İŞ MAKİNASI SATIŞI

• Ben, Salih arkadaşıma katılıyorum. Eğer satışlar bizden alınsaydı, iş makinası devirlerini trafik yapmayacaktı. Maktu ücret alınması da söz konusu olmayacağından, binde 1,5 oranında damga vergisi alınarak makbuz kesilmesi gerektiğini düşünüyorum ve öyle yapıyoruz.

ne geçmişe saplanıp kalacaksın, ne geleceğin düşlerini kuracaksın, ömür dediğin şu andır, onu da hakettiğin gibi yaşayacaksın.

• Ben, Salih arkadaşıma katılıyorum. Eğer satışlar bizden alınsaydı, iş makinası devirlerini trafik yapmayacaktı. Maktu ücret alınması da söz konusu olmayacağından, binde 1,5 oranında damga vergisi alınarak makbuz kesilmesi gerektiğini düşünüyorum ve öyle yapıyoruz.

berran hanım;
    binde 1,5 (1,65) olarak veznede hangi koddan makbuz kesiyorsunuz

selamlar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• pardon, doğru söylüyorsunuz Mahmut Bey, 1.5 değil, 1.65

ne geçmişe saplanıp kalacaksın, ne geleceğin düşlerini kuracaksın, ömür dediğin şu andır, onu da hakettiğin gibi yaşayacaksın.

• Eskişehir Oda toplantısında görüş istediğim bu konuda; araç satışlarının noterliklerde yapılması için yapılan görüşmede bunun konuşulduğu, maliye bakanlığı iş makinalarının satışının ayrı tutlması yönünde bir görüş bildirilmiş ancak ilgili kanunda yada ek bir genelge ile bu bildirmediği için tescil makamına bakılmaksızın tescil edilen tüm araçlar maktu ücrete tabi olacak görüşü benimsenmiş, fakat bu görüşmede maliye bakanlığının aksi yönde görüş bildirmesi göz önünde tutularak gelecek cevabın çok büyük ihtimal ile iş makinalarının maktu ücrete tabi tutulmaması gerektiği yönünde olacağı, bu sebeple yapılan bu gibi satışların (Vezne 10.1 kodu) maktu ücrete tabi tutulmaması yerinde olacaktır. şeklinde iletilmiştir.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Sevgili Özgür kardeşim;Tekrar başınız sağolsun.Eskişehir Noter Odası Başkanlığınca düzenlenen seminerin yararlığı geçtiği kanaatindeyim.İş Makineleri satışı dışındaki diğer görüş ve düşünceleri de aktarırsanız sevinirim.

• Sevgili Özgür kardeşim;Tekrar başınız sağolsun.Eskişehir Noter Odası Başkanlığınca düzenlenen seminerin yararlığı geçtiği kanaatindeyim.İş Makineleri satışı dışındaki diğer görüş ve düşünceleri de aktarırsanız sevinirim.

Evet, kendi açımdan söylüyorum çok yararlı geçti, görüşülen konular şunlardı;
    Miras Sözleşmeleri,
    Müstenit Ek Yaprak Adedinin tahakkuku,
    Dayanak sayılan belgeler ve tahakkuku,
    Harç ve Damga vergisi kanunu, bazı işlemlerde ne şekilde damga vergisi ve harcın tahakkuk edileceği,

daha sonra soru cevap kısmına geçildi ancak benden başka soru soran olmadı, daha önce not aldığım soruları sordum
    1- Fesih ihbarlarında hangi hallerde damga vergisinin doğacağı
    Cevap: Sözleşmede İhbar edilen tarafa bildirilen feshi kabul etme veya etmeme hakkı tanınmamışsa damga vergisinin doğacağı, (fesih ihbarı düzenlediği an sözleşme sona erecekse)

2- İş Makinalarının maktu ücrete tabi tutulup tutulmayacağı,
    Cevap: İşlem yapılacaksa; binde 8,25 oranında yani veznede 10.1 kodunun kullanılması (büyük ihtimal Maliye Bakanlığının bu yönde görüş bildireceği)

3- Ticari Plaka+Araç Satışı tahakkukunun ne şekilde yapılacağı,
    Cevap: Satış işlemi bir arada yapıldığı takdirde; 10.1 işlem kodundan ticari plaka bedeli üzerinden harç, damga vergisinin hesaplanması ve ayrıca değerli kağıt bedelinin hesaplanarak vezne 52.1 işlem kodunda ilgili yerler;
    Harç, Damga Vergisi, Değerli Kağıt, Noter ücreti (burada araç satışı için maktu ücretin alınması), Posta Ücreti ve KDV şeklinde girierek tahakkukun yapılması,

