Şartlı Vekaletname hk.

• Merhaba Meslektaşlarım.

Malüm Daha halâ Azil bankası kurulacak, vesselam bilmiyorum ne zaman kurulacak, Yer yer zaman zaman rehin senedi yapıyoruz, noterliklerde tanzim edilen rehin sözleşmelerinin tebligat yolu ile ilgili tescil kuruluşuna gönderilmesi halinde yazıyı alan tescil birimi gerekli şerhi araç dosyasına işlediği gibi, rehin senedini rehin alacaklısı hemen işlem kağıdını elden trafiğe götürüp biz postaya verip trafiğe ulaşıncaya kadar aracın sistemini REHİN ŞERHİNİ işlettiriyor, ve Satış işlemini ENGELLETTİRİYOR, Çok güzel..
    İbra edildiğinde yine aynı. biz ibrayı postaya verip ulaşıncaya kadar elden ibrayı götürüp çözdürüyor. hemen engeli kaldırttırıyor.

Yine Maaş Vekaletnamelerinin azillerinde olsun, Biz azilnameyi bankaya ve azil olunana gönderilmek üzere postaya verip azil olunan ve ilgili bankanın eline geçinceye kadar, azil eden azilnameyi ilgili banka şubesine elden götürüp azil keyfiyeti banka şubesinde sistemine işlettiriyor. Buda Çok güzel..

Gelelim Araç satış vekaletnamesinin Azilnamesine, Yukarıda bahsettiğim konularda olduğu gibi, Kısa yoldan araç satışı için verdiği vekaletnameyi AZİL ettikten sonra, azilnameyi Noterliğin Bulunduğu yer trafik tescil bürosuna elden götürüp AZİL keyfiyetini işlettiremezmi, (daha kısa ve pratik yoldur) Amma bazı kanun ve yönetmeliklerin değişmesi lazımdır.

İlgili bazen soruyor, azilnameyi faydası olmayacağı yere neden bu azilnameyi yaptınız diye.. adamcağız haklı. azilnameyi ptt verip muhatabına ulaşıncaya kadar aradan hayli zaman geçiyor, araç o aradaki zamanda satılıyor, ve satış işlemi Noterde gerçekleşiyor, her zaman azil varmı yokmu diye
    teyit etme mecburiyetimizde yoktur. Oysa azilnameler muhatabına tebliğ edildiği tarihinden itibaren geçerli olmasına rağmen herkesin başı bu konuda ağrımaktadır. (Kara liste diye bir şey var, neye yarıyor, aracın kime satılacağımı bellimide ben o alıcı kişinin ismini nerden bileyimde kara listeye nasıl yazayım)

Bazen yazıyoruz araç satışına yetki veren vekaletnamelere, işbu vekaletname şu şu şu tarihleri arasında geçerlidir diye, (Örneğin işbu vekaletname 1 ekim-5 ekim 2012 tarihleri arasında geçerli olmak kaydıydı) Neden? başlangıç tarihi gelmeden satışı yapamıyor, güya o tarihe kadar parasını gönderecekmişte.. ya!!! göndermez ise, sen azili yapıp gönderinceye ve eline ulaşıncaya kadar vekaletin geçerli olacağı tarihte yine satışı yapıyor. azilname eline ulaşmadığı müddetcede yapılan satışta yasa gereği geçerli oluyor..

Vekil yapmanın bazen şartlı olduğunu düşünerek,,

Veresiye satılan bir aracın satışına yetki veren vekaletnamelere Kasko bedeli hariç, Aracın gerçek bedeli olan ......TL. yi .......bankadaki..... hesabıma Yatırılması şartıyla dilediğine Satmaya ...... vekil tayin ettim diye ibaranenin yazılacağını kendi kendime düşündüm, ve bu konuyu Noterler Birliğine sordum, hiç bir şekilde mahsuru yoktur, Özel şartı vekalettir, yazılabilir dendi.

