Defter onayı

• Arkadaşım tarihle uğraşmayın, hesap dönemine 2010 yılı yazmanız yeterlidir.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Geçmiş yıllara ait defter tasdiki yapılamaz. Bu yıl için geçmiş günler olabilir.

*TNB 1999/27 ile 2000/14_Yasal tasdik süreleri geçtikten sonra mükellefler tarafından tasdiki talep edilen defterlerin tasdikinden kaçınılması hk.

*TNB 2006/11_ Geçmiş yıllara ait olan ek defterlerin de tasdik edilemeyeceği hk.

• Arkadaşım tarihle uğraşmayın, hesap dönemine 2010 yılı yazmanız yeterlidir.

özgür kardeşimin dediği gibi 2010 yılı için defter tastik edilecekse hesap dönemine :2010 yazılmasının bir sakıncası olmadığını düşünüyorum

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• slm arkadaşlar
    2008 aralık ayında 2009 yılında kullanmak üzeri, 150 sayfa tasdik ettirdiği defter, yıl içinde yaptığı işlerden dolayı yetmez ise, 2009 yılına ait 50 sayfa ek defter tasdik ettirmek ihtiyacı doğmuştur peki bu konuda neler yapılması gerek (defterin ikinci yüzü kullanılamaz çünkü onaylı değil)

• Aynı yıl içinde ek defter tasdiki yapılabilir. Başlık kısmına "....... Noterliğinden, .....tarih ve ...... yevmiye no ile onaylanmış deftere ek olarak ...... sayfadan, ....... sayfaya kadar onaylanmıştır." yazısını ekliyoruz. Veznede normal defter tasdiki şeklinde. Biten defteride görerek yapıyoruz.

Hiçbir zaman çıktığın kapıyı hızla çarpma, geri dönmek isteyebilirsin.!

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen zeyyal ().

• slm arkadaşlar
    2008 aralık ayında 2009 yılında kullanmak üzeri, 150 sayfa tasdik ettirdiği defter, yıl içinde yaptığı işlerden dolayı yetmez ise, 2009 yılına ait 50 sayfa ek defter tasdik ettirmek ihtiyacı doğmuştur peki bu konuda neler yapılması gerek (defterin ikinci yüzü kullanılamaz çünkü onaylı değil)

VUK'da :
    Tasdik Şekli
    Madde 225 - Defterler aşağıdaki şekilde tasdik olunur:
    a) Ciltli defterlerin tasdik esnasında sayfalarının sıra numarasiyle teselsül ettiğine bakılarak, bu sayfalar teker teker tasdik makamının resmi mühürü ile mühürlenir.
    b) Müteharrik yapraklı yevmiye defteri kullanmalarına Maliye Bakanlığınca müsaade edilen müesseseler bir yıl içinde kullanacaklarını tahmin ettikleri sayıda yaprağı yukardaki esaslara göre tasdik ettirirler. Tasdikli yapraklar bittiği takdirde, yeni yapraklar kullanılmadan evvel tasdike arzolunur.
    Bunların sayfa numaraları tasdikli yaprakların sayfa numaralarını takiben teselsül ettirilir. Tasdik makamı, ilave yaprakların sayısını ilk tasdik şerhinin altına kaydeder ve bu kaydı 1-EK DEFTER FÖYÜ
    .........
    .........
    ..........
    DEFTERİN
    Nev'i :
    İlave Sayfa Sayısı:
    Hesap Dönemi :
    … tarih ve …yevmiye nolu DEFTERE EK TASDİKTİR.

Sahip ve vasıfları yukarıda yazılı bu deftere Vergi Usul Kanununun 224 ve 225.maddeleri gereğince .......... Noterliğinden tanzim ve tasdikli tarih ve yevmiye nolu … defterinin tasdikli …tek sahifesinden itibaren ilave ….( tek /çift)sahifenin mühürlenip EK TASDİKİNİN yapıldığını ve ilk kaydına şerh konulduğunu onaylarım.

2-İLK DEFTERİN İLK TASDİKİNİN ALTINA KONAN ŞERH:
    İş bu deftere, .........Noterliğinden tanzim ve tasdikli tarih ve yevmiye nolusu ile ….ilave Sayfa (tek/çift)olarak EK TASDİK yapıldığını onaylarım.
    (Bu şerh nedeni ile 1 sayfa yazı ücreti daha alıyorum.Örneğin bilanço için 7.11, işletme için 7.3 kottan makbuz kesiyorum.)

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ÖZGÜR İLTAŞ ().