Kıdem Tazminatında Değişiklik Sizce İyimi Kötümü ?

• Değerli meslektaşlarım:

TNB nin yeni almış bulunduğu karara göre 2010/5 sayılı genel yazı ;

Noterlik yönetmeliği Madde 2 değiştirilerek Kıdem Tazminatlarının birlikçe ödenmesi kaldırılmış olup bu sorumluluk Noterlere verilmiştir. Yani artık kıdem tazminatlarımızı Noterlerimiz ödeyecektir.

Bence çok kötü oldu sizin görüşleriniz nelerdir. ?

• keşke doğru olsaydı bakayım hangi noter parasına kıyıp personel çıkarırdı.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• özgür kardeş
    sana katılıyorum bütün mesele nasıl olsa kıdem tazminatını TNB ödüyor diye Noterler rahat
    kesinlikle kıdem tazminatının Noter ler tarafından ödenmesi personel lehine olacak
    umarım kıdem tazminatının ödenmesi noter'lere kalır

selam ve saygılar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• Ben size katılmıyorum para ödememek için geçerli bir sebep bulurlardı ve işten öyle çıkarırlardı bu sayede kıdemimizde yanardı :)

değerli meslektaşım;
    noterleri yeterince tanımadığını düşünüyorum :)

sevgi ve saygılar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Mahmut Bürke ().

• Değerli arkadaşlarım, işten çıkartıldıktan sonra paramızı versinlerde kim verirse versin, önemli değil. Hatta Noterlerin ödemesi daha çabuk olur. Saygılarımla.

• Kıdem tazminatını TNB nin ödemesi bizim açımızdan daha sağlıklı diye düşünüyorum.

Kırgınlıklar, anlaşmazlıklar muhtemelen daha çok olurdu.

• peki kıdem tazminatını noterlerin ödemesi iyi olur diyorsunuz peki noterler her yıl maaşı arttırmak yerine iki yıl önceki çalıştığın ücrete düşürdüğünde dahi bu ücrete çalışmak istemeyen personelede kıdem tazminatı ödeniyormu acaba??

• Hukuki temele oturtulmuş, sağlam kafa, sağlam bir sinir yapısı, bilgi, isabetli karar verme yeteneği, dinamik ve yüksek moral gerektiren mesleğimiz için bu tür uygulama değişiklikleri tek kelime ile yıkım olur. Çalışan neyle uğraşacağının hesabını yapmaya başlar. Bırakın böyle şeyleri sosyal ve ekonomik şartlar düzeltilerek, çok daha sağlıklı çalışma ortamları sağlanmalı. Kanaatim odur ki büyüklerimiz bu tür doneleri hesaplıyorlardır. Sağlıklı yapının bozulmasına kolay kolay izin vermeyeceklerdir. Saygılar...

• Bence büyüklerimizin hesapladığı tek şey düşen gelirlerini personeline zam yapmayarak gerekirse işten çıkartarak çözüm bulmaya çalışmak.
    Ayrıca çoğu Noterlerimiz personelini işten çıkartırken bile ihbar tazminatını ödememek için kırk dereden su getiriyorlar. İhbar tazminatını ödemeyen Noter kıdem tazminatını nasıl ödeyecek ki?
    Aynı zamanda çok saçma bir durum Noterlerin kıdem tazminatını ödeme durumu. Noterler emekli olana kadar yerlerinde sabit kalmıyorlar ki. Diyelim bir Noterlikte problemli bir personel var ve oraya yeni bir Noter atandı. O personelin kıdem tazminatını yeni giden Noter neden ödesin ki?
    Bence böyle bir durum hem Noterler için hem de personel için çok kötü. Kıdem tazminatlarının ödenme ihalesi Noterler üzerinde kalırsa ben ce Noterler hatta personel bile Noterler Birliği'n dava açmalıdır.

• Merhaba arkadaşlar.

Kıdem tazminatının noterler tarafından ödenecek olması bizi ne kadar ilgilendiriyorsa noterlerimizi daha çok ilgilendirdiğini düşünüyorum.Ancak bu konuda hiç bir noterimizin yorum yapmadığını görüyorum.Bence bu konu encok onları ilgilendiriyor.Bırakın onlar düşünsün ne yapacaklarını.Tabi bu arada kıdem tazminatımızı vermemek için ellerinden gelen çabayı göstereceklerinden eminim.

• Değerli meslektaşım, bu camiada gerçekten takdire şayan çok Noterler var. Noterlerimizi gelir - gider hesabı yapma bakımından ben iki gruba ayırıyorum.

