Maaş bordrosu hazırlama

• Değreli Meslektaşlarım
    ilk vekilik dönemim olması nedeniyle maaş bordrosu hazırlamakta sıkıntı çekiyorum. muhasebeci arkadaşlarla görüştüm onların kafasını vekalet ücreti karıştırıyormuş
    Brüt Maaş =750,00 TL.
    Kasa Tazminatı Net = 150,00 TL.
    Vekalet Ücreti =626,76
    Asgari geçim indirimi =87,48
    buna göre bir maaş bordrosu hazırlayabilecek meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum.
    Saygılarımla

• Değerli Meslektaşım;

Hazırlanan bodroda

brüt ücret + vekalet ücreti= ssk matrahı
    brüt ücret + kasa tazminatı : gelir vergisi matrahı olacak şekilde,

işveren hissesi ssk matrahı üzerinden %5 lik indirim uygulanarak hesaplanmıştır.

Ücret bodronuz dosya türü olarak eklenemediğinden mail olarak gönderilmiştir.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Ücret K.Taz Vek.Üc. Toplam Aile Yardımı Çocuk Yardımı Matrahı Prim İşçi %14 İşsizlik İşçi %1 Kes. Toplamı Yıllık Matrah Bu Ay Dahil Gelir Vergisi Matrahı Gelir Vergisi Kesintisi %15-%20 Damga Vergisi %0,66 Kes. Toplamı
    750,00 150,00 626,76 1.526,76 0,00 0,00 1.376,76 192,75 13,77 206,51 693,49 693,49 104,02 10,08 114,10 320,61 1.206,15 87,48 1.293,63

B.Not: 205-13231-13685

Ankara: 22.7.2009

Özü: Vekalet ücretlerinden

SGK primi kesilmesi

hakkında.

………...NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA

…………NOTERLİĞİNE

1.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı SGK Kanunu çerçevesinde yapılan değişiklikler neticesinde Noterliğe vekalet eden 4/1-a kapsamında sigortalı olan başkatip ve katip statüsündeki noter vekilleri ile Adalet Komisyonunca görevlendirilen ve 4/1-c kapsamında sigortalı sayılan Adliye personeli noter vekillerine ödenen vekalet ücretlerinin prime esas kazanca dahil edilip edilmeyeceği ve gelir vergisi ödemeleri uygulamaları ile ilgili, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Prim Tahsilat Daire Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğün’den alınan görüşler, Yönetim Kurulumuzun 13.7.2009 tarihli toplantısında görüşülmüş;

“5510 Sayılı Yasa çerçevisinde yapılan değişiklikler karşısında ilgili yasanın 4/1-a kapsamındaki noter vekillerine ödenecek ücretler ve 4/1c kapsamında sigortalı Adliye Personeli noter vekillerine ödenecek ücretler konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu ve Gelir Dairesi Başkanlığı görüşünün genel yazı olarak tüm noterliklerimize duyurulmasına” karar verilmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Prim Tahsilat Daire Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğün’den alınan görüşler doğrultusunda;

-4/1-a kapsamında sigortalı olan başkatip ve katip statüsündeki noter vekillerine ödenecek vekalet ücretlerinin aylık ücret bordrolarında ayrı bir sütunda belirtilerek sadece SGK primine tabi tutulması, gelir vergisi ve damga vergisine tabi tutulmaması, vekalet dönemi içerisinde alınan vekalet ücretlerine ait vergilerin ise vekalet dönemi sonunda düzenlenecek gelir vergisi beyannamesi ile ödenmesi,

-4/1-c kapsamında çalışan Adliye personeli olan noter vekillerine ödenecek aylık vekalet ücretlerinden herhangi bir kesinti yapılmaması, ancak vekalet dönemi sonunda almış oldukları vekalet ücretleri için düzenlenecek gelir vergisi beyannamesi ile vergilerinin ödenmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini ve 2009 Temmuz ayından itibaren vekalet ücretlerinin yukarıda belirtilen şekli ile ödenmesi gerektiğinin bilinmesini rica ederim.

Saygılarımla,

BAŞKAN

Hasan YENİ

(İstanbul 28.Noteri)

(Genel yazı:64)

• yav vekalet bu kadar zor mu nasıl yapacaz yavv mutlaka bi yardımcı bulmam lazım yoksa bu işin içinden çıkamam valla allah yardımcımız olsun ...

05053118558 den yardımcı olmaya çalışırım

&quot;Insanlara en adil sekilde dagitilan nimet akildir. Çünkü kimse aklindan sikayetçi degildir.&quot;

• Muhtasar Matrahı:900,00
    gelir vergisi matrahı :787,50
    hesaplanan gelir vergisi :118,13
    hesaplanan damga vergisi 10,08
    asgari geçim indirimi :87,48
    yatırılacak gelir vergisi :40,72

ssk matrahı:1.376,76
    sgk işveren hissesi :296,00
    sgk işçi hissesi:206,51
    5510 sayılı indirim %5:68,84
    ssk damga vergisi :14,80
    Sgk yatacak ssk :448,48
    kesinti toplamları:334,72

net ele geçen:1.279,52

işverene maliyet :1.019,50

Daha detaylı isterseniz telefonumu yazdım arayabilirsiniz.

Not:Asgari geçim indirimini 2010 yılındaki yazmışsınız
    bende ona göre hesaplama yaptım
    bu rakam 2011 yılında 95,58 olmuştur sizin alacağınız rakam

&quot;Insanlara en adil sekilde dagitilan nimet akildir. Çünkü kimse aklindan sikayetçi degildir.&quot;

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen şakir ().

• Şakir bey sanırım sizin bordroda da bir yanlışlık var.