e-devlet şifresi // araç sorgulama

• Değerli meslektaşlarım;

İnternetten araç sorgulama işlemlerinde daha güncel bilgiye ulaşabilmemiz için e-devlet şifresini kullanmamız gerekmektedir. Bunun dışıda birçok vatandaşlık hizmetlerinden elektronik olarak faydalanabilmemiz için e-devlet şifresine ihtiyacımız olacaktır.

Bunun için nüfus cüzdanları ile birlikte e-devlet şifresi veren ptt şubesine gidilmesi gerekmektedir. 1 TL karşılığında TC Kimlik numarasına göre her bir birey için e-devlet şifresi tahsis edilmektedir. Unutulan yada yenilenen şifreler için 10 TL alınacağı bildirilmektedir. Noterlik çalışanları için nüfus cüzdanları ibraz edilmek suretiyle topluca e-devlet şifresi alınabilmektedir diye biliyorum. Bazı internet sitelerinde "e-devlet şifresi almanın kolay yolu" gibi açıklamalar yer almaktadır. Bunlara itibar edilmemesini ve özel bilgilerin verilmemesini öneriyorum.

e-devlet şifresi veren ptt şubeleri
    https://www.turkiye.gov.tr/por…rovider=HomePageContainer

buradan e-devlet şifresi ile giriş yapılabilecektir.
    https://giris.turkiye.gov.tr/E…turkiye.gov.tr/portal/dt/

e-devlet araç sorgulama linki
    http://www.e-devlet.gov.tr/por…met&hizmet.hizmetKodu=759

saygılar ...

• Sayın Admin, seni Tnb başkanı değil Bakan yapmak lazım. Eminim birçok problem çölüzecektir.
    özelliklede bizim içtimai ve özlük haklarımız epey bir düzene girecektir. 8)
    Bu azmin yarısı eğer vekillerimizde olsaydı avrupa birliği şimdi bizim kapımızda bekliyor olurdu.
    Gayret ve azminiz daim olsun efendim.

• Değerli meslektaşlar;

E.G.M. internet sayfasından yapılan Araç sorgulama işlemleri dün itibari ile kapatılmış, sorgulama işlemi sadece e-devlet portalından yapılabilmektedir.

Saygılarımla efendim.

• PTT'ye gittim, 1 TL ödeyip şifre zarfımı teslim aldım, şu an kullanıyorum, hatta uyanıklık yapıp, bir yazı yazdım Personellerimizden... ... 5 kişiye verilecek olan şifrelerin Cafer Mutlu'ya verilmesi için ama kabul etmediler, herkes kendisi bizzat kimliği ile gidip 1 TL ödeyerek alabilecekmiş.

• Ben önyazıyı göndermeden önce telefon açtım, ptt de bölüm şefi ile kısa sohbet ettik daha sonra bu konuda yardımcı olup olamayacaklarını sordum, şef, resmi yazı yazın, görevli arkadaş gelsin sözleşmeleri imzalayın tekrar getirin dedi. Nüfus cüzdanlarının asıllarını özellikle istiyorlar. Yazı ile birlikte kimlik asıllarının gitmesi gerekiyor.

Noter bey dahil, dairemiz personelinin şifre konusunu bu şekilde çözmüş olduk.

• İşte Muharrem Bey bu noktada sıkıntı başlıyor. 1 TL. şu durumda bizi ne zengin ne fakir eder. Ama MUSTAFAOLİGE Beyin de dediği gibi " 20 milyon kişi alsa bu şifreyi 20 milyon tl yapar iyi para ....." kesinlikle katılıyorum. Bazı haklardan ücretsiz olarak yararlanmalıyız, buna hakkımız var diye düşünüyorum. Ödenen onca vergiden sonra... Öyle sanıyorum ki elektrik faturası ile televizyon kanalında çalışanların maaşlarına katkı yapan başka ülke yoktur :)

• Değerli Meslektaşlarım

Egm nin önceki resmi sitesinde araç sorgularının, sorgu dökmünü alabiliyorduk. Şu anki sistemde bu işleme izin vermiyor, benim önerim "Klavyenizin (Print Screen SysRq) tuşana basarak ekranın fotoğrafını çekip, (Paint) dosyasında düzenleme yapıp döküman almanız" olacaktır. Sonuçta gördüğümüzden çok denetimde bize yardımcı olması gereklidir.