99 olmasının bir sakıncası yok benim bildiğim kadarı ile isterse 199 olsun . Ona görede masrafı olacak tabi..

Süreyi kendileri bilir.. ;D
    Yalnız;
    Arı beslemeye vs.demişsin.. Gerçek amaç arı yetiştiriciliği ise, onunla ilgili şöyle bir durum var; arı yetiştiriciliğinin yerleşim alanlarının ... bilmem kaç km. dışında olması gerekiyor...
    Ahır (hayvan yetiştiriciliğininde bir mesafesi var idi.)
    Arı kovanlarının konacağı yer konusunda kesin, ama hayvancılık konusunda emin değilim..
    bizi alakadar etmez kendileri bilir.. Lakin sözleşme esnasında özellikle kiralayanın bunu bildiğini bilmemizde fayda var. Zira 3 gün sonra (izin alamayınca) sen bunu neden böyle yaptın denmemesi açısından...

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Değerli meslektaşım Adem bey

Kira Sözleşmesi BİRİNCİ AYIRIM Genel Hükümler A. Tanımı MADDE 299- Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.
    B. Kira süresi MADDE 300- Kira sözleşmesi, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabilir.
    Kararlaştırılan sürenin geçmesiyle herhangi bir bildirim olmaksızın sona erecek kira sözleşmesi belirli sürelidir; diğer kira sözleşmeleri belirli olmayan bir süre için yapılmış sayılır.

Mevzuatta değişik yerlerde 49 ve 99 yıla ilişkin düzenlemeler var. Birkaç örnek :

KANUN NO: 6831

ORMAN KANUNU (*)

MADDE 17 - Devlet ormanları içinde bu ormanların korunması, istihsal ve imarı ile alâkalı olarak yapılacak her nevi bina ve tesisler müstesna olmak üzere her çeşit bina ve ağıl inşası ve hayvanların barınmasına mahsus yerler yapılması ve tarla açılması, işlenmesi, ekilmesi ve orman içinde yerleşilmesi yasaktır.
    ......
    (Değişik 3. fıkra: 3373 - 22.5.1987) Turizm alan ve merkezleri dışında kalan Devlet ormanlarında kamu yararına olan her türlü bina ve tesisler için gerçek ve tüzelkişilere, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığınca bedeli karşılığı izin verilebilir. Bu izin süresi kırkdokuz yılı geçemez. Devletçe yapılan tesisler dışında kalan her türlü bina ve tesisler izin süresi sonunda eksiksiz ve bedelsiz olarak orman Genel Müdürlüğünün tasarrufuna geçer. Ancak işletmenin maksadına uygun faaliyet gösterdiği Orman Genel Müdürlüğünce belgelenen hak sahiplerinin kullanma hakları yer, bina ve tesislerin rayiç değeri üzerinden belirlenecek yıllık bedelle doksandokuz seneye kadar uzatılabilir. Bu durumda devir işlemleri bu uzatma sonunda yapılır. Turizm amaçlı tesisler için hak sahipleri adına tapuda irtifak hakkı tesis edilir. İzin ve irtifak hakları amaç dışı kullanılamaz. (...) (Madde 17 nin 3. fıkrasının 1. tümcesi, Anayasa Mahkemesinin 8.11.2003 tarih ve 25283 sayılı R.G.'de yayımlanan, 17.12.2002 gün ve E: 2000/75 - K: 2002/200 sayılı kararı ile iptal edilmiştir.)Savunma, ulaşım, enerji, haberleşme, su, atık su, petrol, doğalgaz, altyapı ve katı atık bertaraf tesislerinin; sanatoryum, baraj, gölet ve mezarlıkların; Devlete ait sağlık, eğitim ve spor tesislerinin ve bunlarla ilgili her türlü yer ve binanın Devlet ormanları üzerinde bulunması veya yapılmasında kamu yararı ve zaruret olması halinde, gerçek ve tüzel kişilere bedeli mukabilinde Çevre ve Orman Bakanlığınca izin verilebilir. Devletçe yapılan ve/veya işletilenlerden bedel alınmaz. Bu izin süresi kırkdokuz yılı geçemez. Bu alanlarda Devletçe yapılanların dışındaki her türlü bina ve tesisler iznin sona ermesi halinde eksiksiz ve bedelsiz olarak Orman Genel Müdürlüğünün tasarrufuna geçer. Söz konusu tesisler Orman Genel Müdürlüğü veya Çevre ve Orman Bakanlığı ihtiyacında kullanılabilir veya kiraya verilmek suretiyle değerlendirilebilir. İzin amaç ve şartlarına uygun olarak faaliyet gösteren hak sahiplerinin izin süreleri; yer, bina ve tesislerin rayiç değeri üzerinden belirlenecek yıllık bedelle doksandokuz yıla kadar uzatılabilir. Bu durumda devir işlemleri uzatma süresi sonunda yapılır. Verilen izinler amaç dışında kullanılamaz.

