Satış Vaadi Sözleşmesi

• Ali bey kardeşim; Eğer söz konusu taşınmaz belli bir miktarın altında tarım arazisi ise,Orman vasfı taşıyorsa,775 sayılı gece kondu kanunu kapsamında ise "burada da ufak bir istisna var tayin yer değiştirme vs.gibi" satış vaadi yapılamaz veya satış vaadine konu edilemez bunun dışında üzerinde
    bina var veya yok,kat irtifakı kurulmuş veya kurulmamış olsun, satış vaadi yapılmasında bir sakınca olmayacağını düşünüyorum.Selamlar.

• ??? Ortada bina yok arsa var arsanın rayiç bedelide 500.000 TL. Olmayan bir bina satışı 94/41 nolu genelgeye istinaden satılıyor ama 100.000 den alınmaz diye düşünüyorum.

söz konusu işlem, taşınmazın tamamına konu br işlem olmayıp, belirlibir yerin veya belirli bir kısmın satışından ibarettir.

Örnek; 20 dönüm arazi var. yarısını satış vaadine konu ediyorsun. arazinin emlak rayiç değeri 500.000.TL satış vaadine konu kısım 10 dönüm ve 250.000.TL ye satılıyor. Burada işlem değerini 500.000.TL denmi alacaksınız.
    Bu arada bu örneği Kat karşılığı sözleşmeler ile karıştırmayalım.

• Cabir abinin dediği bilgilere ilaveten, satış vaadi sözleşmesinin 5 yıl içinde tapuya tescil edilebilecek durumda olması gerekiyor. Bedel olarakta gerek genelgeler, gerekse müfettiş tavsiyeleri incelendiğinde arsa bedeli alınmalı.

• söz konusu işlem, taşınmazın tamamına konu br işlem olmayıp, belirlibir yerin veya belirli bir kısmın satışından ibarettir.

Örnek; 20 dönüm arazi var. yarısını satış vaadine konu ediyorsun. arazinin emlak rayiç değeri 500.000.TL satış vaadine konu kısım 10 dönüm ve 250.000.TL ye satılıyor. Burada işlem değerini 500.000.TL denmi alacaksınız.
    Bu arada bu örneği Kat karşılığı sözleşmeler ile karıştırmayalım.

Görüşünüze katılmamakla beraber o zaman 5000.000 TL. arsa bedeli ilgililer 5 milyar satıyorum dedi siz ne yapcaksınız burası 4 katlı veya 5 katlı 500.000 dörde veya beşemi bölecez diyeceksiniz ilgililere ona göremi alacaz diyeceksiniz hadi onuda geçtik ilgililer 5 katlı yapacağını nerden bilcez belki 2 katlı yapcak.
    Arsa bedeli üzerinden almasanız dahi ilgili odadan imzalı belgeye göre bedel üzerinden almalısınız diye düşünüyorum.
    http://www.maliyetbul.com/ha04…-yaklasik-maliyetleri.php

• Görüşünüze katılmamakla beraber o zaman 5000.000 TL. arsa bedeli ilgililer 5 milyar satıyorum dedi siz ne yapcaksınız burası 4 katlı veya 5 katlı 500.000 dörde veya beşemi bölecez diyeceksiniz ilgililere ona göremi alacaz diyeceksiniz hadi onuda geçtik ilgililer 5 katlı yapacağını nerden bilcez belki 2 katlı yapcak.
    Arsa bedeli üzerinden almasanız dahi ilgili odadan imzalı belgeye göre bedel üzerinden almalısınız diye düşünüyorum.

Sevgili kardeşim, yaptığın yorumu anlayamadım.
    neyin maliyetini nereden alıyorsun.
    Ali Bey'in bahsettiği Satış Vaadine konu bir adet daire,
    Diyelimki. arsanın toplam emlak beyan değeri 10.000.000.TL.
    satılan dairenin değeri 100.000.TL siz diyorsunuzki 10.000.000.TL üzerinden harç damga alalım, yani bir daire parasıda notere ödeyelim. :) :)

• Görüşünüze katılmamakla beraber o zaman 500.000 TL. arsa bedeli. İlgililer 5 milyar satıyorum dedi siz ne yapcaksınız burası 4 katlı veya 5 katlı 500.000 dörde veya beşemi bölecez diyeceksiniz ilgililere ona göremi alacaz diyeceksiniz hadi onuda geçtik ilgililer 5 katlı yapacağını nerden bilcez belki 2 katlı yapcak.

