Memur vasıtasıyla tebliğ Hk.

• Değerli meslektaşlarım memur vasıtası ile tebliğ hususlar da bilgi ve görüşlerinize ihtiyacım var bilgi ve görüşlerini belirten meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederi. İyi çalışmalar ve kolaylıklar diliyorum...

• Sevgili Erkan Bey tebligat için gidelcek adres Noterliğinize yakınsa ve işlerinizi aksatmayacaksa memur vasıtası ile elden tebligat yapabilirsiniz, aynı şekilde yine tebligat zarfını dolduracaksınız , postacı gibi gidip tebliğ edeceksiniz , bir parçasını getirip dairede kalan evraka iliştireceksiniz , veznede makbuz keserken posta ücretini elden tebliğ kısmından düzeltiniz.İyi çalışmalar.

• Sevgili Erkan Bey tebligat için gidelcek adres Noterliğinize yakınsa ve işlerinizi aksatmayacaksa memur vasıtası ile elden tebligat yapabilirsiniz, aynı şekilde yine tebligat zarfını dolduracaksınız , postacı gibi gidip tebliğ edeceksiniz , bir parçasını getirip dairede kalan evraka iliştireceksiniz , veznede makbuz keserken posta ücretini elden tebliğ kısmından düzeltiniz.İyi çalışmalar.

:)

• Nilüfer hanım bu ne cesaret :) biz şehir içine tereddüt ederken sizin maşallahınız var istanbula memur vasıtası ile tebliğe çıkmaya kalkışıyorsunuz :)

• Arkadaşlar bildiğim kadarı ile noterlerin elden tebligat yaptıkları hallerde ilgililer ile noterlik çalışanları arasında çıkan çeşitli tartışmalardan sonra,TNB 'nin noterlere göndermiş olduğu "mümkün olduğu kadar elden tebligattan sakınılması" hakkında bir yazısı var.Yani noter memurları ile özellikle ihtarnamelerde,muhatap kişiler arasında çıkan yetki tartışmasından dolayı,noterlik çalışanları zor duruma düştüğünden bu yazı yayımlanmış.Yazıyı bulamadım.Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan destek bekliyorum.Saygılar,iyi çalışmalar...

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Ankara, 6.10.1989
    Özü : Noterlerce yapılacak tebligatlar Hk.

G E N E L G E
    (79)

Bazı acele işlemlerde ilgililerce noterler tarafından yapılacak tebliğatın memur vasıtasıyla yapılması istenilmekte ve fakat bu şekilde tebliğ sırasında bir takım hoş olmayan olaylar meydana gelmektedir. Bu nedenle noterlerce yapılacak adli tebliğatın Acele Posta Servisi yoluyla yapılmasının sağlanması konusunda PTT İşletme Genel Müdürlüğü ile yapılan temaslar olumlu sonuç vermiş bulunmaktadır.

özgür beye teşekkür etmek istiyorum.Yazıyı yazdım fakat genelgeyi bulamadım,mesaiden sonra yarım saat kadar program üzerinde yazım ve vezne den genelge taradım fakat bulamadım.Mesleğe yeni başladığım yıllarda,elden tebliğ yapmak istediğimde özellikle ihtarnamelerde bir hayli problem yaşıyor,vatandaşlarla karşı karşıya geliyordum.Bu genelge geldikten sonra elden tebliğ olayını kaldırmış olduk.Fakat gördüm ki arkadaşlar yine yapıyormuş.Ancak bazı sakıncaları bulunuyor.Beni haklı çıkardığı için özgür beye tekrar teşekkür ediyorum.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Konu ile ilgili Yargıtay Kararları da mevcut. Noterlik Tebliğe Yetkili Personeli tarafından yapılan tebligat geçerlidir. Ancak Memur Vasıtasıyla Tebliğ'de genelde muhatabın tebligatı aldığı durumlardan bahsedilmiş. Ya muhatap tebliğden imtina ederse? Tebliğden imntina halinde haber kağıdını kapısına yapıştırıp "tebliğden imtina etmiştir" ifadesini yazıp, komşusuna haber verip, ilgili mahalle muhtarlığına tebligatı yapabiliriz" diye düşünmekteyim. Bi de şöyle durumlarla karşılaşılabilir. Muhatap şirket ise mahalle muhtarlığında kaydı bulunmayabilir veya tebliğden yine imtina edebilir. Bu durumda da fotoğraf makinesi veya GSM Telefonunuz ile ilgili şirketin orada bulunduğunu fotoğraflayıp, ilgili mahalle muhtarlığına tebligat yapılabilir. AMA POSTA İŞLEMLERİ YENİ SİSTEMLERE DAYALI OLARAK HIZ KAZANDIĞINDAN BU TÜR TALEPLERİ KARŞILAMA ALO POSTA VEYA KAPIDAN KAPIA TESLİM HİZMETLERİ'ni kullanmanızı tavsiye ederim.

• Çok istisnai bir durum söz konusu değilse bende yapılmaması taraftarıyım, bir kaç kez bende yapmıştm 1 2 yıl önce aynı sıkıntlarla karşılaştım.Taraflar arasında itilaf yoksa, işlem iyi niyetli yapılıyorsa, herhangi bir çıkar ilişkisi söz konusu değilse, tebliğin aynı gün yapılması nedeni ile bir taraf büyük zarara uğruyorsa, bir mağduriyet durumu söz konusu ise yapmamaya özen gösteriyorum.Onun dışında işlemi hızlandırmak içinse, taraflardan mağduriyete uğrayan birileri olmayacaksa, olağan bir durumsa o anki kanaate ve yoruma göre yapılabilir :)

• İlgilinin talebi halinde elden tebligat yapmak mümkün.Ancak birazcık meşaketli,o nedenle pek sıcak bakmıyoruz.Zaman zaman bankalardan bu tür talepler geliyor.Neyseki bu alo posta icat olduktan sonra bizde kurtulduk. :)