Bu arada Vekaletnamenin başlığına ve içeriğine gözle görülebilecek dikkat çekebilecek şekilde yazmamız önerildi, Ayrıca Satış işlemini yapacak Noterliğin aracın bedelinin banka hesabına yatırıldığına dair banka dekonttu satış işlemine eklenerek satış işlemi yapılacağı söylendi. Banka dekontu yoksa satışta yok.

Bu konunun Azilnameden daha sağlam olduğunu düşünerek gündeme getirdim.

Selam ve Dua ile,

• Adem bey,
    Gerekli bir konuya (azil bankası) değinmiş olmakla,
    1- Her ne kadar mecburiyetimiz olmasa bile, Her vekaletten teyit alınmasının yapılan işlemin ve "başımızın sağlığı" açısından önem arzettiğini bu sebeple her ne kadar "mecburiyet olmasa bile" teyit alınması düşüncesindeyim.

2- Belirttiğiniz gibi vekaletnamenin şartlı olarak hazırlanmış olması, [size=78%]örneğin, [/size]

"araç bedeli olan ..... TL, bedelin ... Banka nezdinde bulunan ...... no.lu hesabıma yatırılması şart ve koşulu ile...."

ibaresinin eklenmesi bir nebze olsun kolaylık ve güvenirlik sağlayabilir.

Ama, genelde satıcı parasını alıp, vekaleti o şekilde veriyor.

Süresiz de olsa, şartsız da olsa, 2 gün sonra veya 3-5 dk sonra gelip azletse, vekil zor durumda kalacak. Hem parasını vermiş, hem vekalet azledilmiş.
    Bu da bi başka sorun. :)

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Vekil yapmanın bazen şartlı olduğunu düşünerek,,

Veresiye satılan bir aracın satışına yetki veren vekaletnamelere Kasko bedeli hariç, Aracın gerçek bedeli olan ......TL. yi .......bankadaki..... hesabıma Yatırılması şartıyla dilediğine Satmaya ...... vekil tayin ettim diye ibaranenin yazılacağını kendi kendime düşündüm, ve bu konuyu Noterler Birliğine sordum, hiç bir şekilde mahsuru yoktur, Özel şartı vekalettir, yazılabilir dendi.

Bu arada Vekaletnamenin başlığına ve içeriğine gözle görülebilecek dikkat çekebilecek şekilde yazmamız önerildi, Ayrıca Satış işlemini yapacak Noterliğin aracın bedelinin banka hesabına yatırıldığına dair banka dekonttu satış işlemine eklenerek satış işlemi yapılacağı söylendi. Banka dekontu yoksa satışta yok.

Adem bey güzel düşünmüşsünüz,ancak benim bildiğim bu şekilde bir şartlı vekaletname olmaz,vekaletname benim yerime git şu işi yap,bu işin şartı olmaz.siz gidemez iseniz,o işi vekiliniz yapar,sizin dediğiniz şekilde olduğunu varsayalım,noterin kişilerin şahsi işlerini takip etme gibi bir görevi olduğu düşünülemez,noter araç satışını mı yapacak,kişinin hesabına yatıp yatmadığını mı kortrol edecek,o makbuz sahte de olabilir,aynı şekilde bu işi tapu işlemleri içinde genişletecek olursak,bu işin altından kalkamayız,bizim kendi uygulamamız bu yönde,inşallah yanlış yapmıyoruzdur.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().

• İbrahim bey, şartlı vekaletname olmaz diye kestirip atmışsınız. oluyor işte, olmasıda gerekir, Ankara Hukuk komisyonu kitapcığında gayrimenkul satışına yetki veren vekaletnamelere değinmişler. var var olmaz olurmu.. tapuda tapu müdürü, noterde noter memuru aracayacak banka dekontlarını.

• Şart konulabilir.
    Mesela RÖMORK hariç satmaya, KABİN dahil satmaya, bunlarda bir şarttır.

