Araç satışlarında BEYAN DEĞERİ düzeltmesi

• Değerli meslektaşlarım,

Yeni sistemde yaptığımız araç satışlarında BEYAN DEĞERİNİN düzeltmesinin yapılıp yapılamayacağı konusundaki görüşleriniz nelerdir.

Telefonla bizzat görüştüğüm birkaç noterlik yeni sistemde bu işlemin yapılmasının mümkün olmadığı gerekçesi ile işlemi yapmadıklarını söylediler.

Bendeniz bu bu konudaki görüş ve uygulamam şu şekildedir :
    Yeni sistem sadece ikinci araçların devri ile ilgili bir konu, beyan değeri ile trafik müdürlüğü ile hiç ilgisi bulunmamakta ve beyan değeri mali açıdan önem arzetmektedir.
    Diğer taraftan 2010/9 sayılı genelgenin 9 ncu maddesi gereğince beyan değeri düzeltme işlemin maktu ücrete tabi olduğunu düşünüyorum.

Selam ve saygılarımla.

• Günaydın,
    SSS. da ki açıklamaya göre yapılabilir diye düşünüyorum. Makbuz kesiminde de hemfikirim. selamlar.

Alıntı

29. Kasko bedelini ya da beyan değerini yanlış girdim. Satış tamamlandıktan sonra fark ettim. EGM’ye ilişkin bir şey yapmam gerekli mi? İşlemi yeni baştan mı yapmalıyım ?

Kasko bedeli ve beyan bedeli araç satış işleminde EGM’ye bildirilmediğinden, daha önceki uygulamalarda nasıl işlem yapılıyor ise aynı çözüm uygulanmalıdır.

• Kıymetli İbrahim abim,
    Görüşlerinize umumiyetle iştirak ediyorum. Beyan değeri belirttiğiniz gibi elektronik ortamda gönderilmediğinden ilave bir düzeltme beyanı yapılmalıdır. Bana göre beyan değeri kasko değerinin altında ise kesinlikle maktu vergilendirme, şayet bu bedel eğer kasko değerinin üzerindeyse bana göre işleme ikinci bir mana yüklenmek kaydıyla nisbi vergilendirme yorumu ciddi olarak düşünülmelidir. Bana göre irdelenmesi gereken diğer bir konuda tebligattır. Madem elektronik ortamda beyan değeri düzeltmesinin bir önemi yok şahsi kanaatim şudur ki PTT tebligatınında yapılmaması gerekliliğidir.

• Yeni sistem araç satışlarında, satış beyan değerini daktilo ile ilgililerin imzasını alarak düzeltim. O zaman ben de yapılmayacağını düşünmüştüm ama bazı arkadaşlara sordum yapılabileceği söyleyince bu düzeltme işlemini yaptım.

• Kıymetli İbrahim abim,
    Görüşlerinize umumiyetle iştirak ediyorum. Beyan değeri belirttiğiniz gibi elektronik ortamda gönderilmediğinden ilave bir düzeltme beyanı yapılmalıdır. Bana göre beyan değeri kasko değerinin altında ise kesinlikle maktu vergilendirme, şayet bu bedel eğer kasko değerinin üzerindeyse bana göre işleme ikinci bir mana yüklenmek kaydıyla nisbi vergilendirme yorumu ciddi olarak düşünülmelidir. Bana göre irdelenmesi gereken diğer bir konuda tebligattır. Madem elektronik ortamda beyan değeri düzeltmesinin bir önemi yok şahsi kanaatim şudur ki PTT tebligatınında yapılmaması gerekliliğidir.

2010/9 sayılı genelge,
    - Araç satışını müteakip yapılan DÜZELTME işlemi, satış işleminin devamı ve onun tamamlanması manasında olduğundan, bu işlemden de 5942 sayılı Kanun gereğince satış işleminde olduğu gibi sadece maktu ücret tahsil olunması, (kesin maktu)

ayrıca bende herne kadar bildirime gerek olmadığını düşünsemde aksi bir genelge çıkana kadar bildirim yapmaya devam edecem.

