ÖRNEK OLAN GEÇİCİ TESCİL BELGESİ İLE SATIŞ YAPILABİLİR Mİ

• Erkan Bey,
    TNB. bu soru-cevabı hazırlarken muhakkak bir kanun, genelge veya yazıya göre hazırladığına inanıyorum ki "VERDELENTEL" genelgesini eklemiş.

Biliyorsunuz ki insanlar işleri ters gittiği vakit hemen günah keçisi ararlar. Farzedelim ki suretle satışı yaptınız, satış sırasında da siz sordunuz bitti desinler ama aralarındaki alış-veriş bitmemiş(günah keçisi arayacaklar ya). Her ne kadar noter onaylı surette olsa, Asıl belge olmadan satışı yaptın diye şikayet etse işte o zaman yandı gülüm keten helva. Görevi suistimal, tazminat gibi yargılamalar ile karşılaşabiliriz. Her ne kadar bu varsayım binde bir ihtimal olsada olmayacak diye bir garantimiz var mı?

Suretle satış yapılabileceği yönde elimde bir kanun, genelge veya genel yazı yoksa devamlı aslını isterim. Saygılarımla. Kolay gelsin.

Suretle yapılmaz denmiyor Enver bey benim yorumumla
    .) NOTERLERİN YAPACAĞI İŞLEMLERLE İLGİLİ GENEL HUSUSLAR

a) Tescilli araçların her çeşit satış ve devirleri, araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesi veya geçerlilik süresi bitmemiş olması şartıyla tescile ilişkin geçici belge, bu belgelerin zayi olduğunun anlaşılması halinde ise trafik tescil bilgisayar kayıtları esas alınarak yapılacaktır. Satış sırasında araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesinin zayi olduğunun beyan edilmesi ve zayi bilgisinin trafik tescil bilgisayar kayıtlarında görülmemesi halinde, araç sahibi trafik tescil kuruluşlarına yönlendirilecek, zayii bilgisi tescil kuruluşunca bilgisayar kayıtlarına eklendikten sonra aracın satış veya devir işlemi yapılacaktır.

bir ikincisi ilgililer istediği yere şikayet etsinler sonuç olarak biz aracı sorguladığızda aracın sahiplik bilgileri çıkıyor.. ;)

• Adem bey bak gördünüzmü Yandı Gülüm Keten Helva :)

Enver bey bu dediğinize sıra gelinceye kadar nice yaplmaması gereken iş ve işlem varken yaplıyor ki ben bundan Adem beyin berat edeceğini düşünüyorum. :) Belkide haklısınız Yapmadığım İşten Beni Kimse Sorumlu kılamaz varsayımı. Selamlar....

• Keteni sizin olsun helvayı ben yerim,

vatandaş 25 tl verip suret tastiği çıkartacağına bedavadan ruhsatını alıp satış yapsın,

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Suretle yapılmaz denmiyor Enver bey benim yorumumla
    .) NOTERLERİN YAPACAĞI İŞLEMLERLE İLGİLİ GENEL HUSUSLAR

a) Tescilli araçların her çeşit satış ve devirleri, araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesi veya geçerlilik süresi bitmemiş olması şartıyla tescile ilişkin geçici belge, bu belgelerin zayi olduğunun anlaşılması halinde ise trafik tescil bilgisayar kayıtları esas alınarak yapılacaktır. Satış sırasında araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesinin zayi olduğunun beyan edilmesi ve zayi bilgisinin trafik tescil bilgisayar kayıtlarında görülmemesi halinde, araç sahibi trafik tescil kuruluşlarına yönlendirilecek, zayii bilgisi tescil kuruluşunca bilgisayar kayıtlarına eklendikten sonra aracın satış veya devir işlemi yapılacaktır.
    bir ikincisi ilgililer istediği yere şikayet etsinler sonuç olarak biz aracı sorguladığızda aracın sahiplik bilgileri çıkıyor.. ;)

Kemal Bey,
    Suretlede yapılır denmiyor. "Satış sırasında araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesinin zayi olduğunun beyan edilmesi ve zayi bilgisinin trafik tescil bilgisayar kayıtlarında görülmemesi halinde, araç sahibi trafik tescil kuruluşlarına yönlendirilecek, zayii bilgisi tescil kuruluşunca bilgisayar kayıtlarına eklendikten sonra aracın satış veya devir işlemi yapılacaktır" deniyor. Gitsin sisteme işletsin belgesiz satışını yap.

Çözümü olan bir soruna kendimizce çözüm üretmek risk getirir. Kolay gelsin.

• Değerli meslektaşım siz Manavgat trafik tescile kuruluşuna yönlendirirsiniz 10 dk içinde gelir ,ben yönlendirsem 3 saat içinde gelir trafik tescil kuruluşu yoluna koyulursa 5 noterliğide geçmesi lazım tekrar bizim noterliği gelirken 5 noterliği atlamaz birisine girer çayını içer. ;) Sonuç olarak ben yaparım yeterki kimlik sorunsuz olsun. İyi çalışmalar

• Enver Bey;

Çok güzel bir açıklama,

Kemalcim, kendini aşmışsın yapmazdın böyle şeyler ne oldu ;)

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Enver Bey;

Çok güzel bir açıklama,

Kemalcim, kendini aşmışsın yapmazdın böyle şeyler ne oldu ;)

