TANIMA SENEDİ

• Tanıma senedi ile alakalı konunun başlangıcında ki genelge gayet açık, dikkat edilmesi gereken kısım bayana ait nüfus kayıt örneğinin istenmesi ki geçen hafta içerisine ben dikkat etmemişim, bayan evli imiş gözümüzden kaçmış bununla alakalı olarak ta genelgenin son kısmında nüfus işleri iç yönetmeliği ile alakalı kısımda açıklaması mevcut, yani yapılan işlemde yanlış var fakat tescili yapılır ama savcılığa konu ile alakalı başvuru yapılır deniliyor. Sonuç olarak işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken kısım bayanın nüfus kaydının istenerek evli olmadığı, tanıma için başvuran erkekten baş biri ile bağının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi

• Biz Adıyaman Merkezde erkeğin beyanlarıyla (ne zaman -ne kadar süre ile birlikte yaşadılar- çocuk ne zaman doğdu vb. şablonda istenen bilgilerle) düzenleyip, annenin nüfus kayıt örneği ile çocuğun doğduğu tarihten 9-10 ay öncesine kadar (çocuğun doğum raporu zaten ellerinde oluyor, olmasa da bizim sorunumuz değil, hesaplamaları nüfusta yapıyorlar) bekar olduğunu gördükten sonra işlemi hazırlayıp nüfusa postalıyoruz.
    Lakin Adıyaman ilçelerinde nüfusta yapılıyor rahatlıkla. Mahkeme de, Noterde veya Nüfusta yapılıp yapılmaması bulunulan yerdeki Nüfus Müdürü ile alakalı bir durum.

• Arkadaşlar bu konuya istinaden birşey sormak istiyorum diyelimki bayan 16 yaşında yabancı uyruklu( suriye vatandaşı) türkiyede doğum yapmış baba tanıma senedi yaptırmak istiyor kızın sadece nufus kayıt örneği var bu durumda ne yaparsınız buradaki nufus kendisi tescili yapmıyor bilgilerinizi almak istiyorum

• Sayın meslektaşım.
    Benim düşüncem bayanın 16 yaşında olması kanunumuza göre tamamen engel teşkil eden bir durum. Böyle bir tanımayı yapabileceğimizi sanmıyorum.
    Şayet bu işi yaptırmak istiyorlarsa hakim karşısına çıkmak zorundalar.

• 16 yaşındaki bir bayanın resmi nikahi olmadan bir çocuğunun olması kanunlarımızca sakıncalı, savcılık bir olay, noterlikte yapılacak bir işdeğil arkadaşım. sen onları mahkemeye yönlendir dayı beyin dediği gibi

• Sayın meslektaşım.
    Benim düşüncem bayanın 16 yaşında olması kanunumuza göre tamamen engel teşkil eden bir durum. Böyle bir tanımayı yapabileceğimizi sanmıyorum.
    Şayet bu işi yaptırmak istiyorlarsa hakim karşısına çıkmak zorundalar.

Kıymetli ağabeyimle aynı fikirdeyim...

• 16 yaşındaki bir bayanın resmi nikahi olmadan bir çocuğunun olması kanunlarımızca sakıncalı, savcılık bir olay, noterlikte yapılacak bir işdeğil arkadaşım. sen onları mahkemeye yönlendir dayı beyin dediği gibi

Ve tabi sizinlede aynı fikirdeyim... :)

• bende sizinle aynı görüşteyim arkadaşlar ben mahkemeye müracat ederek kararı çıkartın tescilini bu şekilde yaptırıp nufusa bu şekilde işletin dedim yanlış yönlendirme değil diye düşünüyorum sizlerede bilgilerinizde dolayı tşk ediyorum hayırlı çalışmalar