Harç Damga Neden Yüksek...

• Vatandaş hep merak eder harç damga neden yüksek heleki şu değerli kağıt yokmu adam ben size kırtasiyeden kağıt getireyim diyor niyemi yazdım maksat muhabbet olsun...

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

• Harç ve damga neyse de vallahi şu "[glow=red,2,300]değerli kağıt[/glow]" işine akıl sır ermez zaten. Eskiden noter kağıtlarını Devlet bastırır, noterler de mal müdürlüklerinden bedeli karşılığı satın alırdı noter kağıtlarını, karşılığında da bugün olduğu gibi beyiye ücreti ödenirdi notere. Sonra Devlet kağıt bastırmaktan vazgeçti, kağıtları "[glow=red,2,300]değerlendirmek[/glow]" için damga pulu yapıştırılmaya başlandı. Bilahare bu uygulamadan da vazgeçilerek noterin kırtasiyecilerden satın aldığı kağıtlardan bugün olduğu şekliyle makbuz karşılığı vatandaştan değerli kağıt bedeli alınmaya başlandı, öyle tatlı bir gelir oldu ki bu değerli kağıt bedelleri dikkat ederseniz değerli kağıt gelirleri damga vergisini geçti son zamanlarda.

• Noterlerin beyiyesinin değerli kağıtta %2 olması nedeni ile değerli kağıt bedellerinin bilerek arttırıldığı kanısındayım.

• Abi Benim bildiğim AK partinin 2002 den önceki seçim beyannamesinde damga vergisinin tamamıyla kaldırılacağı vardı, şimdi tam zamanı hatırlatmak lazım bir şekilde yani TNB nin iyi bir kulis yapması lazım tabi bu arada değerli kağıdında kaldırılması içinde