Feragatname

• Araç satışları maktu,düzeltme beyanı maktu,fesih maktu peki araçtan feragat muafmı ya da maktu mu değilmi sanırım bir genelge de buna lazım. Şimdi bir tane yapacağım.Araç üzerinden Feragat da bir nevi satış sayılır. Diyorum hiç sesimizi çıkartmasak mı. Eskisi gibi devam mı etsek.

• Araç satışları maktu,düzeltme beyanı maktu,fesih maktu peki araçtan feragat muafmı ya da maktu mu değilmi sanırım bir genelge de buna lazım. Şimdi bir tane yapacağım.Araç üzerinden Feragat da bir nevi satış sayılır. Diyorum hiç sesimizi çıkartmasak mı. Eskisi gibi devam mı etsek.

Feragat, araç satışından sonra yani satışın devamı niteliğinde olmadığından bu kanun kapsamına alınamaz, alan olursa isyan ederimmmmmm :D

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Değerli meslekdaşlarım;
    Araç satışı farklı,feragatname farklı bir işlemdir.
    İkisini de satış sözleşmesi olarak değerlendirmemek gerekir diye düşünüyorum.

• Bizim düşüncelerimizi bize bıraksalardı. Satışlarda aynı devam ederdi diğer işlemlerde ........ her şey daha güzel olurdu. Hiç birimiz demezdik yarın ne maktu olacak diye ama gel gör bizi bize bırakmak şöyle dursu eriyen mum 'a döndük. Bunu böyle bıraksınlar bari ...... 3. sınıf noterliklerin durumu gittikçe kötüye gidiyor. İş çok ama gelir yok.......

• Değerli meslekdaşlarım;
    Araç satışı farklı,feragatname farklı bir işlemdir.
    İkisini de satış sözleşmesi olarak değerlendirmemek gerekir diye düşünüyorum.

İyide Cabir abi düzeltme beyanıda farklı,fesihde farklı :) :) benim demek istediğim mantık olarak feragatında maktu olması gerektiği. Fesihi satış gibi gören feragatı hayli hayli satış gibi görür. :) :) Dün yaptım bir tane hiçbir yere sormadım harcını da aldım. Sırf özgürcüm isyan etmesin diye :) :)

• Merhaba arkadaşlar,
    Araç Satış Fesihleride bir nevi satıştır. Çünkü fesihle araç tekrar eski sahibine geçmiş oluyor. Kolaylıklar diliyorum.

• İyide Cabir abi düzeltme beyanıda farklı,fesihde farklı :) :) benim demek istediğim mantık olarak feragatında maktu olması gerektiği. Fesihi satış gibi gören feragatı hayli hayli satış gibi görür. :) :) Dün yaptım bir tane hiçbir yere sormadım harcını da aldım. Sırf özgürcüm isyan etmesin diye :) :)

Çok doğru yapmışsın sevgili Ali arkadaş, :D

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• İyide Cabir abi düzeltme beyanıda farklı,fesihde farklı :) :) benim demek istediğim mantık olarak feragatında maktu olması gerektiği. Fesihi satış gibi gören feragatı hayli hayli satış gibi görür. :) :) Dün yaptım bir tane hiçbir yere sormadım harcını da aldım. Sırf özgürcüm isyan etmesin diye :) :)

Bencede cok doğru yapmışsınız :)

• Dün yaptık araçtan feragat karşılıklı borcu yok kağıdı, intikal ilişik kesme belgesi ile ruhsata işledik satış gibi maktu kestik. Araç satışı olarak nitelenmesi gerekmez mi

• Dün yaptık araçtan feragat karşılıklı borcu yok kağıdı, intikal ilişik kesme belgesi ile ruhsata işledik satış gibi maktu kestik. Araç satışı olarak nitelenmesi gerekmez mi

esra hanım;

araçtan feragat şuan an araç satışı gibi maktu ücret yani 20 TL yapılmaz

-İşleme veraset ilamı, ruhsat ve kimlikler eklenir.

-Araç üzerindeki miras hakkından birlikte veya ayrı ayrı (tek veya çift taraflı) feragat olabilir. 2005/16

-Değer gösterme mecburiyeti yoktur, Harç maktu, Damga Vergisinden muaftır. 2006/15
    Borcu yok kağıdı istenmesine ve ilgili trafik kuruluşlarına bilgi verilmesine gerek bulunmamaktadır. 2007/18

-Değer girilirse Nisbi harç, girilmezse maktu harç alınır.
    -Damga vergisi, 1996/16, 1998/1 nolu genelgeler gereğince alınmaz

kolaylıklar diliyorum

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• Bizde yaptık miras kalan araçtan feragat ama temmiz kağıdı faln almadık ruhsat veraset ilamı kayıt örneğialdık maktuda almadık burda başka feragatten mi bahsediliyo anlamadım da :)

• Mahmut beyin görüşlerine katılmakla beraber ek ilave olarak mirastan kalan aracın mirascılardan birine bıraklımsanı dair feragat maktu harca tabidir yani 36.70 (492 sayılı kanuna bağlı tarifenin 25 sayılı yeri) :D

• Mahmut beyin görüşlerine katılmamak mümkün değildir.Esra hanıma gelince Karşılıklı feragat yaptım araç satışı gibi 20 Tl aldım diyor!"yani ben yaptım oldu"eeeee yanlış yapmışsın Esra hanım "Bundan sonra içinde araç sözcüğü geçen her işlemi 20 TL'ya yapalım bari bu gidişle araç satışları ile ilgili vekaletnameleri de 20 Tl.ye uyarlarlarsa hiç şaşmayın..... :) :)

• feragatnamenin, araç satışı, feshi veya düzeltme beyanı gibi düşünmemiz lazım diye düşünüyorum. Şayet TNB bu işin, diğer araç satışlarından farklı bir durum olmadığını düşünserdi
    son çıkan genelgeye feragatnameleride eklerlerdi diye düşünüyorum.
    Saygılarımla.