4- Miras Payı sözleşmesinde; mirasın mirasçılara intikali gerçekleşmeden düzenlenip düzenlenemeyeceği (bunu özellikle sormak istedim çünkü bazı noterliklerin intikal olmadan yapmadıklarını öğrendim)
    Cevap: İntikale bakmaksızın işlemin yapılacağı, sözleşme ile birlikte intikal yetkilerini içeren vekaletnamenin düzenlenmesinin yerinde olacağı

5- Ölüme bağlı tasarruflarda; noter izinli olmadığı durumlarda imzaya yetkili katiplerce işlemin imzalanıp imzalanmayacağı,
    Cevap: Kanunda yetki ayrımı yapılmamıştır. İmzalanır.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Şu an teftiş olsam müfettiş bana söylese niye maktu aldın kendimi savunurum. Trafik Kanununu gösteririm. Niye nispi aldın dese kendimi nasıl savunurum bilemem. Yada size sorsalar kendinizi nasıl savunursunuz?

• Çok teşekkür ederim Özgür kardeşim,konulara hakim olmanıza rağmen soru sorup,mevcudun da bilgilendirilmesini sağlamanız önemli bir davranış.Selamlar.

• özgür kardeşim;
    verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkürler

ama halen 52,1 kodunu benimsemediğimi de itiraf edeyim çünkü 52,1 kodu normal milyonluk olarak aylık raporlara yansımakta aylık araç satışları listeleri alındığında yapacağınız işlem yansımamaktadır.
    bu nedenle ısrarla araçsatışı+plaka satışlarını araç satışını 11,1'den plaka satışını da 10,1 'den yapılması taraftarıyım

selamlar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Mahmut Bürke ().

• Eskişehir Noter Odası nın görüşüne göre ( İşlem yapılacaksa; binde 8,25 oranında yani veznede 10.1 kodunun kullanılması büyük ihtimal Maliye Bakanlığının bu yönde görüş bildireceği) söylenmiş fakat böyle bir karar çıkmadı. Çıksada eski işlemlerden sorumlu olmayacağımız aksi bir kararda ise sorumlu olacağımız düşüncesindeyim. :) :) Bu konuda ne yazsak boşuna sanırım. En iyisi gengelgeyi beklemek.

• Mahmut bey zaten şuan itibariyle uygulamamız genel anlamda sizin düşündüğünüz gibi,Net bir açıklama olmadığı sürecede bu uygulamaya devam edeceğiz.Yani iki ayrı işlem iki ayrı kod.Selamlar sevgiler.

• Merhaba,
    Benim anlamadığım, maktu ücret almıyorsunuz tamam ama binde 1,5 damga vergisi yerine niye binde 8,25 damga vergisi alıyorsunuz? Kolaylıklar diliyorum.

• Değerli meslekdaşım;Zaten yeni artışlarla damga vergisi oranı Binde 1,50'den Binde 1,65'e yükseldi.Buda kira konratı ve benzeri işlemlerde uygulanabilmektedir.Eskiden vezne de araç satışları bölümündeki Binde 1,65'lik (Binde 1,5) seçeneği tamamen kaldırılmış vaziyette,burada kod uygulamaları için bir itiraz sözkonusu ise,11,2 seçeneğinide kullanmak mümkündür diye düşünüyorum.

• Sevgili Kemal;Ben illede 8,25 alalım anlamında bir iddiam yok.Ama,tüm tartışmalara rağmen "TNB,Maliye,Adalet" net bir açıklama henüz çıkmadığından, ileride telafisi zor olan bir fiil içerisine girmektense,işin başında tedbirli olmak lehimize olur düşüncesiyle direnmekteyim.Selamlar sevgiler.

• Merhaba,
    Artışlardan haberdarız ama herkesin yapabileceği gibi bazı değişiklikleri bilsekte ister istemez eski oranları teleffuz edebiliyoruz. Sonuçda sizde bende aynı oranı demek istediğimiz aşikar. Kolaylıklar diliyorum.

