Vekalet dönemi

• 01.07.2010 tarihinde noter vekili olarak göreve başladım.
    30.08.2010 tarihinde teminat için ek süre istedim.
    22 Eylül de savcılık bana teminatın yatması için yazıyı havale etti.
    Not: Yazımız tebliğinden sonra 1 ay içinde teminatın yatırılması diye yazıyor .
    Normalde 01.10.2010 (erk süre ile birlikte 3 ay) son gün olması lazım.
    Soru:1- 22.10.2010 son teminat yatırılma süresi mi olur.
    2- Tekrar ek süre istiyebilirmiyim.

• Değerli arkadaşım Ali bey yazını yeni gördüm telefonla da arayabilirdim ama buraya yazalım ki herkes bilsin.... Teminat için İstemiş olduğunuz ek süre de bittiği zaman savcı bey size yeniden bir görevlendirme yazısı yazarak sürenizin iki ay daha uzamasını sağlayabilir..

"Insanlara en adil sekilde dagitilan nimet akildir. Çünkü kimse aklindan sikayetçi degildir."

• NOTERLİK HUKUKU KİTABININ I. CİLT 38.SAYFASINDAKİ DERKİ: TEMİNAT PARALARINI SÜRESİ İÇİNDE YATIRMAYAN VEYA NOKSAN YATIRAN NOTERE, ADALET BAKANLIĞINCA TEMİNATINI TAMAMLAMASI İÇİN BİR AYI GEÇMEMEK ÜZERE UYGUN BİR SÜRE VERİLİR. BU SÜRE İÇİNDE DE TEMİNATINI TAMAMLAMAYAN NOTER İSTİFA ETMİŞ SAYILIR. AYRICA BU, VEKİLLER İÇİNDE GEÇERLİDİR. (VEKİLLERDE SADECE VEKİLLİK GÖREVİNDEN İSTİFA ETMİŞ SAYILIRLAR) GÖZDEN IRAK TUTULMAMASI..

:)

• Benim başıma iki defa geldi bu konu, vekil olarak görevlendirildiğimde hemen ek süre istedim, süre bittiğinde bakanlıktan yatırmam için yazı geldi. Ben de ikinci yazımda maddi imkanımın olmadığını belirten bir yazı yazarak uygun bir ek süre verilmesini talep ettim. O süre de geçti ama hakkımda hiçbir işlem yapılmadı. Bilginize.

• Benim başıma iki defa geldi bu konu, vekil olarak görevlendirildiğimde hemen ek süre istedim, süre bittiğinde bakanlıktan yatırmam için yazı geldi. Ben de ikinci yazımda maddi imkanımın olmadığını belirten bir yazı yazarak uygun bir ek süre verilmesini talep ettim. O süre de geçti ama hakkımda hiçbir işlem yapılmadı. Bilginize.

merak etmeyin cevap yazıvaklardır muhakkak ama zaman aldığı için belkide noter o zaman başlamış olucak

• Benim süre 30 Ağustos 2010 'da doldu ek süre istedim. Ek süre kanuni olarak 1 ay oluyor oda 30 Eylül 2010 doluyor fakat bana gelen yazıda , yazı 22.09.2010 tarihli ve yazıda; bu yazımızın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde taminat parasının yatırılması diyor. Bende noter gelmezse 22.10.2010 tarihinde tekrar ek süre istiyecem. Sanırım burda bir yanlışım yok.

• Cevap 1: Tebliğ tarihinden itibaren 1 ay süre ile uzamıştır diye düşünmekteyim.
    2: Tekrar ek süre istenebilir. Yine size verecekleri 1 ay ek süre olur.

Ben 3.ayı bitirmekteyim. Bende dayı Bey'in dediği gibi hareket etmekteyim ama Adem Bey'in yazdığını da benim gibi kulak arkası yapmamak lazım. :)

• Cevap 1: Tebliğ tarihinden itibaren 1 ay süre ile uzamıştır diye düşünmekteyim.
    2: Tekrar ek süre istenebilir. Yine size verecekleri 1 ay ek süre olur.

Ben 3.ayı bitirmekteyim. Bende dayı Bey'in dediği gibi hareket etmekteyim ama Adem Bey'in yazdığını da benim gibi kulak arkası yapmamak lazım. :)

Sayın Enver kardeşim..
    kulak arkası yapmasak ne yapacağız, şimdi hangi arkadaşımız ben dahil 20-25 hatta bizim gayrisafinin teminatı 30 milyarı buluyor nereden bulabiliriz. hatta birde bu vekalet dönemi yıl atlarsa yani yeni yıla devir olursa geçen yıla ait gayri safinin %1 'ni yatıracaksın nerden bulup yatıracağız..
    Bakanlık'da bunu bildiği için vekalet dönemi içerisinde en fazla 2 defa yazı gelir biz bunların ikisinde de süre isteriz zaten bu zaman zarfında noter gelir. şayet gelmezse bakanlık tekrar bir yazı gönderir bizler yine süre isteriz. bu böyle gelmiş böyle gider..
    Saygılarımla..

• Sayın Halil Bey,
    Bende sizin gibi düşündüğüm için aynı uygulamayı yapmaktayım. Doğru olanı kulak arkası yapmamak ama sizinde söylediğiniz maddi imkanlar böyle hareket etmemi gerektiyor. Hani bör söz vardır, "dediğimi yap ama yaptığımı yapma" benimkisi o... :)

Saygı ve selamlar.

Düzeltme: vekillikte 3.ay bitti.

• Ek süre istendiğinde yine de teminat parası yatmaz ise süre bitiminde ilgili Cumhuriyet savcılığı Vekillikten istifa yazısını tebliğ edip aynı gün tekrar sizi vekil olarak yetkilendiriyorlar demokraside çareler tükenmez arkadaşlar... her şeyin bir yolu çaresi vardır. sevgi ve saygılar sunuyorum....

• Bu sürelere takılmamak lazım banada hep gönderiyorlar, buranın teminat bedeli 53 bin küsür lira, ben nerden bulucamda yatırıcam o parayı bunu düşünmüyolarmı.