Defter ve Belge (fatura) onay işlemleri

• Var arkadaşım fatura ve belgelerde 15 gün defterlerde takip eden ayın sonuncu gününe kadar.

Defter ve Belge (Fatura) Onay İşlemleri bölümündeki tebliğler başlığında Ver.Usul Kanunu Genl. Tebliğinde Bilgilerin Gönderilme Süresi başlığından bakabilirsiniz.

evet az önce gördüm bende teşekkürler...

• DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM öncelikle slmlar
    benimde anlıyamadım bir konu var oda şudurki:
    defter onaylama kılavuzunda tnb den defter bilgi girişleri noter çalışanları ve muhasebeciler tarafından yapılacaktır yazıyor.
    Bu muhasebeci arkadaşlar aralık ayında tnb den bu girişleri kendilerine tnb nin vereceği ayrı bir üyelik şifresinden doğrumu yoksa biz noter çalışanların kendi üyelik şifreleriylemi tnb ye girişlerini yapcaklar gerçi bu ikinci seçenek bana pek mantıklı gelmiyor şimdiden fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkürlerrr....

• Yıldıray Bey,

Bu konu benimde dikkatimi çekti ama düşüncem ne TNB sitesinden kendilri ne de bizim kullanıcı adımız ile yapamayacakları, galiba muhsebeciler kendi birliklerine ait site aracılığı ile bu ağ üzerinden alacakları DEFTER LİSTE NUMARASI nı ibraz edecekler bize.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Evet aralık ayında zor olacağı kesin
    ben bir kaç muhasebeci arkadaşımla konuştum,
    TNB'nin sitesini de gösterdim, bundan sonra bu şekilde yapacaksınız defterleri aralık ayında diye
    "-yaşasın defter föyü yazmaktan kurtulduk, siz yaparsınız artık, biz bunlarla nasıl uğraşacağız", diye cevap aldım ???

• aynı sorunu bende yaşadım önce tnb online KURUMSAL ENTEGRASYON BÖLÜMÜNDEN GİRİP DEFTER TAKIMI OLUŞTURDUKTAN SONRA VERGİ DAİRESİ GİB'TEN GELİP GÖRÜNÜYOR EĞER VERGİ DAİRESİ BAŞKA BİR YER İSE VERGİ DAİRESİNE YÖNLENDİRİLİP DÜZELTİLMESİ GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM .. BEN DENEME AMAÇLI OLDUĞU İÇİN TNB YE VE GİBE BİLDİRDİM !

• bir diğer hususa değinmek isterim,gib gönderime yapılıyor,ticaret sanayi odasına bildirim yine posta ile yapılacak gibi görünüyor,onay dökümünü de almadan geçiş yapmayın geriye dönük onay dökümü vermiyor
    ben 5 adet yaptım sorun çıkmadı ,sadece ticaret sanayi odası bildirimi yok

• Defter veya belge tahakkukunun, önce vezne prg.da yapıldığı hallerde mükellef bilgisi hatası yada vezne memurunun TNB gönderim ekrarındayken en üstteki Vergi no/TC no/Sicil no yada boş seçeneklerinden farklı olanını işaretlemesi sonucu programn hata vermesinden mütevellit ilk yada tekrar bildirimi mümkün bulunmamaktadır. Bu itibarla, defter yada belge tahakkukunun hiyerarşik ilerleyişinin tıpkı araç satışlarında olduğu gibi en son yevmiye kaydı olacak şekilde yapılmasının doğru olacağı ve böylece kayıtların düzeltilerek ve tekrar çağrılablirlği sağlanıp, ana ekrandan tekrar gönderim hususunun dikkate alınmasını önemle belirtirim. Kaldıki noterler bu durumdan sorumlu kılındığından ve önce TNB ye daha sonrada GIB ye bildirim yapıldığından GIB bildiriminden önce bu durumun sorunları ortadan kaldırmak açısından yararlı olacağı kanısındayım. Sonuç olarak vezneden makbuz kesmeden önce TNB ye bildirim ekranının gelmesi son derece önemli bir duurm olarak tezahür edecektir. İnşallah TNB Bilgi İşlem Md.lüğü buna göre programı günceller diye düşünüyorum. Saygılarımla....

ÖNEMLİ OLAN RUH GÜZELLİĞİ DEĞİL, RUS GÜZELLİĞİDİR!....

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Murad ().

• DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM öncelikle slmlar
    benimde anlıyamadım bir konu var oda şudurki:
    defter onaylama kılavuzunda tnb den defter bilgi girişleri noter çalışanları ve muhasebeciler tarafından yapılacaktır yazıyor.
    Bu muhasebeci arkadaşlar aralık ayında tnb den bu girişleri kendilerine tnb nin vereceği ayrı bir üyelik şifresinden doğrumu yoksa biz noter çalışanların kendi üyelik şifreleriylemi tnb ye girişlerini yapcaklar gerçi bu ikinci seçenek bana pek mantıklı gelmiyor şimdiden fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkürlerrr....

Elektronik Ortamda Defter ve Belge (Fatura) Onay İşlemleri
    Sıkça Sorulan Sorular Dokümanı

3.Muhasebeciler Defter Onaylama Listeleri Girebilecek mi, sistem nasıl olacak?

Aralık ayında çok yoğun olan defter onaylama işlemlerinde, noterliklerde en az sorunun yaşanması için, defter onaylama isteğinde bulunan muhasebecilere bu bilgileri internet üzerinden girebilecekleri gerekli yazılımlar ve kullanım kılavuzları hazırlanmıştır. Bu yazılımlar için duyurular henüz yapılmamıştır, öncelikle noterliklere açılan yazılımların kullanımı ve olası değişiklik istekleri değerlendirilecektir. Aralık ayındaki yoğunluğun sağlıklı ve sorunsuz atlatılabilmesi için muhasebecilerin, onaylanacak defter listelerini internet üzerinden hazırlamaları, liste kontrol dökümlerini ve meşruhat dökümlerini TNBOnline internet sayfamız üzerinden alarak noterliklere gelmeleri önerilmektedir.