DEFTER TASTİKLERİ

• Sayın Meslektaşlarım;

Şuanki uygulamada olan defter tastik işlemlerinde İlgilinin T.C.Kimlik numarası sorguladığımızda İlgilinin vergi dairesi işyerinin kayıtlı bulunduğu BODRUM vergi dairesi yerine daha önce potansiyel vergi mükellefiyet kaydı olan GÖKSUN vergi dairesi çıkmaktadır. veya hiç kaydı olmadığından herhangi bir vergi dairesi kaydı çıkmadığından boş çıkmaktadır. Vezneden makbuzkesiminden sonra TNB'e bildirim yapılamamaktadır. Mükellef Vergi kaydından önce defter tastiki yaptırma zorunluluğu bulunduğundan defteini haklı olarak tastikini istemektedir. Vergi Daireside, mükelefiyet kaydını enaz 10-15 gün içerisinde gerçekleştermektedir. Buna göre;
    Bizler gerek yabancı vergi dairesi çıkan mükelleflerin ve gerekse yeni kayıt olacak mükellefler için bu defter tastik işlemlerini sorunu nasıl çözülecek veya nasıl çözümleniyor.
    Siz sayın arkadaşlarım verecekleri bilgi ve görüşleri için şimdiden teşekkür ederim.

• ARKADAŞALR MESELA YENİ İŞ YERİ AÇIYOR İLGİLİ İŞLETME DEFTERİ ONAYLATACAK. GİŞ DEN SORGULADIĞIMIZDA HERHANGİ BİR KAYDI ÇIKMIYOR ÇÜNKÜ İLGİLİ YENİ AÇACAK BENİM ANLADIĞIMA GÖRE TNB SAYFASINDAN YENİ KAYDINI YAPAMADIĞIMIZ DEFTERİLERİN İLK ÖNCE VEZNESİNİ KESİP BİLGİLERİNİ DOLDURUP TNB YE BİLDİRİMİNİ YAPTIKTAN SONRA GIB'e BİLDİRİLMESİ. HAYIRLISIYLA ŞU DEFTER TASDİKLERİNİN DE ÜSTESİNDEN GELİRİZ. ARAÇ SATIŞINI BAŞARDIK BUNUDA BAŞARIRIZ UMARIM. AMA DEFTER İŞİ BANA DAHA ZOR GELDİ GİBİ

• boş işeretleyip bilgileri elde girdikten sonra
    t.c. kimlik numarasını işaretleyin
    ondan sonra bildirim yapacaktır.

evt. katılıyorum ben bu şekilde yaptım bir sorun ile karşılaşmadım.

• ARKADAŞALR MESELA YENİ İŞ YERİ AÇIYOR İLGİLİ İŞLETME DEFTERİ ONAYLATACAK. GİŞ DEN SORGULADIĞIMIZDA HERHANGİ BİR KAYDI ÇIKMIYOR ÇÜNKÜ İLGİLİ YENİ AÇACAK BENİM ANLADIĞIMA GÖRE TNB SAYFASINDAN YENİ KAYDINI YAPAMADIĞIMIZ DEFTERİLERİN İLK ÖNCE VEZNESİNİ KESİP BİLGİLERİNİ DOLDURUP TNB YE BİLDİRİMİNİ YAPTIKTAN SONRA GIB'e BİLDİRİLMESİ. HAYIRLISIYLA ŞU DEFTER TASDİKLERİNİN DE ÜSTESİNDEN GELİRİZ. ARAÇ SATIŞINI BAŞARDIK BUNUDA BAŞARIRIZ UMARIM. AMA DEFTER İŞİ BANA DAHA ZOR GELDİ GİBİ

Pınar hanım öncelikle evet aynen öyle olacak. zorluk konusuna gelince hiç zor değil sdc biraz fazla vakit alıyor o kadar biz her türlü yaparız da olan vatandaşa olacak biraz fazla bekleyecek. kolay gelsin saygılar.

• boş işeretleyip bilgileri elde girdikten sonra
    t.c. kimlik numarasını işaretleyin
    ondan sonra bildirim yapacaktır.

Evet arkadaşlar ben de aynen bu şekilde yapıyorum.Veznede makbuzu kestikten sonra TNB üye girişten hem bilgi föyünü yazdırıyorum hem de GİB'e bildirimini yapıyorum.Bilgi föyünde yevmiye numarası ve tarih otomatik olarak çıktığı için çok rahat bitiriyoruz.Hepimiz üstesinden geleceğiz aynen araç satışları gibi.Hepinize kolay gelsin.Sağlıcakla kalın.

• SABAHTAN ARKDAŞIN BİRİ KAFAMI KARIŞTIRDI EYER İLGİLİNİN TC YADA VERGİ NUMARASI İLE DEFTER KAYDINI YAPARKEN GİB DEN SORGULADIĞIMIZDA HERHANGİ BİR KAYDI ÇIKMASSA İLK ÖNCE VERGİ DAİRESİNE KAYDINI YAPTIRIP SONRADAN NOTERLİKLERDE DEFTER TASDİĞİNE GELECEĞİNİ DUYDUM.

• İŞLETME DEFTERLERİNİN YENİ TESCİL OLDUĞU ZAMAN DEFTERİ YAZARKEN BOŞ KISMINI İŞARETLEYİP SORGULAMA YAPMADAN DEFTER BİLGİLERİNİ DOLDURUP ONAYLIYORUZ.TNB ALDIĞIMIZ BİLGİ BU YÖNDEDİR.SAYGILAR

• iyide sorunun cevabını tam alamadık ki arkadaşlar farklı vergi dairesi kaydı çıkınca ne yapıyoruz

Defter eğer yeni kayıt ise, potansiyel vergi nosu olduğu için farklı çıkması doğal, bu durumda "boş" u işaretleyip, TC veya vergi nosu yazmadan, en altta bulunan "yeni işe başlama" seçeneğinden bilgileri düzeltip, TNB'ye bildirim yapıyoruz

Eğer yeni kayıt değil ise, TNB'nin sitesinde açıklamaya istinaden söylüyorum; ilgili vergi dairesine yönlendirip, gerekli düzeltmeyi yaptırıyoruz, diğer arkadaşların uygulamaları nasıl acaba...

• TÜZEL KİŞİYSE VERGİ NUMARASI YAZMAYA GEREK YOK
    AMA GERÇEK KİŞİ İSE T.C. NUMARASINI MUHAKKAK YAZMAK GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Haklısınız, şunu söylemeyi unuttum,
    Boş seçeneğinden girdiğimizde, eğer TC noyu silmezsek, vergi dairesinin adını düzeltmiyor, ekranda düzelmiş gibi görünse bile, dökümde hatalı olan vergi dairesi çıkıyor,
    ben önce TC noyu silip, bilgileri düzeltip, ondan sonra TC noyu tekrar yazdım,
    sonra doğru bilgiler ekrana geldi.
    Ama yukarıda da dediğim gibi, hasbelkader mi oldu, yoksa yapılması gereken tam anlamıyla bu mudur bilmiyorum, diğer arkadaşlarım nasıl uyguluyor öğrenmek isterim :)

• Arkadaşlar deftere yapıştırdığımız bilgi föyünün çıktısını nerden alıyorsunuz.?Eskisi gibi yazım netten mi yazdırıyorsunuz yoksa GİB defter onay listesi yaparken yazdırdığımız listeden mi ?