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• Şart konulabilir.
    Mesela RÖMORK hariç satmaya, KABİN dahil satmaya, bunlarda bir şarttır.

Tanju bey o şekilde elbet olabilir,ancak makbuz ekleme,o makbuzu noterin görmesi,dolayısı ile işlemi gerçekleştirmesi,biraz da kişilerin şahsi işlerini notere havale etme gibi bana geliyor,Adem beyin görüşlerine saygı duymakla birlikte,bizim uygulama alanımızın dışına çıkıyor,bana geliyor,isteyen elbette yapabilir.Yapana saygı duyarız.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Tapu ile ilgili işlemlerde, Satış bedeli olan paranın banka hesabıma havale edilmesi şartıyla söz konusu taşınmazı satmaya, diye bir ibare kullananız oldumu, şayet oldu ise bu vekaletname ile hangi tapucu işlem yapmıştır. bunu bilen veya duyanınız varmı?

Ben 35-36 yıl boyunca duymadım.
    konuya kısaca değinmek istedim. Benim şahsi görüşüme göre tapu ve noter memurları bu işin takipçisi olamazlar.

İbrahim Beyin dediği gibi yapanada saygı duyarım.
    Zaten yapmadığımız bir o iş kalmıştı (iş takipçiliği) birliğin görüşüne göre yakında O işide bize yıkarlarsa hiç şaşırmam..
    Saygılarımla.

• Veresiye satılan bir aracın satışına yetki veren vekaletnamelere Kasko bedeli hariç, Aracın gerçek bedeli olan ......TL. yi .......bankadaki..... hesabıma Yatırılması şartıyla dilediğine Satmaya ...... vekil tayin ettim diye ibaranenin yazılacağını kendi kendime düşündüm, ve bu konuyu Noterler Birliğine sordum, hiç bir şekilde mahsuru yoktur, Özel şartı vekalettir, yazılabilir dendi.

Şartlı vekaletnameye göre Satış yapıldığında bizlere yeni bir görev düşüyor. Vekaletnamede yazılı Hesap numarasına vekaletnamede yazılı bedel yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmek düşüyor. Makbuz istememiz gerekir. Zaten bankalar tarafından verilen maksuz sadece bir kaşe vuruyorlar. Biz bu makbuzların asılmı, sahtemi ve diğer durumlarını kontrol etmemiz gerekecekmi. Bu biz çalışanlar için ayrıca problem olur diye düşünüyorum.
    Kolay gelsin Hepinize.

• Araştırdım irdeledim, sonunda 2001-40 nolu genel yazınız özetini değil içeriğini okuyarak sonuca vardım. Azilnamelerde tescil kuruluşuna intikalden sonra bilgisayar kayıtlarına işleniyor imiş, Bende öğrenmiş oldum.

• Sayın Dayı
    Ankara Noter Odasının Kırmızı renkli bir kitapcığı var, 131.sayfada aynen şöyle yazıyor. ben yazmıyorum.
    E- Şartlı Vakeletname

Vekaletnamede bir kısım şart ve mükellefiyet öngörülmüş ve bunların tapuda işlem yapılmadan önce yerine getirilmesi istenmiş ise, bunların yerine getirildiğinin belgelenmesi gerekir.

Örneğin, "Satış bedelinin Vakıfbanktaki.... nolu hesaba yatırılması şartıyla""
    Bu halde satıştan önce banka dekontunun da tapu sicil müdürlüğüne ibrazı gerekir deniyor.. yazı aynen böyledir.

Bu türlü işler, yılda 2 kez gelir 3 kez gelir, bunun zorluğu neresindedir.

• Tanju bey o şekilde elbet olabilir,ancak makbuz ekleme,o makbuzu noterin görmesi,dolayısı ile işlemi gerçekleştirmesi,biraz da kişilerin şahsi işlerini notere havale etme gibi bana geliyor,Adem beyin görüşlerine saygı duymakla birlikte,bizim uygulama alanımızın dışına çıkıyor,bana geliyor,isteyen elbette yapabilir.Yapana saygı duyarız.