• Değerli meslektaşım;

Bende düzeltme yapılmasında hiçbir sakınca görmediğim gibi, elektronik ortamda satışı bildirirken dahi beyan bedelini bildirmediğimize göre, düzeltme beyanını da bildirmeye gerek yok diye düşünüyorum. Tabi bu benim şahsi düşüncem. İyi çalışmalar.

• 2010/9 sayılı genelge,
    - Araç satışını müteakip yapılan DÜZELTME işlemi, satış işleminin devamı ve onun tamamlanması manasında olduğundan, bu işlemden de 5942 sayılı Kanun gereğince satış işleminde olduğu gibi sadece maktu ücret tahsil olunması, (kesin maktu)

ayrıca bende herne kadar bildirime gerek olmadığını düşünsemde aksi bir genelge çıkana kadar bildirim yapmaya devam edecem.

Sayın meslektaşım,
    Belirttiğiniz hususlara tek bir konu hariç aynen bende dikkat çekmiştim. O harici konuda şu; beyan değerinin kasko değerini geçtiği koşullardaki vergi kapsamı davranışı idi. Kati satışların işlemin fiil anlamı bakımından son noktası olduğunu bendeniz de biliyorum. Konuyla ilgili düzeltme beyanlarının beyan değerinin kasko değerini geçsin geçmesin maktu vergilendirme yapıldığını da biliyorum. Ayrca Ptt tebligatını da biz yapıyoruz. Ama naçizane benim fikrim şudur ki; beyan değerinin kasko değerini geçmesi halinde fark ücretinin nisbi vergiye tabi tutulmsı ve tebligatında yapılmaması gerekliliği idi. Saygılarımla...

ÖNEMLİ OLAN RUH GÜZELLİĞİ DEĞİL, RUS GÜZELLİĞİDİR!....

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Murad ().

• Sayın meslektaşım,
    Belirttiğiniz hususlara tek bir konu hariç aynen bende dikkat çekmiştim. O harici konuda şu; beyan değerinin kasko değerini geçtiği koşullardaki vergi kapsamı davranışı idi. Kati satışların işlemin fiil anlamı bakımından son noktası olduğunu bendeniz de biliyorum. Konuyla ilgili düzeltme beyanlarının beyan değerinin kasko değerini geçsin geçmesin maktu vergilendirme yapıldığını da biliyorum. Ayrca Ptt tebligatını da biz yapıyoruz. Ama naçizane benim fikrim şudur ki; beyan değerinin kasko değerini geçmesi halinde fark ücretinin nisbi vergiye tabi tutulmsı ve tebligatında yapılmaması gerekliliği idi. Saygılarımla...

Murad bey sizin bunları bildiğiniz bende farkındayım hatta sizinle düşüncelerimiz aynı fakat nisbi veya tebligat yapılmasına gerek yok deseler... genelge biraz geç çıkacak sanırım.

• Murad bey sizin bunları bildiğiniz bende farkındayım hatta sizinle düşüncelerimiz aynı fakat nisbi veya tebligat yapılmasına gerek yok deseler... genelge biraz geç çıkacak sanırım.

Doğrudur. Cabir abinin kaplumbağasına kaldıysak ohoooooo :))

• BİZ ELEKTRONİK ORTAMDA SATIŞ YAPARKEN SADECE ALICI SATICI VE ARAÇ BİLGİLERİNİ ELEKTRONİK ORTAMDA GÖNDERİYORUZ. ELLE GİRİLEN BİLGİLER (BEYAN DEĞERİ,ARAÇLA BİRLİKTE DEVREDİLEN) EVRAK DAİRE DIŞINA ÇIKMADAN FARKINA VARLMIŞSA AYNI ESKİ USÜL DÜZELTİLİR.ZATEN BİRLİKTEN BU KONU HAKKINDA SORU SORULMUŞ SORUNUN CEVABIDA AYNEN BENİM YAZDIĞIM GİBİ.