I. Dairenin giderlerini hesaplarken sadece personel giderlerini dikkate alanlar : Bu grup, mesleğimizin bir ekip çalışması olduğunu anlayamamıştır, personele ne kadar az verirsem o kadar kar ederim diye düşünür. Personelin performansı, şevki, morali, portföy oluşturma, çevre edinme ve çevreyi noterliğe bağlama gibi geliri direkt olarak etkileyen unsurları göremezler.
    II. Sair giderleri dikkate alanlar : Bu grup, bu işin bir ekip işi olduğunu bilir, çalışma şartlarını iyileştirerek personelin verimliliğini artırma gayretindedir. Söyledikleri tek şey vardır "Hadi arkadaşlar, yolumuz açık olsun" işte burada bizlere çok büyük sorumluluklar düşüyor. İşimize tüm gücümüzle dört elle sarılmamız gerekiyorki bize olan güveni sarsmayalım ve mahcup olmayalım.

Diğer taraftan yeni tayin olan Noter, bir meslektaşımızın işine son veriyorsa bence bu keyfi bir uygulamadır ve bunun bir karşılığı olmalı tabiki. Çalışanın ekmeğine son vermenin bedeli bence çok daha ağır olmalı. Keyfi uygulamaların önüne geçilmesi gerekir tabi ama bu kıdem tazminatı ile olacak bişey değil. Saygılar.

• Hadi işler azaldı noterlerin geliri düştü,Türkiye Noterler Birliğine ne oldu? onlar ticaretmi yapıyorlar,Riskleri nedir? Noterlerin gayrisafi gelirleri üzerinden aldıkları %6 aidatın yanılmıyorsam %1,5 ini fona aktarmak suretiyle burdan personel tazminatlarını karşılıyorlar.Geriye kalanınıda zaman içerisinde noterlere hisseleri oranında iade ediyorlar.Hangi personel düşmanı böyle bir uygulamayı dayatmağa çalıştı ve gerekçesi nedir anlıyamıyorum.Bu tür emekçi düşmanlığı yapanları ve orada yan gelip yatanları Protesto etmek lazım .

• Türkiye Noterler Birliği Ankara Çubuk İlçesinde üniversite yapacak, para oraya lazım heralde

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Sayın Meslektaşlarım,
    20.01.2010 tarih ve Hukuk-858 sayılı genel yazı bildirilen Yönetmelik Değişiklikleri konusundaki yazımızda "Kıdem Tazminatı Yönetmeliği"nde yapılan değişiklik konusunda tereddütler hasıl olduğundan bir açıklama yapılması zorunluluğu doğmuştur.
    "Kıdem Tazminatı Yönetmeliği"nin 5 inci maddesinde birinci fıkrasında yapılan değişikliğin amacı atıf yapılan İş kanunlarının sayı numaralarının fıkra metnine ilave edilmesine ilişkindir.
    Değişiklik öncesi ve değişiklik sonrası metin ile devam eden ikinci fıkra incelendiği taktirde yaşanan tereddütler ortadan kalkacaktır.
    Gereğini bilgilerinize rica ederim.
    Saygılarımla
    Başkan
    Hasan YENİ

DEĞİŞİKLİK ÖNCESİ METİN:

Madde 5- Yasalar ve özellikle İş Kanununun 14. maddesinde öngörülen esaslar uyarınca kıdem tazminatı ödemek yükümlülüğü ve sorumluluğu notere aittir.
    Ancak, ilgili noter ve Birlik adına alınacak ibraya göre, bu yönetmelik hükümleri dairesinde ve aşağıdaki hallerde, noter adına Türkiye Noterler Birliğince kıdem tazminatı ödenir. Bu hüküm vekaleten yönetilen noterleri de kapsar.
    DEĞİŞİKLİK SONRASI METİN:
    Madde 5- Yasalar ve özellikle 1475 sayılı İş Kanununun 14. Maddesi ile 4857 sayılı İş Kanunun ilgili maddelerinde öngörülen esaslar uyarınca kıdem tazminatı ödemek yükümlülüğü ve sorumluluğu notere aittir.
    Ancak, ilgili noter ve Birlik adına alınacak ibraya göre, bu yönetmelik hükümleri dairesinde ve aşağıdaki hallerde, noter adına Türkiye Noterler Birliğince kıdem tazminatı ödenir. Bu hüküm vekaleten yönetilen noterleri de kapsar.
    .............
    www.tnb.gov.tr alıntıdır.