kuyu tesbitk tutanağı

• meslektaşlarım
    bir firma kendine ait besi çiftliğindeki kuyunun besi çiftliğinde kullanıldığını ve o taşınmaz üzerinde mevcut olduğununun tesbitini talep etmektedir.

bende ilgili firmadan bir harita mühendisini bilirkişi olarak alıp onunula o araziye giderek koordinatlarının tesbiti ile bu olayı sonuçlandırmk istiyorum acaba doğrumu yapıyorum.

• Değerli arkadaşım;
    Araziler üzerinde su kuyusu açılması DSİ'nin iznine tabidir. Kuyu açılmadan ilgili bölge müdürlüğünden yeraltı suyu kullanma belgesi alınmakta, ancak yeraltısuyu kullanma belgesi alındıktan sonra bu kuyu açılabilmektedir. Alınmış bulunan yeraltı suyu kullanma belgesi üzerinde ili, ilçesi, köyü, mevkii, ada, pafta, parsel numarası zaten mevcut ve bu belge ruhsat mahiyetindedir.

Eğer bu kuyu izinsiz olarak açılmış ise ; bilirkişi olarak o bölgedeki DSİ Müdürlüğü nezdinde görev yapan harita mühendisleri ile birlikte tespit yapabilirsiniz.Bizim bölgemizde bu şekilde yapılmakta.

Saygılarımla.

• meslektaşlarım
    bir firma kendine ait besi çiftliğindeki kuyunun besi çiftliğinde kullanıldığını ve o taşınmaz üzerinde mevcut olduğununun tesbitini talep etmektedir.

bende ilgili firmadan bir harita mühendisini bilirkişi olarak alıp onunula o araziye giderek koordinatlarının tesbiti ile bu olayı sonuçlandırmk istiyorum acaba doğrumu yapıyorum.

İsmetali bey kardeşim;1512 sayılı noterlik kanununun 61.maddesi gereğince ilgililerin talebi doğrultusunda bir durum tesbit zaptı yapabilirsiniz.Yapılmasında bir sakınca görmüyorum.Selamlar sevgiler.

• TESPİT İŞLERİ:

Madde 61 - Noterler bir şeyin veya bir yerin hal ve şeklini, kıymetini, ilgili şahısların kimlik ve ifadelerini tespit ederler ve davet edildiklerinde piyango ve özel kuruluşların kur'a, seçim ve toplantılarında hazır bulunarak durumu belgelendirirler

Denilmekte ancak kanaatimce noterin orada kaçak veya resmi bir kuyu olup olmadığını bilmesi açısından ilgili kurum DSI veya belediye, hangi kurum bakıyorsa bilirkişinin bu kurumlardan birine tabi olması veya bu kurumlardan alacağı izin yazısı olması gerekir diye düşünüyorum.

• Değerli arkadaşlarım burada esas amaç,fiilen var olan kuyunun,hukuken varlığının tesbiti ve firmanın suyu işyerinin iştigal ettiği işlerde kullanacağına,başka bir amaçla kullanılmayacağına yönelik ilgili kurumlara belge ibrazına yöneliktir.Bu sebeple durum tesbitinin yapılmasında sakınca olmadığını düşünüyorum.