Haklısınız.
    şart koymada bir sorun yok.
    Ama bizlere yük olacağı kesin...

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• Değerli meslektaşlarım;vekaletname tek taraflı düzenlenen bir sözleşmedir.İlgilisi istediği zaman dilediği gibi şartlandırılması mümkündür.Bu uygulama bugün çıkmadıki 30 sene öncede şartlı vekaletname yapıyorduk talep edildiğinde bugünde yapıyoruz.Yeterki vekaletnamede ahlak ve adaba mugayir bir terimin konulması istenmesin.

• de ki; şartlı bir araç satış vekaleti geldi:
    aracımı ... bedelle samaya,satış bedelini ... bankanın ... şubesinde bulunan hesabıma havale etmeye....

git bankaya şu kadar parayı bu hesaba havale et dekontuda bana getir dedik:
    vatandaş, banka dekontunu getirdi.;
    1-vekaletnamelerde yaptığımız gibi telefonla bankayı arayıp teyit alma imkanmız varmı?
    2-araç satış işlemine başladık. araça rehin/haciz çıktı.
    3-araç satış işlemini vezne aşaması kadar tamamladıktan sonra parayı yatırıp dekontu getir dedik. vatandaş parayı yatırıp dekontu getirdi. vezne aşamasnda araca haciz/tedbir kondu.
    eeee.....
    Ayıkla pirincin taşını :) :)
    Saygılarımla

• Olur mu olur ;D ;D ;D

• Bir de sahtekarına denk geldimi, çıkabilirsen çık içinden bakalım. Malum boş banka dekontlarına ulaşmak hiçte zor olmuyor, içini doldur getir. Sorumluluk arttıkça artıyor.
    Ama avrupadaki noterlerin görevleri arasında bu tür işler var, evini kiraya veren, işyerini idare eden vb. görevleri noterler takip ediyor. Tabi bunları iyi bir ücret karşılığında

• 1- Araç sahibi parasını almadan araç satış vekaleti vermez.

2- Oldu da verdi ve oldu da şartlı verdi, ... şu kadar bedelli satmaya, bedelini .... hesaba yatırmaya. Gönderdik para yattı, geldi.

3- "Dayı bey"in dediği gibi o kısa süre içinde araca rehin, haciz vs. kondu.

4- Ya da Satıcı vekaleti azletti..

gibi düşünceler geliyor insanın aklına..

• :) :) Komplo teorisi ürettiğimiz sürece hiç bir iş yapamayız.Selamlar ve sevgiler.

Cabir bey üstadım,

düşündükçe üretilebiliyor..

Bu yüzden de fazla uzatmamak gayesi içinde, daha evvel de benzer bir konuda değerli meslektaşlarımızın fikirlerini ve bilgilerini almak istediğim bir konuyu ŞARTLI VEKALETNAME -2 başlığı altında tekrar açmış bulunuyorum.

• :) :) Komplo teorisi ürettiğimiz sürece hiç bir iş yapamayız.Selamlar ve sevgiler.

Sayın abim,
    bu meslek bize teoriler üretmek için o kadar çok fırsatlar veriyorki. bazen hangi teoriyi, hangi işlem için üreteceğimi şaşırıyorum. :) :)

Sizinde bildiğiniz gibi noterlik işlemlerini düzenlerken kanunlar, yönetmelikler, genelgeler (yorumlar) :) üzerine yapılmaktadır.
    Teori üretmeden, insiyatif kullanarak aman ne olacak diye yaptığımız işlemlerden öyle çok başımız ağrıyorki. örnekleri saymakla bitmez.
    sonuçta; dönüp dolaşıp, sorumluluğu bizi buluyor.
    Saygılarımla..