Muhatap sayı girişi...

• Bazı istifa ihtar ihbar ve azillerde muhatap/lar dışında bilgi için bazı kişi yada kurumlara bildirim yapılması gerekli oluyor.Vezneden geçerken örneğin 2 muh. 1 bilgi olan bir işlemde benim düşüncem muhatap sayısını 2 , toplam nüshayı 5 girip PTT ücretini normal 15TL APS 45TL olarak almaktır.
    Sizlerin düşüncesi nedir merak ediyorum???

• yaptığınız işlem doğrudur. ama bildirim zorunluluğu olan yerler için
    ilgilinin isteğine bağlı olarak gönderilen (tapu, banka, vs) yerler için
    fazladan 1 muhattap kabul edeceğiz.

• burada bilgi için olayını biraz irdelemeliyiz,
    ihtar istifa ve diğer işlemlrde bilgi için var ise bence mumuhatap da iki ise toplam üç girilmelidir.
    çünkü bu evraklarda talep ilgiliden gelmektedir ve ilgili tebliğ harcını ödeyecektir.b
    sizin dediğiniz gibi alınır ise tebliğ harcı alyınmayacaktır.,

farklı bir örnek vereyim
    daha önceki araç satışlarında harçsız suret bölümü vardı
    evet
    harçsız suret demekten kasıt resmi kurumlara bildirimi kanun emrettiği için idi.
    kanun araç satışlarını yap ve kurumlara bildir diyor idi.
    ancak ihtar istifa ve azillerde bilgi için gidecek kurumları ilgili talep ettiğinden burada taebliğ harcını eksik alırsınız ve o nedenle de ilerde de müfettiş tesbitinde ikmal çıkar başınız ağrır
    bu güne kadar ben hep dediğim gibi aldım ve müfettiş tenkitine rastlamadım

• Bizde muhatap sayısını muhatap sayısı olarak, bilgi için bildirilmesi istenilen yerler varsa eğer, toplam nüshayı ona göre yazıp, posta ücreti kısmını değiştiriyoruz öyle kesiyoruz makbuzu, yani muhatap 2 ise 2 , 1 ise 1 giriyoruz, bildirimler için nüsha sayısı ve posta ücreti olarak yapıyoruz , inşallah doğru yapıyoruzdur.

Sabır, suskunluk değil, işitilmeyen bir feryattır!....<br />Her kişinin değil, er kişinin harcıdır.

• Bazı istifa ihtar ihbar ve azillerde muhatap/lar dışında bilgi için bazı kişi yada kurumlara bildirim yapılması gerekli oluyor.Vezneden geçerken örneğin 2 muh. 1 bilgi olan bir işlemde benim düşüncem muhatap sayısını 2 , toplam nüshayı 5 girip PTT ücretini normal 15TL APS 45TL olarak almaktır.
    Sizlerin düşüncesi nedir merak ediyorum???

Kesinlikle katılıyorum bende öyle alıyorum çünkü bilgi için göndelirenden işlem sayısı ve ptt ücreti alıyorum.

• yaptığınız işlem doğrudur. ama bildirim zorunluluğu olan yerler için
    ilgilinin isteğine bağlı olarak gönderilen (tapu, banka, vs) yerler için
    fazladan 1 muhattap kabul edeceğiz.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Noterin kanunen bilgi vermek zorunda bulunduğu şahıs, merci ve makamlara yazılan posta gönderilerinden muhatap adedine göre ikinci bir harç alınmaması ( 1987/28 – 1987/84 )

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Ankara, 30.3.1987
    Öz ; Noterlik işlemlerinin bazı makamlara bildirilmesi halinde izlenecek yol Hk.

GENELGE
    (28)

................................................... NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA
    ................................................... NOTERLİĞİNE

Kanun gereği muhatap sayısına göre maktu harca tabi tutulması gereken azil ve ihtarname işlemlerinin altındaki imzalarında onayı istenmesi halinde, bu imza onayından da ayrıca harç alınması gerektiği yolundaki Bakanlık görüşünün genelge yapıldığı malumlarıdır. Bu görüş nedeni ile, bazı noterlerimizde yeni tereddütler uyandığı yapılan başvurulardan anlaşılmaktadır. Örneğin noterliklerce yapılan bazı işlemlerin bazı yer, makam ve kişilere bildirilmesi hallerinde de, bu tebliğ işleminden dolayı muhatap sayısınca bir harç alınması gerekip gerekmediği sorulmaktadır.

Konu 19.3.1987 tarihli Yönetim Kurulumuzda görüşülmüş ve noterlik işlemlerinin bazı kişi, makam ve merci'e bildirilmesi hallerinde ayrıca bu tebliğ işleminden dolayı muhatap adedine göre ikinci bir harç alınmasına gerek olmadığının düşünüldüğünün tüm noterlere duyurulmasına karar verilmiştir

Bilginizi ve buna göre işlem ifasını rica ederim.
    Saygılarımla,
    Türkiye Noterler Birliği
    Başkanı Rasim EYÜBOĞLU
    (Ankara 24. Noteri)

Ankara, 25.11.1987
    Öz: İki Birlik genelgesi arasındaki mübayenet Hk.

GENELGE
    (84)

................................................... NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA
    ................................................... NOTERLİĞİNE

Azilname ve istifanamelerle ilgili Birliğimizin 4.8.1986 gün ve 6776/58 sayılı genelgesi ile 30.3.1887 gün ve 3789/23 sayılı genelgesi arasında bir mübayenet varmış gibi görülmesi nedeniyle konu yeniden Yönetim Kurulumuzda incelenmiştir.

1986 yılının 58. sayılı genelgesinin sonuç kısmında ve (1) numara altında azil, istifa, ihbarname ve ihtarnamelerin tebliği işleminden muhatap adedine göre maktuen 600.- Lira harç alınacağı belirtilmiştir.
    Yukarıda söz konusu işlemlerin, örneğin, azil edilene, tapu ve bankalara bildirilmesi istenmiş ise, tebliğ istenen kişi ve makam sayısınca 600.- TL.sı harç alınması gerektiği tabiidir. 1867 yılında yapılan 28 sayılı genelgemizde, harç alınmaması gerektiği bildirilen duyurulardan,
    noterin kanunen bilgi vermek zorunda bulunduğu şahıs, mercii ve makamlara yazılan posta gönderilerinin anlaşılması gerekmektedir.

Bilinmesini ve bu iki genelgenin bu şekilde anlaşılarak uygulanmasını rica ederim.
    Saygılarımla,
    Türkiye Noterler Birliği
    Başkanı Rasim EYÜBOĞLU
    (Ankara 24. Noteri)

• yukarıda da belirtilenlere göre noter azilde azle konu işlemin yapıldığı noterliğe göndermesi kanuni emirdir.
    sözleşmelerde fesih işlemi yapan notere gönderme kanuni emirdir.
    ama vekalette ilgili notere gönderim kanuni ama tapuya gönderim zorunlu değil talebe bağlı o zaman harca tabi tutulmalıdr.

• İsmetali bey'inde düşündüğü gibi istifa ihtar ihbar ve azillerde bilgi için görderilecek yerler (noterlik daireleri ve bildirimi meçburi kurumlar dışında) muhatap olarak kabul edilmelidir diye düşünüyorum.

İnanıyorsan savunduklarına arkasında duracaksın; gerek yok cellada çıkarıldığında darağacına; tabureye sen vuracaksın....