AZİLNAME

• Arkadaşlar aynı kişi adına düzenlenmiş iki vekaletnameyi bir azilname düzenleyerek azledebilirmiyiz.Vekaletname verilen noter ile azilname düzenlenen noterlik aynı ve vekil edilen kişi aynı.Teşekkürler şimdiden

Öyle bir an gelir ki; bazı yolların dönüşü, bazı hataların özrü, bazı insanların anlamı olmaz.

• Mümkündür.Aynı azilname içerisinde iki ayrı vekaletnamenin tarih ve yevmiye numaralarını yazacaksınız.bilgi için gönderdiğiniz noter iki ayrı işleme şerh düşecek eğer işleme azilnameyi eklemek isterse birine aslını diğerinede fotokopisini ekler olur biter.Zaten muhataba gidecek nüshada da iki vekaletnamenin tarih ve yevmiye numaraları görünmüş olacaktır.diye düşünüyorum.

• Tüm cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum iyi haftasonları diliyorum. :)

Öyle bir an gelir ki; bazı yolların dönüşü, bazı hataların özrü, bazı insanların anlamı olmaz.

• peki her iki ilgilide tarih ve yevmiye numaralarını hatırlamıyorlar ise yada şöyle açıklayayım bir fabrikanın işçileri ise ve 100 kişiden fazla kişi vekaletnamelerini aynı avukata vermişler ise farklı zamanlarda vekaletnamelerini veriyorlar tarih ve yevmiye numaralarını hatırlamıyorlar noterliğinizede 10 kişi geliyor aradan 3 yıl geçmiş ilgililer hangi noterde bile verdiklerini bilmiyorlar ne yapacağız arkadaşlar böyle bir durumda

• Değerli arkadaşım; Böyle durumlarda "Bugüne kadar hangi noterlikten düzenlediğimi,tarih ve yevmiye numaralarını hatırlayamadığım/mız bir kısım vekaletnameler ile sizi vekil tayin etmiş idim/idik.Şimdi gördüğüm lüzum üzerine sizi tüm vekaletnamelerden azlediyor verdiğim/mi yetkileri geri alıyorum/ruz"şeklinde azilname yapabilirsiniz.Selamlar.

• teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için böyle bir azilname geldi diyelim noterliğinize hangi dosyaya ve nasıl iliştireceğiz çünkü vekaletnameler toplu verildiğinde bütün ilgililerin isimlerini vezneye kayıt etmemiz mümkün değil aynı şekilde ilgililer farklı zamanlarda vekaletname verdikleri için dosyalara tek tek bakma imkanımızda bulunmamakta farklı bir dosyamı acmalıyız tarih ve yevmiye numaraları bilinmeyen azilnameler klasörü gibi

• Değerli meslekdaşım,bizim görevimiz, muhatap sayısına göre düzenleyeceğimiz azilnamenin bir nüshasını muhatap veya muhataplara göndermek,diğer bir nüshasını ilgili veya ilglililere vermek, bir nüshasını da dosyamızda saklamaktan ibarettir.Başkaca anlamadığınız birşey varsa yazın lütfen.,..

• Sayın meslektaşım böyle bir azilnamenin yapılabilirliğini anladım. fakat merak ettiğim şudurki diyelimki sizin noterliğinizde zamanı vaktinde bir fabrikanın işçileri işten çıkarıldıkları için avukata vekaletname verdiler.sizde 10 kişilik guruplar halinde yazdınız toplam 300-400 kişi var vekaletname veren . Daha sonrada başka bir noterliğe gitti ilgililer ve tarih ve yevmiye numarasını hatırlamadığımız falanca avukata verdiğimiz vekaletnameyi gördüğümüz lüzum üzerine azlediyoruz dediler ve azilnameyi yapan noter bir nüshasınıda size yolladı. şimdi vekaletnameyi yapan noter olarak tebliğ edilmiş azilnameyi dosyanızda mevcut vekaletnamelere şerh etmeniz gerekli ama tarih yok yevmiye yok hangi dosyaya ve nasıl takabilirsiniz diye soruyorum. vel hasıl takamadık diyelim yarın ileride ne gibi bir sorumluluk almış oluruz.