• Görüşünüze katılmamakla beraber o zaman 500.000 TL. arsa bedeli. İlgililer 5 milyar satıyorum dedi siz ne yapcaksınız burası 4 katlı veya 5 katlı 500.000 dörde veya beşemi bölecez diyeceksiniz ilgililere ona göremi alacaz diyeceksiniz hadi onuda geçtik ilgililer 5 katlı yapacağını nerden bilcez belki 2 katlı yapcak.

• Cabir abi değeri nasıl belirliyeceğiz arsa üzerinde bir bina var 5 katlı ilgili 2. katını 100.000 tl. satıyor . Arsanın emlak değeri 500.000 tl. hangisini göz önüne alacağız.

Sayın Ali kardeşim sorunuz önemli!!!!Bir arsa düşünün üzerinde beş katlı apartman var ama kat irtifakı kurulmamış veya kurulamıyor,dolayısiyle ortada illegal bir durum söz konusu,bizim görevimiz ilgilileri uyarmak "önce kat irtifakını kur bağımsız bölüm ortaya çıksın sonrada satış vaadi yapalım gibi" (efendim şu gerekçelerle kat irtifakını kuramıyoruz.Zaten kat irtifakı kurulmuş olsa notere değil tapuya gideriz) de diyebilirler,Yani fiili durumu legal hale dönüştürmek mümkün olmayacağına göre; hesaplamanın belediyenin arsanın tamamına şamil olmak üzere vermiş olduğu raiç değer yani sizin ifade ettiğiniz 500.000 Tl.üzerinden harca esas kılmak daha uygun olur diye düşünüyorum.Eee şimdi diyeceksiniz ki bu uygulama vatandaşı cezalandırma değilmidir? olabilir eksiği gidersin cezalandırmayalım.

• Sorun burda idi zaten cabir abi . Bencede arsa emlak rayiç bedelini almalıyız. Kemal,Murat kardeşimde buna değindi zaten . İlgili masrafı az utsun diye 1.000 tl. bile koyuyor. Müfettiş gördüğü zaman da hemen harç tahsili yaptırıyor. Vatandaş zarar görür görmez işine gelirse yaptırır gelmezse yaptırmaz.

• Sorun burda idi zaten cabir abi . Bencede arsa emlak rayiç bedelini almalıyız. Kemal,Murat kardeşimde buna değindi zaten . İlgili masrafı az utsun diye 1.000 tl. bile koyuyor. Müfettiş gördüğü zaman da hemen harç tahsili yaptırıyor. Vatandaş zarar görür görmez işine gelirse yaptırır gelmezse yaptırmaz.

Ali bey;

Müfettişlerin yorumuna göre değişebilir bize gelen bir müfettiş Satış Vaadi Sözleşmelerinde belediyeden emlak beyan değeri alınmasının gerekmediğini vatandaşı bu şekilde koşuşturmanın yanlış olduğunu vurgulamış ve bu nevi sözleşmede alınmasının gerekli olmadığını söyleyerek 2007/6 sayılı genelgenin gayrimenkul satış vaadi ve kat karşılığı inşaat sözleşmelerini kapsadığını söylemişti fakat bu başka bir müfettişin yorumuna göre değişe bilir zaten 2007/6 sayılı genelge dikkatli incelendiğinde (inşaate tahsis olunan arsanın değeri) denilmekte satış vaadi sözleşmesinde ise bir bağımsız bölümün satış vaadi sözleşmesi yapıla bilir ki bu bağımsız bölüm kat irtifakı ve kat mülkiyeti kurulmuş ise yanlız başına bağımsız bölüm olarak belediyeden beyan değeri alına bilir ve sizin sözleşmenizde kat irtifakı ve kat mülkiyeti kurulmadığı için burada beyan değeri arsayı kaplar ve bunun tamamı üzerinden (arsanın) alınan bedel geçerli olur diye düşünüyorum bizlerin bağımsız bölüm değerini arsanın emlak değerinden tesbit etmemizin mümkün olmadığını düşünüyorum. Kişilerin sözleşmede bedeli düşük göstermeleri hususu ise hiç mantıklı gelmiyor ozaman niye sözleşme yapıyorlar ? ihtilaf halinde değeri düşük gösterilmiş o sözleşme satmayı vaad edeni korur ki sözleşmenin amaçlarından biride arada ödenen veya ödenecek olan parasal rakamların sağlama alınmasıdır.

