ARAÇ SATIŞI POSTADA HATA YAPTIM

• ARKADAŞLAR ALICININ ADRESİNE GÖNDERDİM ,,AMA SATICININ ADRESİNDEKİ TRAFİK VE VERGİ DAİRESİNE GÖNDERMEMİŞİM POSTA ÜCRETİNİ MAKBUZDA 10 TL OLARAK ALMIŞIM. NE YAPMAM GEREKİYOR. TEBLİGAT PARÇALARI BUGÜN GELDİ. O ZAMAN FARKETTİM. LÜTFEN YARDIMCI OLUN...

• Panik yapma :) 2 tane daha döküm al satıştan aynı tarihli,nasıl olsa imza olayı yok,suret çıkartacaksın.APS olarak postaya ver (posta parası cepten gidecek ama olsun)

• Değerli meslekdaşım;Üzülme olur böyle ufak tefek hatalar,önemli olan kasdi hatanız olmasın,Yapacağın iş şudur.Mevcut araç satış sözleşmesinden iki adet fokokopi çek Postayı da cebinden ödemek suretiyle ilgili yerlere gönderiver.Selamlar

• Hiç bir şey olmaz sen gönderdiğin işlemlerin zarftan çıktığınımı sanıyorsun?Aynen çöpe gidiyor! Mazbata sana geri gelsin diğer kısmı önemli değil.

• Aynısını yazın (aynı tarihle nasıl olsa ilgilinin imzası yok.)veya fotokopisini çekin aslı gibidir yapın gönderin. APS yede gerek yok. Cafer beyin dediği gibi kimse bakmıyor doğru dürüst. İkmal kesmeye de gerek yok. Böyle ufak tefek hatalar olur canınızıda sıkmayın. Sadece cepten PTT ücreti verirsiniz o kadar. Korkmanızada gerek yok birşey olmaz.

• K.T.K. Madde 20 Şöyle der;
    .....
    .....
    e) (Değişik bent: 24/12/2009 - 5942 S.K./1. md.)(***) Araç satın alıp, bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendine uymayanlar ile (d) bendinin sekizinci paragrafı hükümlerine göre bir ay içerisinde tescil belgesi almayan alıcılara 130 Türk Lirası, (d) bendi hükümlerine uymayan noterlere ise her bir işlem için 1.000 Türk Lirası idari para cezası verilir. Tescil yapılmadan trafiğe çıkarılan araçlar, tescil yapılıncaya kadar trafikten men edilir.
    ve devam ediyor
    (Değişik fıkra: 21/05/1997 - 4262/4 md.) Araç satın alıp, bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendi ile (e) bendi hükümlerine uymayanlara 3 600 000 lira para cezası, (d) bendi hükmüne uymayan noterlere ise 28 800 000 lira hafif para cezası verilir.(*)(**)
    .....
    .....
    .....
    Üzgünüm tesbiti olur

• Şuan geçerli olanda bu olsa gerek yanılmıyorsam....
    (**) 04/11/2004 kabul tarihli, 13/11/2004 tarih ve 25642 sayılı R.G.de yayımlanan 5252 sayılı Kanunun 7. maddesi gereğince;

(1) Kanunlarda, "hafif hapis" veya "hafif para" cezası olarak öngörülen yaptırımlar, idari para cezasına dönüştürülmüştür. İdari para cezasının hesaplanmasında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 52 nci maddesi hükümleri uygulanır. İlgili kanunda "hafif hapis" cezasının üst sınırının belirtilmediği hallerde, idari para cezasının hesaplanmasında esas alınacak gün sayısının üst sınırı, yediyüzotuzdur.

(2) Kanunlarda, "hafif hapis cezası" ile "hafif para cezası"nın seçimlik olarak veya birlikte öngörüldüğü hallerde, idari para cezası yaptırımının belirlenmesinde "hafif hapis cezası" esas alınır.

(3) Kanunlarda, sadece "hafif para cezası"nın öngörüldüğü ve cezanın alt veya üst sınırının belirtilmediği hallerde, idari para cezası, yüzyirmimilyon Türk Lirasından az, onsekizmilyar Türk Lirasından fazla olamaz.

(4) Bu madde hükmüne göre idari para cezasına karar vermeye Cumhuriyet savcısı yetkilidir.

• Bu hatıyı trafik farketmez, vergi dairesi hiç farketmez, müfettiş bunu yakalarsa bu hiç birşey demektir çünkü bunu farketen müfettiş o noterlikde daha neler bulur. :) :) Kısaca bir şey olmaz.. Mayıs ayından sonra çok daha fazla dikkat etmemiz gerekir.

• Evet bencede kim fark edecek , hiç gözünü korkutmayın Sadeniz arkadaşımızın :) hem postasını geçikmeli de olsa gönderiyor,gayet olası bir hata :)

• arkadaşlar
    olayı fazla büyütmeyelim hangimiz daha büyük hatalar yapmadık ve yapmıyoruz ki
    sadeniz arkadaşımız sen gönder gitsin -ki cabir abi nin dediği gibi çoğunlukla kimse zarfı bile açmıyor

selam ve saygılar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• Ben korkutmak için yazmadım noterlikte daha çok yeniyim, Kendim Bilg.Prog. ve muhasebe dalında iyi olsamda Noterliğin ilk basamaklarındayım desem yalan olmaz ama bu işi gerçekten en iyi şekilde yapmak istiyorum. Umarım paylaşımımızla bunu başarabiliriz.

• :) Kemal bey emin olun kaç yıllık katip olursak olalım daha hepimizin öğreneceği bir sürü işlem vardır,bizim meslekte işlem çeşitliliği çok fazla.Çok güzel bir sitemiz,yardımsever ve bilgili meslektaşlarımız-üstadlarımız var, en iyi şekilde yapmak istediğiniz bellli oluyor,çabanız boşa çıkmaz,sevgilerle.....