mir.fer.feshi

• Mirasçı babasının vefatı halinde adına isabet eden taşınmazın bir kısmından üvey annesi lehine feragat etti. Babası da aynı şekilde oğlunun feragatını rıza gösterdi.

Şimdi ise feragat eden yapmış olduğu feragatten vazgeçmek istiyor.

Mirastan feragat sözleşmesi feshi hiç yapmadığım için dikkat etmem gereken bir şey var mı.

Fesih işlemini yine raporlu, tanıklı,fotoğraflı, baba oğlun birlikte mi yapması gerekiyor .

• DÜZENLEME ŞEKLİNDE MİRASTAN FERAGAT SÖZLEŞMESİNİN ORTADAN KALDIRILMASI (FESHİ) SÖZLEŞMESİ
    (OKURYAZARLAR İÇİN) (MURİS İLE MİRASÇILAR ARASINDA) (T.M.K.503,514,527,528,529,536,545,546 N.K.60, 69, 72-83, 84-89, N.K.Y 59,109)
    yılı ayının günü..../ /
    Aşağıda mühür ve imzası bulunan ben Noteri ,
    adresindeki dairemde görev yaparken yanıma gelen ve gösterdiği
    verilmiş gün, kayıt ve seri numaralı, fotoğraflı göre ili,
    ilçesi, mahallesi/köyü nüfusuna cilt, aile sıra, sıra numaralarında
    kayıtlı olup, baba adı , ana adı doğum tarihi olan ve T.C. kimlik
    numaralı, halen adresinde oturduğunu, okuryazar olduğunu söyleyen (muris)
    ile gösterdiği verilmiş gün, kayıt ve seri numaralı, fotoğraflı
    göre ili, ilçesi, mahallesi/köyii nüfusuna cilt, aile
    sıra, sıra numaralarında kayıtlı olup, baba adı , ana adı doğum tarihi
    olan, T.C kimlik numaralı, halen adresinde oturduğunu, okuryazar
    olduğunu söyleyen (Mirasçı) birlikte bana başvurarak, mirastan fergat sözleşmesinin
    feshi sözleşmesi düzenlenmesini istediler.
    İlgililerin bu işlemi yapma yeteneğinin bulunduğunu ve okuryazar olduğunu, kısıtlı olmadıklarını beyanlarından anladım.
    Yanlarında tamk olarak gelenlerden ve gösterdiği verilmiş gün,
    kayıt ve seri numaralı, fotoğraflı göre ili, ilçesi,
    mahallesi/köyü nüfusuna cilt, aile sıra, sıra numaralarında kayıtlı olup, baba adı
    , ana adı doğum tarihinin olduğu anlaşılan adresinde
    oturduğunu söyleyen, okuryazar ile gösterdiği verilmiş gün,
    kayıt ve seri numaralı, fotoğraflı göre ili, ilçesi,
    mahallesi/köyü nüfusuna cilt, aile sıra, sıra numaralarında kayıtlı olup,
    baba adı , ana adı doğum tarihinin olduğu anlaşılan
    adresinde oturduğunu söyleyen, okuryazar tanık olarak geldiklerini söylediler.
    Her iki tamk birlikte "Bizlerin Türk Medeni Kanununun 536.maddesindeki yasaklı hallerimizin bulunmadığım kabul ve beyan ederiz" demeleri üzerine kendilerinin tamklığa engel hallerinin olmadığını anladım.
    İlgililerin kimlikleri hakkında ibraz ettikleri belgelerden ve tanıkların beyanlarından kanı sahibi
    oldum.
    Mirastan feragat sözleşmesini fesih etmek isteyen müstakbel Muris şu suretle
    söze başladı: "Müstakbel mirasçım olan oğlum ile aramızda Noterliğinin
    tarih ve yevmiye numarası ile yapmış bulunduğumuz mirastan feragat sözleşmesini
