Bandrol yapıştırılması uygulamasının

• Hukuk - 15736

Ankara, 04.08.2010

Özü: Bandrol yapıştırılması uygulamasının 1 Eylül 2010 tarihi itibariyle tüm noterlik işlemlerinden kaldırılması hk.

G E N E L G E

( 18 )

.......................... NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA

.......................... NOTERLİĞİNE

İlgi : 27.05.2010 tarih ve 12 sayılı Genelgemiz.

Tescil edilmiş araçlara ilişkin satış işlemlerinin 01.05.2010 tarihinden itibaren elektronik ortamda yapılması dikkate alınarak, araç satış sözleşmelerine yapıştırılan bandroller ile eklenen dayanak belgeler konusu Yönetim Kurulunun 25.05.2010 tarihli toplantısında görüşülmüş ve 1.2.1990 tarihinde başlatılan araç satış sözleşmelerine bandrol yapıştırılması uygulamasının 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren kaldırılmasına, bu kararın, vekalet işlemleriyle, 8.10.1997 tarihli ve 52 sayılı genelge ile bildirilen finansal kiralama sözleşmelerini kapsamadığına karar verilerek ilgi Genelge ile noterliklere duyurulmuş idi.

Bu kez bir Noterimizce, tüm noterlik işlemlerinde bandrol uygulamasının kaldırılmasına dair yapılan başvuru üzerine konu, Yönetim Kurulumuzun 29.07.2010 tarihli toplantısında yeniden görüşülerek, diğer noterlik işlemleri bakımından da bandrol uygulamasının kaldırılmasının uygun olacağı sonucuna varılmış ve 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren, tüm noterlik işlemleri bakımından bandrol uygulamasının kaldırılmasına karar verilmiştir.

Bilgi edinilmesi ile buna göre işlem ifasını rica ederim.

Saygılarımla,

BAŞKAN

Fahri KÖSE

(Beyoğlu 37. Noteri)

• zaten ne bandrol niye kullanılıyordu ki :)

ama yine de sağolsun büyüklerimiz gerekeni yapmışlar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Mahmut Bürke ().

• Ah be Mahmutbey kardeşim bir bilebilsek, yıllarca O bandrolu niye yapıştırdığımızı,

saygıdeğer dayı;

zaten mesele de o , kullanıyorduk ama niye kullanıyorduk

selam ve saygılar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• Hangi noter tüm işlemlerde bondrol kullanılmasının gereksiz olduğunu savunmuş ise on notere çok teşekkür ediyorum.

ben de çok ama çok teşekkür ediyorum, bu düşüncede olan noter'lerimiz bol olsun inşallah

• özgür kardeşim;

bu genelgenin çıkmasında emeği geçen herkese çok ama çok teşekkürler

selamlar

• Sayın meslektaşım,
    TAV vergisi olduğu dönemlerde galericiler veya aracılar araçları üstlerine almamak için satıcıdan imzayı alıp daha sonra aracı sattıklarında alıcıyada imza alıp satışı yapıyorlardı. Bandrol onun için o dönemde iyiydi ama artık lüzumsuz bir yük haline gelmişti isabet oldu kalktığı. Bilgi için teşekkürler

ÖNEMLİ OLAN RUH GÜZELLİĞİ DEĞİL, RUS GÜZELLİĞİDİR!....

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Murad ().

• Haa bondrolu niye kulanıyorduk!!! efendim birkaç kendini bilmez noter personeli taşıt alım vergisi dönemlerinde açığa imza almak suretiyle sonradan işlemler yapmaları neticesinde bu bandrol uygulaması başladı.Başlaması iyi de olmuştu o zamanlar için söylüyorum.Ama T.A.V vergisi ortadan kalktıktan beridirde niye kulandığımızı bilmiyorum.

• Aynen benden de sonsuz teşekkürler. elimizdekileri ne yapacaz, kış gelecek sobada imha etsek olur mu ki ;)

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Sayın meslektaşım,
    TAV vergisi olduğu dönemlerde galericiler veya aracılar araçları üstlerine almamak için satıcıdan imzayı alıp daha sonra aracı sattıklarında alıcıyada imza alıp satışı yapıyorlardı. Bandrol onun için o dönemde iyiydi ama artık lüzumsuz bir yük haline gelmişti isabet oldu kalktığı. Bilgi için teşekkürler

Haa bondrolu niye kulanıyorduk!!! efendim birkaç kendini bilmez noter personeli taşıt alım vergisi dönemlerinde açığa imza almak suretiyle sonradan işlemler yapmaları neticesinde bu bandrol uygulaması başladı.Başlaması iyi de olmuştu o zamanlar için söylüyorum.Ama T.A.V vergisi ortadan kalktıktan beridirde niye kulandığımızı bilmiyorum.

Değerli Meslaktaşlarım;

işlemi yapan/yapmak isteyen bandrol varken de yapıyordu , yani bandrol çözüm değil aksine angaryaydı ,hatta sehven bandrol yapıştırmayan noterliklerin işlemleri tekid ediliyordu

selamlar

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Mahmut Bürke ().