Noterlikten bilgi istenilmesi hk.

• Arkadaşlar,
    Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Muş Devlet Hastanesi....
    Noterliğimizde yapılmıs olan 3 örnek tastiği işlemi ile alakalı ,
    aslının Noter tarafından görülerek ibraz edilip edilmediğine dair ve dairemizde kalan suretlerin fotokopilerinin 3 iş günü içinde fax veya iadeli tahhütlü olarak gönderilmesini talep ediyor...

Bu kurum bizden böyle bir bilgi isteyebiliyormu?
    Bizim bilgi verme zorunluluğumuz varmı? vermemiz doğru mu?
    görüşlerinizi alabilirsem çok sevinirim...

• Gülhan Abla Van ve Muş bölgesinde geçen yıl Sağlık çalışanları ve dolandırıcılara büyük bir operasyon yapılmış sahte raporlar düzenleyip bu raporla Devletten maaş alınmaları sağlanmıştı. Bunun için istemiş olabilirler.

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• Birde sunu sormak istiyorum arkadaşlar,
    diploma örnek tastiği yapınca asıl diplomanın arkası kaşeleniyor...
    peki bu işlemi, örnek çakarılması istenen "her türlü evrka aslına" yapıyormusunuz???

• Evet Adem bey, kanun maddelerine bakıldığında sadece dipomaları kapsamıyor bu olay, örnek çıkarılan her türlüevrak aslına Mühür ve kaşelerin olması gerektiği belirtilmis...
    Ben uygulamaları merak ediyorum... simdiye kadar diploma dısındaki evrak asıllarına bu islemin yapıldığını hiç duymadım...
    Geçici mezuniyet, imza sürküsü,vekalet,tse vs,vs,vs,
    kimlik,pasaport,ehliyet,ruhsat vs, bu tür belgelerede zaten vurulması mümkün değil...

• kimlik, ehliyet, pasaport harici diğer tüm işlemlerin arkasını kaşeliyorum, hatta bazen diplomaları camlı olarak getiriyor, biraz zor oluyor ama çıkarttırıp öyle kaşeliyorum.. :)

• Peki şunu merak ediyorum,
    Örneğin bir vekaleti aslı gibidir onayladık, nüshalarda yazılar dolu dolu, yer yok... mecburen yazı üzerine gelecek şekilde onayı yaptık, ordan bazı kelimeler okunmadı... bu bize sıkıntı yaratmazmı?
    Bununla ilgili, Noterin vurduğu kaşeden dolayı bir kelime okunamadığından Notere dava açıldığını, sıkıntıya düşüldüğünü okumuştum...

• Peki şunu merak ediyorum,
    Örneğin bir vekaleti aslı gibidir onayladık, nüshalarda yazılar dolu dolu, yer yok... mecburen yazı üzerine gelecek şekilde onayı yaptık, ordan bazı kelimeler okunmadı... bu bize sıkıntı yaratmazmı?
    Bununla ilgili, Noterin vurduğu kaşeden dolayı bir kelime okunamadığından Notere dava açıldığını, sıkıntıya düşüldüğünü okumuştum...

Yine, aslında bir bozukluk var ise, NK.nun 98.maddesine göre işlem yapıyoruz.

• kenarlıklarda mutlaka vardır yer yada arka kısmında yer vardır, daha eski vekaletlerde örnek verirken oluyodu çünkü daktilo ile yazılıyorlardı her yer dolu oluyodu ama yine bir kaşe basacak yer mutlaka vardır. şimdiye kadar hiç dolu dolu bir vekaletle karşılaşmadım :) ;)

• kenarlıklarda mutlaka vardır yer yada arka kısmında yer vardır, daha eski vekaletlerde örnek verirken oluyodu çünkü daktilo ile yazılıyorlardı her yer dolu oluyodu ama yine bir kaşe basacak yer mutlaka vardır. şimdiye kadar hiç dolu dolu bir vekaletle karşılaşmadım :) ;)

:D :D teşekkürler Sena hanım

• Bu arada, kendi soruma kendim cevap vereyim....

[size=3]Bilindiği üzere Noterlik Kanunu ve Noterlik Kanunu Yönetmeliği gereğince asıl belge görülmeden Noterliklerce örnek verilemez. Bu bağlamda ilgili tarafından ibraz olunan asıl belge ile iş bu belgenin fotokopisi Noterliğimizce karşılaştırılmak suretiyle “Örnek, iş bu örneğin ibraz edilen aslına uygunluğunu onaylarım” şerhi verilerek ilgiliye ibraz ettiği aslına uygun suret verilmiştir. Noterliğimizde bulunan evrak aslına da ilgilinin “aslını ibraz edip teslim aldığım belgeden … suret aldım” ibaresi şerh düşülmek suretiyle imzası alınmıştır. [/size]
    [size=3]Diğer taraftan Noterliğimizde kalan örnekten suret verilebilmesi Noterlik Kanununun 95. Maddesi gereğince Noterin bağlı bulunduğu Asliye Hukuk veya münferit Sulh Hakiminin iznine bağlı bulunmaktadır. [/size]
    [size=3] Bilgi ve gereğini arz ederim.[/size]

Şeklinde cevap yazıp gönderdik....

• madde 95.e göre mahkemeler dışında başka mercilere gelişi güzel evrak vermiyoruz.Verilemez zaten,bizim noter böyle durumlarda madde 95 i aynen uyguluyor.

Eniyisini yaptınız bizde öyle uygulama yapıyoruz.Her isteyene gelişigüzel evrak verilmez zaten.Kanun açık.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*