Özgürcüm trafik tescilde aracı sorgulayınca araç sahibi tutuyor noter tastikli belge var eeeee o zaman ... o zaman bekle 6 yıl sonra zamanı gelince anlarsın...Şimdi biraz ilçelerde dolaş zamanı gelince Kemal böyle demişti dersin ama herşey forma yazılmıyor siz yapmayın sorumluluk almayın... İyi çalışmalar ;) :D

• Değerli meslektaşlarım buna bir isim koyamadık Yunus idi, Hızır İdi, Yunus idi, Hızır İdi, işte bu sitenin güzelliği herkes fikrini söylüyor sonuçta kişiler kendi yorumları ile bir orta yol bulunuyor. Bu işleme cüzdan ve vicdan açısından bakan meslektaşlarımız olduğu gibi değişik açılardanda bakıldığı görülüyor. Şahsi kanaatim önemli olan vatandaşın madden ve manen sıkıntısız iş yaptırması, yapanın da yaptığı işte madden ve manen sıkıntı yaşamaması.

• Değerli meslektaşlarım buna bir isim koyamadık Yunus idi, Hızır İdi, Yunus idi, Hızır İdi, işte bu sitenin güzelliği herkes fikrini söylüyor sonuçta kişiler kendi yorumları ile bir orta yol bulunuyor. Bu işleme cüzdan ve vicdan açısından bakan meslektaşlarımız olduğu gibi değişik açılardanda bakıldığı görülüyor. Şahsi kanaatim önemli olan vatandaşın madden ve manen sıkıntısız iş yaptırması, yapanın da yaptığı işte madden ve manen sıkıntı yaşamaması.

;) ;)

• Değerli meslektaşım siz Manavgat trafik tescile kuruluşuna yönlendirirsiniz 10 dk içinde gelir ,ben yönlendirsem 3 saat içinde gelir trafik tescil kuruluşu yoluna koyulursa 5 noterliğide geçmesi lazım tekrar bizim noterliği gelirken 5 noterliği atlamaz birisine girer çayını içer. ;) Sonuç olarak ben yaparım yeterki kimlik sorunsuz olsun. İyi çalışmalar

Kemal Bey,
    Trafik Tescil yolu üzerinde 2 tane noter var. Gelenler bizim olur, gelmeyenler onların olsun diyorum ve 1,5 yıl önce almış olduğum kararımla noktayı koyuyorum.

“Noter para kazanacak diye sorumluluk alarak yaptığımız işlem nedeniyle yargılanıp işsiz kalmaktansa, sorumluluk almayarak işsiz kalmayı tercih ederim” (işsiz kalsam güvendiğim ne dağ var, ne meslek, nede para ).

Ermenek’ten Manavgat’a gelmeden benim böyle sorumluluk almaktan kaçan bir prensip, görüş ve düşüncem yoktu. Ama sütten ağzım yanınca yoğurdu üfleyerek yemeye başladım. Noter altına imza atarak sorumluluğu alacaksa yazıma TNB.girişi yapar yazarım. Tüm meslektaşlarıma kazasız mesailer dilerim.

• Kıymetli meslektaşlarım.

Güzel bişey anlatacağım (bizim vermiş olduğumuz tescile ilişkin geçici belge ile trafikten verilen esas tescil belgesini karıştırmayalım)

Bizim vermiş olduğumuz geçici belgeyi kaybeden ilgili kişi (araç sahibi diyelim)tescil birimine gidiyor.diyorki Noterde satış yapacağım bu zayi durumunu sisteme işle diyor.

Tescil birimi derki ben size zaten esas ruhsatı (Orjinal ruhsatı )vereceğim diyor. orjinal (esas ruhsat) vereceğime göre zayi talebinde bulunamazsın diyor. doğru mu ? esas ruhsatı (yani tescil belgesini) veriyim git satışını yap diyor, doğrumu ? doğru.

İlgili (araç sahibi) esas olan tescil belgesini zayi etse! normalde zayi işletilmesi doğrudur. yeni tescil belgesini teslim almasına hacet kalmadan zayi durumu ile satış yapıyoruz...

Geçici tescile ilişkin belgeyi kaybedene zaten tescil birimi esas ruhsatı verecektir. doğrumu? doğru.

Bütün meslektaşlarımın yapmış olduğu veya yapacağı yorumlarada gayet saygılıyımdır. Bu bir RİSKSİZ iştir. Normalde bizim vermiş olduğumuz geçici belgenin aslı gibidir. gerekse fotokopisine göre IHTİYARİ olarak ben şahsım adına satış yapıyorum.

isterse 10 noter geçsin ben yapmam değerli kardeşim buda benim kanaatim

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().

• Adem Bey;

İkidir yazının üst cümlesini atlıyorsunuz :D

Sayın üsdadım özgür bey başkatibim

Önemli olan işlemleri seçerim. önemsizleri de geçerim. :) Yorgunu yokuşu sürmemek lazım :)
    Şükürler olsun ki 22 yıllık meslek hayatımda şimdiye kadar burnum kanamadı. kendi mantığımla yola devam ettim. ve Hayat devam ettiği müddetce görevime devam edeceğim. Sizlere de görevinizde de üstün başarılar dilerim.

• Değerli meslektaşım Enver bey aracı sorguladığımızda araç sahib bilgilerin çıkıyor ne sorun olcak gidip 2.kez mi satış yapcak konu uzadı ben yapıyorum yapmada devam ,Kazasız belasız iyi çalışmalar