GELİR VE GİDER KAYDEDİLEN POSTA ÜCRETLERİ (DİKKAT) !!!

• Değerli meslektaşlarım;

Bilindiği üzere 28.07.2010 tarihli 75 numaralı Genel Yazı ile 01.09.2010 tarihinden itibaren posta ücretlerinde yapılan yeni düzenleme ile bunları gelir ve gider olarak kaydekmeye başladık, bu genel yazıda dikkatimi çeken ve aklımı kurcalayan bir bölüm var ( Serbest meslek erbabına müşteri tarafından POSTA giderleri dolayısıyla yapılan ödemelerin serbest meslek kazancı olarak değerlendirilmesi gerektiği) deniliyor ve bu nedenle bugün TNB Mali danışmanımız Aydın Kahraman beyi telefonla arayarak genel yazıda da belirtildiği üzere Posta ücretlerinin Serbest Meslek Kazancı olarak görülmesi nedeni ile muvazenede gelir ve gider olarak göstermiş olduğumuz aylık posta ücretlerinin yine serbest meslek geliri olarak Geçici Vergi ve Gelir Vergisi beyannamelerinde gayrısafi gelire dahil edilerek beyan edilmesi ve aynı tutarın gider kaydedilerek giderleştirlmesi sureti ile beyannamelerde gösterilmesi gerektiği hususunda kendisinden görüş alınmıştır. Siz meslektaşlarımında konuyu araştırarak buna göre kayıtlarınızın tutulması hususunu bilgilerinize sunarım.

<p>"Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Erkan ().

• Bunların ne yaptığı belli değil, uygulam başladığında aramıştım gösterilmesine gerek yok denmişti. >:(

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Değerli meslektaşlarım;

Bilindiği üzere 28.07.2010 tarihli 75 numaralı Genel Yazı ile 01.09.2010 tarihinden itibaren posta ücretlerinde yapılan yeni düzenleme ile bunları gelir ve gider olarak kaydekmeye başladık, bu genel yazıda dikkatimi çeken ve aklımı kurcalayan bir bölüm var ( Serbest meslek erbabına müşteri tarafından POSTA giderleri dolayısıyla yapılan ödemelerin serbest meslek kazancı olarak değerlendirilmesi gerektiği) deniliyor ve bu nedenle bugün TNB Mali danışmanımız Aydın Kahraman beyi telefonla arayarak genel yazıda da belirtildiği üzere Posta ücretlerinin Serbest Meslek Kazancı olarak görülmesi nedeni ile muvazenede gelir ve gider olarak göstermiş olduğumuz aylık posta ücretlerinin yine serbest meslek geliri olarak Geçici Vergi ve Gelir Vergisi beyannamelerinde gayrısafi gelire dahil edilerek beyan edilmesi ve aynı tutarın gider kaydedilerek giderleştirlmesi sureti ile beyannamelerde gösterilmesi gerektiği hususunda kendisinden görüş alınmıştır. Siz meslektaşlarımında konuyu araştırarak buna göre kayıtlarınızın tutulması hususunu bilgilerinize sunarım.

Sayın erkan bey öncelikte bu konuyu bizile paylaştığınız için teşekkür ederim. Ama Bazı şeyler benim mantığı4ma çok ters geliyor PTT üçretlerini önce gelire yazacağız sonrada gidere yazacağız yanlışmı anladım bu işin mantıken hiçbir açıklamsı olamaz bence

&quot;Insanlara en adil sekilde dagitilan nimet akildir. Çünkü kimse aklindan sikayetçi degildir.&quot;

• Normalde gecici vergi ve gelir vergisi hesaplarken düşülen giderlere iyice bir bakın net gidermi brüt gidermi. Bizim düştüğümüz giderler kdvsi çıktıktan sonra geriye kalan giderlerdi. Posta ücreti gayri safiden düşüyor Kdvside Kdvden düşüyor. gayrisafi gelirin içinde kdv yok zaten. Düşülen bir gideri tekrar düşerek hataya düşmüyelim. Umarım anlatabilmişimdir.