• Arsa üzerine kat irtifakı kurulmamış bir taşınmazın belediyede kaydı bulunmaktadır ve ilgili belediye satış vaadine konu taşınmazın emlak rayiç bedelini belirleyip veriyor.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• ANKARA, 16.8.1991
    Özü: Kat karşılığı ,nşaat sözleşmesi Hk.

G E N E L G E
    53

Kat karşılığı inşaat sözleşmesine konu olan arsanın birden çok sa­hibi bulunması, bunların her birinin müteahhitle ayrı ayrı sözleşme yapmaları halinde arsanın tüm değerinin gösterilip gösterilmeyeceği konusundaki bir tereddüt üzerine Adalet Bakanlığından görüş istenmiş idi. Anılan Bakanlık Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünden gönderilen 9.8.1991 tarih ve 35082 sayılı yazıda, konunun Maliye ve Gümrük Bakanlığı Gelir­ler Genel Müdürlüğüne intikal ettirilmiş olup, anılan idareden alınan 5.8.1991 gün ve HARç: 2232314-193/054844 sayılı cevabi yazıdan bir örnek ilişikte gönderilmiştir denilmektedir.

Konuya ilişkin, Adalet Bakanlığınca Birliğimize gönderilen Maliye ve Gümrü Bakanlığı yazısı aynen arkaya çıkarılmıştır.
    Bilginizi ve gereğini rica ederim, Saygılarımla.

Türkiye Noterler Birliği BAŞKANI
    Uğur KALAFATOĞLU
    (istanbul 20. Noteri)
    T.C.
    MALİYE VE GÜMRÜK BAKANLIĞI
    Gelirler Genel Müdürlüğü

GEL : HARÇ: 2232314-193 ANKARA
    KONU :

05.08.91 *054844
    ADALET BAKANLIĞINA
    (Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü)

İLGİ: 4.6.1991 gün va 25208 sayılı yazınız.

Yazınız incelendi.

Bilindiği üzere, 492 sayılı Harçlar Kanununun 41 inci maddesinde, no­ter harçlarının (2) sayılı tarifede yazılı işlemlerinden değer veya ağırlık ölçüsüne göre nispi, işlemin nevi veya mahiyetine göre maktu esas üze­rinden alınacağı, aynı Kanunun 42 nci maddesinde ise, menkul gayrimen­kuI mallar hakkında alım, satım, taahhüt ve rehinle ilgili her nevi muka­vele, senet ve kağıtlarda değer gösterilmesinin mecburi olduğu hükme bağlanmıştır.

Mezkür Kanun hükümlerinin incelenmesinden de anlaşılacağı üzere, kat karşılığı arsa devri ve inşaat sözleşmelerinde bir değer gösterilmesi zorunlu bulunmakta ve dolayısıyla nispi damga vergisi ve harcın bu değer üzerinden tahsili gerekmektedir.

Bu çerçevede, arsalarını kat karşılığı müteahhitlere veren kişilerin, mütahhitlerla yaptığı kat karşılığı inşaat sözleşmesinde gösterilmesi ge­reken değer, inşaata tahsis edilen arsanın en son emlak vergi beyanna­mesinde beyan edilen emlak vergisi değerinden az olamayacaktır. Ancak, devir sözleşmesinde gösterilecek değerin, arsanın yukarıda sözü edilen değerinden inşaata tahsis olunmayan kısmına ait değerinin tenzili sure­tiyle hesaplanması gerekmektedir.