SIKÇA SORULAN SORULAR
    YAZIM NETLE İLGİLİ SORLAR
    SORU 29
    29. Kasko bedelini ya da beyan değerini yanlış girdim. Satış tamamlandıktan sonra fark ettim.
    EGM’ye ilişkin bir şey yapmam gerekli mi? İşlemi yeni baştan mı yapmalıyım ?

TNB CEVAP
    Kasko bedeli ve beyan bedeli araç satış işleminde EGM’ye bildirilmediğinden, daha önceki
    uygulamalarda nasıl işlem yapılıyor ise aynı çözüm uygulanmalıdır.
    http://www.tnb.org.tr/Hizmetle…vuzlar/ARAC_SATIS_SSS.PDF

• Kıymetli İbrahim abim,

Değerli kardeşim;
    Öncelikle yazılarında konulara farklı bakış açıları getiriyosun bundan dolayı seni tebrik ediyorum.

Değerin nisbi olmasıyla ilgili önceki uygulamamızda zaten artan azalan değer giriyorduk. Şimdi satış işleminin harç ve damga vergisinden istisna edilmesine ilişkin kanun çıkarıldığından değerlerin düşük yada yüksek olmasının hiçbir şekilde bağlayıcılığı kalmamıştır satış işlemi vergiden tamamen istisna edilmiştir.

Diğer taraftan değer düzeltme işleminin herhangi bir kuruma bildirilmesine, tebliğ edilmesine gerek yoktur.
    Selam ve saygılarımla.

• Sayın meslektaşım Murad bey;

İşlemin aslını vergiye tabi tutmuyor isek bunun düzeltmesini vergilendirmemizin doğru olacağını düşünmüyorum ki zaten genelgemiz gayet açık "2010/9 sayılı genelge,
    - Araç satışını müteakip yapılan DÜZELTME işlemi, satış işleminin devamı ve onun tamamlanması manasında olduğundan, bu işlemden de 5942 sayılı Kanun gereğince satış işleminde olduğu gibi sadece maktu ücret tahsil olunması," sizin düşündüğünüz gibi bir durum söz konusu olmuş olsa bu buradaki maddeye eklenirdi sonuçta yaptığınız düzeltme işlemi ikinci el bir araç satışı işlemi ki bununda maktu olması gerekir diye düşünüyorum. Tebligat durumu ise bir noterlik işleminde düzeltme yapılıyorsa bu işlemlerin bütün asıl ve suretlerinde yapılır trafik ve vergi dairesine bildirilmesi de bence şu aşamada yapılması gereken bir bildirim, yaptığımız işlemlerin birer nüshalarınıda onlara elektronik ortamda bildirdiğimiz için düzeltme beyannamelerinde şu aşamada böyle bir bildirim yapabilmemizin söz konusu olmadığından kağıt ortamında o kurumların haberdar olunması açısından çok doğru yapılmış bir işlem olacağını düşünüyorum.

Selamlar...

<p>"Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Erkan ().

• Bende size saygılar sunuyorum İbrahim abi. Evet biraz dilim sivri ve hiçbir konuda mevzuu'lara tek bir pencereden bakmıyorum, doğruya katiyetle yakın olmamıza rağmen, ama ne yapayım böyle yetiştirildim. Doğru tespitleriniz içinde bende sizi ayrıca tebrik ederim.

ÖNEMLİ OLAN RUH GÜZELLİĞİ DEĞİL, RUS GÜZELLİĞİDİR!....

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Murad ().

• Değerli meslektaşlarım Şu hususa dikkat çekmek isterim ki beyan değerinin kasko değerinden yüksek olması hususu Mülkiyetin Saklı Tutulması Kaydı ile yapılan satışlarla ilgili yapılacak böyle bir düzeltme beyanında Murat arkadaşımızın da belirttiği şekilde iki değer arasındaki fark nispi vergi ile vergilendirilmesi doğru olacaktır.

<p>"Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Erkan ().