Defter ve Belge (fatura) onay işlemleri

• sistem galiba biraç karışık ve biraz zor aralık ayı içerisinde bi işlemi nasıl yapacağız hiç bilmiyorum odalarımızın bizlere bilgilendirme toplantıları yapması gerekir en kısa zamanda

• İzledim videoyu çok basit, ayrıca oraya bilgiler girildikten sonra defter kapağı olarak çıktı alma imkanıda var.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• TNB sitesine online olarak girerek defter takımı hazırlayıp, defter kapakları çıktı alındıktan sonra veznede eğitim videosu ve klavuzda anlatıldığı şekilde defter kesme işlemi yapan arkadaş var mı acaba? Biz noterliğimizde denedik ama listedeki tüm defterlerin makbuzları sırasıyla otomatik olarak kesilmesi gerekirken maalesef başaramadık ve defterleri tek tek kestik. >:( >:( >:( Bu konuda deneyimi olan arkadaşların burada deneyimlerini aktarmaları halinde azami faydalanma sağlanacağını düşünüyorum. Sevgi ve saygılarımla.

• Değerli Meslektaşım;

Bahsettiğiniz şekilde makbuz kesim işlem gerçekleşiyor, zaten video ve yazılı anlatımda da bu şekilde bahsedilmiş yani otomatik bir işlem yapılacağı anlamı taşımıyor.

Vezne / tahakkuk / toplu defter kesimi / hesapla bundan sonrası makbuz kesmek istediğiniz işlem sırasıyla sizin onayınıza (F5 / F3) geliyor.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Ayhan bey değerli üstadım;

Öncelikle defter takımını hazırladıktan sonra sistemin vermiş olduğu Defter Liste Numarasını alıyorsunuz, sonrasında veznenizi açıp Tahakkuk ekranına giriş yaptıktan sonra hiç bir kod veya başlak seçmeden sol üst köşede bulunan İşlemler başlığı altındaki Toplu Defter Sorgulama bölümünü açıp açılan Defter Liste No Girişi bölümüne hazırlanmış olduğunuz takımın liste numarasını yazdıktan sonra tamam butonuno bastığınızda takımda makbuzu kesilecek defterleri liste halinde ekrana getiriyor (Defter Onay Liste Düzenleme) buradan gerekli kontrol ve düzeltmelerinizi yaptıktan sonra Başla butonu ile sırası ile makbuzlarınızı kesebiliyorsunuz. Saygı ve selamlar....

• Değerli Meslektaşlarım Özgür Bey ve Erkan Bey lere çok teşekkür ediyorum. Konuyla ilgili TNB ile yaptığımız canlı bağlantı ile vezne programında yapılması gereken küçük bir ayarın yanlış olduğu anlaşılarak yeniden ayar yapıldı ve durum TNB tarafından düzeltildi. Alakanıza çok teşekkür ederim. Sevgi ve Selamlar..

• Şimdi yeni bir soru geliyor tarafımdan. Fatura tasdiki yapan arkadaşlardan yardım bekliyorum. TNB Belge (Fatura) onay sayfasına girip belge düzenlemek için veri girişlerini yaptığımız sırada belge sıra numarasına faturanın başlangıç sıra numarasını mı yazıyoruz bitiş numarasını mı yazıyoruz. Zira 1 den 50 ye kadar sıra numarası verilmiş bir faturanın sıra numarasını 1-50 veya 151 den başlayıp 200 de biten sıra numarasını 151-200 şeklinde yazmak imkansız. Bu seri numaralarını nereye ve nasıl yazdığımız konusunda bilgisi olan var mı acaba?

• Değerli Meslektaşlarım Özgür Bey ve Erkan Bey lere çok teşekkür ediyorum. Konuyla ilgili TNB ile yaptığımız canlı bağlantı ile vezne programında yapılması gereken küçük bir ayarın yanlış olduğu anlaşılarak yeniden ayar yapıldı ve durum TNB tarafından düzeltildi. Alakanıza çok teşekkür ederim. Sevgi ve Selamlar..