Öte yandan, inşaata tahsis olunan arsanın birden çok maliki olması ve hissedarların herbirinin müteahhit ile ayrı kat karşılığı arsa devir söz­leşmesi tanzim etmeleri durumunda, münferiden düzenlenen sözleşmeler hissedarların kendi hisseleri ile ilgili taahhüdü ihtiva edeceğinden, bu ko­nuda düzenlenen sözleşmelerin, sözleşmede öngörülen hisse veya hisse­ler toplamına isabet eden devir üzerinden nispi harç ve damga vergisine tabi tutulması icabeder.
    Bilgi edinilmesini arz ederim.

BAKAN ADINA
    Ruhi ALEMDAR
    Gelirlerler Genel Müdürlüğü
    Daire Başkanı
    (İmza)
    Aslı gibidir.
    16.8:1991

Sayın arkadaşlarım.
    Hepimizinde bildiği gibi hukuk yorumdur.
    yukarıda kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile ilgili olarak Maliye Bakanlığının genelgesinin son satırında;

"inşaata tahsis olunan arsanın birden çok maliki olması ve hissedarların herbirinin müteahhit ile ayrı kat karşılığı arsa devir söz­leşmesi tanzim etmeleri durumunda, münferiden düzenlenen sözleşmeler hissedarların kendi hisseleri ile ilgili taahhüdü ihtiva edeceğinden, bu ko­nuda düzenlenen sözleşmelerin, sözleşmede öngörülen hisse veya hisse­ler toplamına isabet eden devir üzerinden nispi harç ve damga vergisine tabi tutulması icabeder" denilmektedir.

yorum size aittir.

• Herhangibir taşınmaz üzerinde arsa ve arazi, kat mülkiyeti yapılmamış bir taşınmazın satış vaadi sözleşmesi yapılmasında bir sakınca varmı ?

Ali bey sakıncası yoktur. 94-41 nolu genelge, bedeline gelince, gayrimenkul satış vaadlerinde bedel, vaad edilen bedeldir. kat karşılığı ve satış vaadi sözleşmesi olsa isi belediyeden alınacak emlak değeri alınacaktı.

ilgili belediyeden Emlak değeride alınsa iyi olur.

• Bende Ali bey gibi kat irtifakı yapılmamış bir binanın bir dairesine satış vaadi yapmış söz konusu değere emlak rayiç bedeli üzerinden işlem yapmıştım ama o zaman yapmış olduğum araştırmaya göre taraflar arasındaki satış bedeli rayiç bedelinden yüksek ise yüksek olan rakamdan işlem yapılmasıydı... Saygılarımla

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• Arkadaşlar burda en büyük sorun müfettiş onu geçemiyoruz. Normalde bana kalsa sadece satış vaadlerinde önemli olan beyandır. Satış vaadleri çoğunlukla masrafı çok tuttuğu için kat irtifakını kat mülkiyetine çeviremeyen kişiler tarafından isteniyor ve genelde akraba oluyorlar. Değerleri de genelde yine masrafı az tutsun diye 1.000 tl. 2.000 tl. gibi gülünç rakamlar koyuyorlar. Bana gelen müfettişlerin tamamı emlak değerlerine bakıyor yukarısı ve aynısı ise sorun yok. Ama emlak değerinden aşağı oldumu istediğin kadar müfettişe söyle harç tahsili yaptırıyor..

• Bana gelen müfettişlerin tamamı emlak değerlerine bakıyor yukarısı ve aynısı ise sorun yok. Ama emlak değerinden aşağı oldumu istediğin kadar müfettişe söyle harç tahsili yaptırıyor..

Alibey, müfettişler tenkit beyanında neyi esas alarak zimmet çıkarıyorlar,yazarmısınız?

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*