• Mali Danışmanlık 60-6769

Ankara, 30.03.2010
    Özü: 5942 sayılı kanun gereğince araçların satışlarında uyulacak prensipler hk.
    G E N E L G E
    ( 9 )

..................NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA
    ..................NOTERLİĞİNE

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına yazılan 07.01.2010 günlü ve Mali Danışmanlık 5-238 sayılı yazımıza cevap olarak verilen 23.03.2010 günlü ve 24412 sayılı görüşlerinin Yönetim Kurulumuzun 30.03.2010 günlü toplantısında değerlendirilmesi sonucunda;
    1- Araç satış ve devirlerinde damga vergisi ve harç istisnası uygulanacak olmakla birlikte, düzenlenen satış senedinde, ilgililerce beyan edilen satış değerinin yanısıra, kasko değerinin de yazılması,
    2- Bu Kanunla getirilen damga vergisi, harç ve değerli kağıt bedelleri ile ilgili istisnanın (Ziraat ve Sanayi Odaları gibi) ilgili sicillerde (tescilli) kayıtlı tarım ve sanayide kullanılan (traktörler dahil) iş makinalarının satış ve devirlerinde de uygulanması ve maktu ücret alınması,
    3- Tescilli araçların satışında tatbik edilecek damga vergisi harç ve değerli kağıt bedeli istisnasının 5086 sayılı Yabancılara İkinci El Taşıt Satışı Hakkındaki Kanun gereği yapılan, aynı araçla ilgili birinci ve müteakip satışlarda da uygulanması,
    4- 2918 sayılı Kanun gereği tescile tabi olan römorkların satışlarında da 5942 sayılı Kanun ile getirilen damga vergisi, harç ve değerli kağıt bedeli istisnasının tatbiki,
    5- Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 41 inci maddelerine göre trafik siciline kayıt edilmiş olup trafikten çekilen araçların bilahare satışında da damga vergisi, harç ve değerli kağıt bedeli istisnasının uygulanması,
    6- Üzerinde rehin bulunan bir aracın, rehin alacaklısının muvafakati ile satış ve devrinde de 5942 sayılı Kanunla getirilen istisnaların tatbik edilmesi,
    7- Ancak, rehin alacaklısı tarafından düzenlenen ve 2007/31 sayılı Birliğimiz Genelgesi uyarınca damga vergisine tabi olmayan muvafakatname ile ilgili işlemden aracın kasko değeri üzerinden nispi harç ve ayrıca noter ücreti alınması,
    8- Ticari plakalı bir aracın satış ve devri işleminde, aracın değerinin dışında plaka için de bir değer gösterilerek;
    a) Plaka satışının ayrı bir işlem şeklinde yapılması halinde düzenlenen sözleşmeden plaka değeri üzerinden nispi damga vergisi ve harcın yanısıra değerli kağıt bedeli ve noter ücreti, yazı ve gereğinde karşılaştırma ücreti tahsil edilmesi,
    b) Plaka satışının araçla birlikte aynı kağıtta yer alması durumunda, satış sözleşmesinden, araç satışı için 5942 sayılı Kanun gereği tahsil olunacak maktu ücrete ilaveten, plaka değeri üzerinden nispi damga vergisi ve harç tahsil edilmesi,
    9- Araç satışını müteakip yapılan düzeltme işlemi, satış işleminin devamı ve onun tamamlanması manasında olduğundan, bu işlemden de 5942 sayılı Kanun gereğince satış işleminde olduğu gibi sadece maktu ücret tahsil olunması,
    10- 1998/3 sayılı Birliğimiz Genelgesi dayanağı olan Gelir İdaresi Başkanlığı görüşüne göre, alıcı adına tescil işleminden önce dahi olsa, kati oto satış işleminin feshine dair işlemin fesih olarak değil, yeni bir alım satım işlemi olarak kabul edilmesi gerektiğinden, bu fesih işleminden de 5942 sayılı Kanun gereğince satış işleminde olduğu gibi sadece maktu ücret tahsil olunması,

11- Tescil kaydı silinerek hurdaya ayrılan ve bir başkası adına kaydı söz konusu olmayan araçların satışlarından, işlemde gösterilen değer üzerinden nispi damga vergisi, harç ve değerli kağıt bedeli ile nispi harç üzerinden noter ücreti, yazı ve karşılaştırma ücreti alınması,
    12- Araç satışından sonraki bir zamanda istenilen suretlerden gerekli harç ve ücretin alınması,
    gerektiği düşünülmektedir.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Saygılarımla,

BAŞKAN
    Hasan YENİ
    (İstanbul 28.Noteri)

alıntı

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Mahmut Bürke ().