• Tarih ve sayısı hatırlanmayan bir vekaletnamenin azli ilgili bilgiyi noter bana niye göndersinki?velevki gönderdi!!!at bir kenara dursun....Bak arkadaşım burada esas olan azilnamenin esas muhatabına ulaşmasıdır.Noter muhatap değil bilgilendirme makamıdır.Azil muhataba ulaştıktan sonra yapılan işlemler yasal anlamda hükümsüzdür.Varsayalım muhataba azilname bir şekilde ulaşmadı.Ama noterede gönderdiniz aldı dosyasına koydu veya attı gitti.Vekilin yaptığı işlemler geçersizmidir?Geçerlidir.Zira tebligat yapılmamıştır.Tarih sayısı bilinmeyen bir vekaletnamenin azlini bilgi verilen noter telefon açıp siz azil edildinizmi diyecektir.Böyle birşeyde yok. :) :) :) onun için de ben yaşlı bir adamım beni daha fazla da yorma.Sevgili Mustafa Gökçe

• Tarih ve sayısı hatırlanmayan bir vekaletnamenin azli ilgili bilgiyi noter bana niye göndersinki?velevki gönderdi!!!at bir kenara dursun....Bak arkadaşım burada esas olan azilnamenin esas muhatabına ulaşmasıdır.Noter muhatap değil bilgilendirme makamıdır.Azil muhataba ulaştıktan sonra yapılan işlemler yasal anlamda hükümsüzdür.Varsayalım muhataba azilname bir şekilde ulaşmadı.Ama noterede gönderdiniz aldı dosyasına koydu veya attı gitti.Vekilin yaptığı işlemler geçersizmidir?Geçerlidir.Zira tebligat yapılmamıştır.Tarih sayısı bilinmeyen bir vekaletnamenin azlini bilgi verilen noter telefon açıp siz azil edildinizmi diyecektir.Böyle birşeyde yok. :) :) :) onun için de ben yaşlı bir adamım beni daha fazla da yorma.Sevgili Mustafa Gökçe

Sevgili cabi Abi bir soruda ben sorabilirmiyim affınıza mağduren :)

• teşekkürler cabir abi engin bilgilerinden faydalandırdığın için siz ve sizin gibi büyüklerimizin bilgilerinizden de faydalanamazsak mesleği nasıl öğrenebiliriz ki teşekürler.

:) :)"Fazla yormamanız kaydı ile" (şaka) Herzaman meslekdaşlarımın bilhassa mesleği yeni öğrenen kardeşlerimin emrindeyim. Selamlar sevgiler.

• Değerli meslektaşım Cabir Bey;

Bana böyle azilnameler zaman zaman geliyor, her ne kadar N.K. Madde 56'ya göre tutulması zorunlu olmasa dahi tarih ve yevmiye no'su belli olmayan işlemler diye bir dosyada muhafaza ediyorum ve dosya ön yüzündeki fihriste kaydediyorum.
    Acaba bu uygulamam yanlış mı? Üstadım,
    Saygılarımla.

• Değerli meslektaşım Cabir Bey;

Bana böyle azilnameler zaman zaman geliyor, her ne kadar N.K. Madde 56'ya göre tutulması zorunlu olmasa dahi tarih ve yevmiye no'su belli olmayan işlemler diye bir dosyada muhafaza ediyorum ve dosya ön yüzündeki fihriste kaydediyorum.
    Acaba bu uygulamam yanlış mı? Üstadım,
    Saygılarımla.

Olurmu sayın valim her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.Sizin uygulamanıza saygı duyuyorum.Bende tam tersi yanlışlıkla noterliğimize bilgi amaçlı tarih sayısı belirsiz bir azilname gönderildiğinde (sohbet amaçlı da olsa ilgili noterliği arıyorum.Hayırdır diyorum bu ne iş ?) sonra da yırtıp atıyorum.