Sayın Başkatibim,
    Nasıl bir küçük ayar,
    bu ayar hepimiz için geçerli bir ayar olması gereklidir herhalde.

• Ayhan bey o şekilde üstte bulunan sıra bölümüne 1-50 veya 1/50 şekliyle yazabiliyorsunuz seri bölümüne yazılmıyor bende denedim olmadı. Sanırım ufak bir ayarda ona gerekiyor :)

• Sayın Başkatibim,
    Nasıl bir küçük ayar,
    bu ayar hepimiz için geçerli bir ayar olması gereklidir herhalde.

Sevgili Başkatibim (Dayı kardeş), bizim veznede kod bazlı değil işlem bazlı makbuz kesiliyordu. O yüzden defter programı kod bazlı çalıştığı için defterleri otomatik olarak kesemiyormuşuz, Ayar şu Vezne ana sayfada, ayarlar, genel ayarlar, tahakkuk, kod bazlı seçilecek, aynı sorunu yaşayan arkadaşlara bir faydamız olur belki.

• Günaydın arkadaşlar,
    İnternet sitesinden sorgulama yaptığım vakit mükellefin vergi dairesi başka bir ildeki vergi dairesi(potansiyel olarak) çıkıyor. Lakin ilgili Manavgat'da yeni işyeri açarak vergi mükellefi oluyor. Sistemden vergi dairesini değiştiremedim(Vezneden gittiğim zaman vergi dairesini değiştirebiliyoruz). Düzenleme seçeneklerinde ise deftere ait bilgiler gelmekte. Siteden vergi dairesini nasıl değiştirebilirim?

• Şimdi yeni bir soru geliyor tarafımdan. Fatura tasdiki yapan arkadaşlardan yardım bekliyorum. TNB Belge (Fatura) onay sayfasına girip belge düzenlemek için veri girişlerini yaptığımız sırada belge sıra numarasına faturanın başlangıç sıra numarasını mı yazıyoruz bitiş numarasını mı yazıyoruz. Zira 1 den 50 ye kadar sıra numarası verilmiş bir faturanın sıra numarasını 1-50 veya 151 den başlayıp 200 de biten sıra numarasını 151-200 şeklinde yazmak imkansız. Bu seri numaralarını nereye ve nasıl yazdığımız konusunda bilgisi olan var mı acaba?

Ayhan abi, sıra numarasın 1 yazarız, sayfa sayısına da 50 yazdık mı 1/50 olur, yada sıra no 151 sayfa 50 buda 151/200 olur.

• Ayhan abi, sıra numarasın 1 yazarız, sayfa sayısına da 50 yazdık mı 1/50 olur, yada sıra no 151 sayfa 50 buda 151/200 olur.

Özgür bey sıra numarası 1-2-3 şeklinde devam ettiği için yani 1.cilt 2.cilt gibi düşünelim bu nedenle sadece sayı yazılabileceği düşünülerek işaret kullanılamıyor lakin seri numarası bölümüne 1/50 veya 1-50 gibi numaralar yazıla bilmekte. Belge ve Fatura onaylarında Dün ve bugün tesbit ettiğim 3 hatayı TNB yazılım birimine ilettim düzeltmeye çalıştıklarını söylediler yavaş yavaş düzelir ümidi ile tesbit edilen sorunların BİM'e iletilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum proğram onlar tarafından hazırlanıyor kullanıcı bizler nekadar minimize eder isek problemleri onlarda bizim kadar rahat olurlar .

• Defter ve Belge (fatura) onay işlemlerinin GİB e bildirim süresi hakkında herhangi bir bilgiye rastlamadım arkadaşlar. bilgisi olan varmı acaba?

Var arkadaşım fatura ve belgelerde 15 gün defterlerde takip eden ayın sonuncu gününe kadar.

Defter ve Belge (Fatura) Onay İşlemleri bölümündeki tebliğler başlığında Ver.Usul Kanunu Genl. Tebliğinde Bilgilerin Gönderilme Süresi başlığından bakabilirsiniz.