TÜRKİYE ELEKTRİK ÜRETİM İLETİM ANONİM ŞİRKETİ VE TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ DIŞINDAKİ KURULUŞLARA ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ, İLETİMİ, DAĞITIMI VE TİCARETİKONUSUNDA GÖREV VERİLMESİ ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    .......
    GÖREV ESASLARI
    MADDE 4 - Görev vermede aşağıda belirtilen esaslar gözönünde tutulur:
    a) Görev, görev bölgesi içerisindeki elektrik enerjisi üretim, iletim, dağıtım ve ticareti faaliyetlerinin tamamını veya bölgedeki tesislerin özelliğine göre bir bölümünü kapsar,
    b) Görev sözleşme süreleri en çok 99 yıl olabilir,
    6/05/2004 tarihli ve 5177 sayılı Kanunun 36 ıncı maddesi ile değişik 178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 13 üncü maddesinin (b) bendi ile; Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazların üzerinde sınırlı aynî hak tesisi, Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin kiralanması ve bu yerler için gerekli görülen hallerde kullanma izni verilmesi işlemlerini yapmak görev ve yetkisi Maliye Bakanlığına verilmiştir.

Bu yetki kapsamında, Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazların üzerinde sınırlı aynî hak tesisi işlemleri Devlete Ait Taşınmaz Mal Satış, Trampa, Kiraya Verme, Mülkiyetin Gayri Ayni Hak Tesis, Ecrimisil ve Tahliye Yönetmeliğinin 72 inci ve müteakip maddelerine göre Maliye Bakanlığınca yürütülmektedir.

Söz konusu Yönetmeliğin �Mülkiyetin Gayrı Ayni Hak Tesisi� başlıklı 4 üncü bölümü 11/12/996 tarih ve 22844 sayılı Resmi Gazete ile yayınlanan Yönetmelik ile değiştirilmiştir. Bu Yönetmeliğin �Mülkiyetin Gayri Ayni Hak Tesisi Esasları ve Türleri� başlıklı 72 inci maddesinde; Hazinenin özel mülkiyetinde veya Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazların üzerinde Türk Medeni Kanununa göre azami 49 yıla kadar irtifak hakkı (oturma-sükna hakkı hariç) ile Kat Mülkiyeti Kanununa göre kat irtifakı tesis edilebileceği, bu taşınmazlar üzerinde taşınmaz yükü (gayrimenkul mükellefiyeti) ve taşınmaz rehni (gayrimenkul rehni) tesis edilemeyeceği, Hazinenin özel mülkiyetinde veya Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazlar üzerinde;

 Kamu yararı,
     Turizm,
     Eğitim,
     Sağlık,
     Sosyal,
     Yatırımları teşvik,
     Fuarcılık ve sergileme,
     Kalkınmada öncelikli yörelerde yapılacak yatırımları teşvik,

Amaçlı irtifak hakkı tesis edilebileceği, yukarıda belirtilen haller dışındaki irtifak hakkı tesisine ilişkin usul ve esasların ise Bakanlıkça belirleneceği belirtilmiştir.
    Milli Emlak Müdürlüğünün genelgesinin bir kısmını yukarda yazdım. Buna göre, 49 yıllığına kiralanabilmektedir.
    Geçenlerde bir otel sözleşmesi yaptım tapuya şerhli düzenleme şeklinde tapu dairesi 49 yıl olarak kabul etti ;) ;)

• [size=3]Kira Sözleşmesi BİRİNCİ AYIRIM Genel Hükümler A. Tanımı [/size]
    [size=3]MADDE 299- Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.
    B. Kira süresi [/size]
    [size=4]MADDE 300- Kira sözleşmesi, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabilir.
    Kararlaştırılan sürenin geçmesiyle herhangi bir bildirim olmaksızın sona erecek kira sözleşmesi belirli sürelidir; diğer kira sözleşmeleri belirli olmayan bir süre için yapılmış sayılır.
    [/size]