    anlaşarak tamamen fesih ettik ve ortadan kaldırdık. Artık belirttiğim mirastan feragat sözleşmesinin hiçbir hükmü kalmamıştır ve geçerliliği yoktur. Ortadan kaldırılan bu feragat sözleşmesi nedeniyle
    oğlum tarafından bana ödenen TL. feragat bedelini tamamen kendisine iade
    ettim, ödedim hiçbir borcum kalmadı. Bu ortadan kaldırma sözleşmesi, hiçbir baskı ve etki altında kalmaksızın aramızda varılan anlaşma sonucu yapılmıştır." diye sözlerini bitirdi.
    Diğer taraf müstakbel Mirasçı şu suretle söze başladı. "Müstakbel murisim
    babam yukarıdaki beyanlarını aynen kabul ediyorum. Kendisinin yukarıda belirttiği gibi
    Noterliğinin tarih ve yevmiye numarası altında yaptığımız mirastan feragat
    sözleşmesini anlaşarak fesih ettik ve ortadan kaldırdık. Bu miras sözleşmesinin artık hiçbir hükmü kalmamıştır ve geçerliliği yoktur. Ortadan kaldırılan bu feragat sözleşmesi nedeniyle daha önce babama
    ödemiş olduğum TL. tutarındaki feragat bedelini tamamen babamdan aldım, alacağım kalmadı.
    Bu ortadan kaldırma sözleşmesi, hiçbir baskı ve etki altında kalmaksızın aramızda varılan anlaşma sonucu yapılmıştır " diye sözlerini bitirdi.
    Yazılan bu sözleşme okunmak üzere kendilerine verildi. Ayrı ayrı okudular. Gerçek isteklerinin tam olarak yazıldığını tanıklar huzurunda söyledikten sonra hep birlikte altı imzalandı, mühürlendi.
    yılı ayının günü.../ /
    MURİS MİRASÇI NOTER
    ADI VE SOYADI ADI VE SOYADI ADI VE SOYADI-ÜNVANI
    İMZA İMZA RESMİ MÜHÜR VE İMZA
    Yazılan bu mirastan feragat sözleşmesini ortadan kaldırma(fesih) sözleşmesini okuduk. Bu sözleşmenin gerçek isteklerimizi tamamen kapsadığını noter önünde ve tanıklar huzurunda beyan ederiz. yılı ayının giinü..../ /
    MURİS MİRASÇI
    ADI VE SOYADI ADI VE SOYADI
    İMZA İMZA
    Mirastan feragat sözleşmesini ortadan kaldırma(Fesih) sözleşmesi okunmak üzere muris
    ile mirasçı 'ya ayrı ayrı verildi. Bu fesih sözleşmesini her biri ayrı ayrı
    önümüzde okuduktan sonra her ikisinin de bize yazılanların gerçek isteklerine uygun olduğunu beyan
    ettiklerini ve kendilerini bu işlemi yapmaya yeterli (tasarrufa ehil) gördüğümüzü bildiririz yılı
    ayının günü..../ /
    TANIK TANIK
    İMZA İMZA
    Yazılan bu mirastan feragat sözleşmesinin ortadan kaldırılması (Fesih) sözleşmesi, muris
    , mirasçı , tanık , tanık ve ben noter
    tarafından imzalandı, mühürlendi yılı ayının günü..../ /
    MURİS MİRASÇI
    İMZA İMZA
    TANIK TANK NOTER
    ADI VE SOYADI ADI VE SOYADI ADI VE SOYADI-ÜNVANI
    İMZA İMZA RESMİ MÜHÜR VE İMZA
    NOT:
    1- Noterlik işlemlerinde, ilgili T.C vatandaşı gerçek kişilerin T.C kimlik numaralarının yazılması gerekir.
    2- İşlem fotoğraflı yapılır.
    3- Fihrist defterine kaydedilir.(N.K.Yön.49/son)
    4- 2003/45 sayılı genelge gereği,işlem noterliğin bulunduğu yer ntifus müdürlüğüne bildirilir.
    5- Yasada amir bir hüküm bulunmamasına rağmen ilgilinin yeteneği yönünden doktor raporu istenmesi tavsiye olunur.