KADRO HAKKINDA

• Sayın değerli katip arkadaşlar;

Anladım ki derdiniz büyük. Biz noterler de kendi dertlerimizi yazıyoruz, çözmeye çalışıyoruz. Aslında aynı sahada farklı pozisyonlarda çalışsakta dertlerimiz ortak. Benim yukardaki yazım direk size yönelik bir yazı değil. İsterseniz bir defa daha okuyun diye alıntıladım kendi yazımı. Dikkatle okursanız bana hak vereceksiniz.

Benim yazım, değerli bir meslektaşımın Noterlerin maaşlı hale getirilmesi için teklif hazırladığını söyleyince ironik olarak onun teklifine yönelik bir yazı. Siz de kadro isteyince ikisini harmanlayıp ironik bir yazı yazdım. Yazı da katipleri aşağılayan, maaşlarını az veya çok gören bir ifade yok. Olamaz da, olmamalı...

Aslında sizin isteğiniz noterlerin pozisyonu bu şekilde kalsın, ancak katiplerin istikbali noterlerin iki dudağı arasında olmasın, TNB tarafından her katip için kadro verilsin, kıdeme, noterlik sınıfı ve iş sayısına göre ücret durumunu objektif olarak TNB tespit etsin, memur maaşları noterlerin keyfi takdirine kalmasın. Bütün noterliklerde bu sayede kıdeme göre bir ücret adaleti sağlansın. Gayet makul ve mantıklı teklifler bunlar. Ben şahsen bu teklifin gerçekleşmesinden yanayım. Her yıl ücret pazarlıkları ve kırgınlıklarından da kurtulmuş oluruz böylece.

Oysa benim ironik yazım bu konuda değil. Karadenizlinin mesela deduk demesi gibi, şayet noter arkadaşın teklifi Allah korusun kabul edilirde biz maaşlı devlet memuru, haliyle sizlerde maaşlı devlet memuru olursanız. Hakim-savcı ve adliye memurları gibi her ikimizinde yani noterlerin ve katiplerin maaşları devlet tarafından ödenir noterliğin gelirleri hazineye ait olursa neler olur şeklinde ironik bir senaryo yazdım.

Bu yüzden sizi üzen ifadeler size yönelik değil. İstemediğim halde kırılmanıza sebep olduysam da özür dilerim. Sizler bizim olmazsa olmazlarımızsınız. Belki üçüncü sınıflarda kendi işimizi kendimiz görebiliriz ama iş sayısının ve çeşitliliğin arttığı ikinci ve birinci sınıflarda siz olmadan bizim bir şey yapmamız mümkün değil. Bütün noterler bunun farkında merak etmeyin. Öyle değersiz, noterlikte bir eşya gibi görüldüğünüz duygularına kapılmanız beni üzdü. Sizler bizim için değerlisiniz.

Dilerim kadro işiniz gönlünüzün istediği gibi olur. Zaten biz noterleri atandığımız yerde iki şey psikolojik sıkıntıya sokuyor: Meslektaşlarımızla yaptığımız demirbaş eşya pazarlığı, birde personelle yaptığımız ücret pazarlığı. İnşallah ikiside çözülürde bu sıkıntılardan kurtulur daha rahat bir çalışma ortamında çalışma imkanına kavuşuruz.

Hepinize selamlarımı ve sevgilerimi sunuyorum değerli katip ve başkatip arkadaşlarım.

Halil Dalman - Serik 2.Noteri

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

• Değerli meslektaşlarım;
    Sayın Noterimiz,iki talebi birleştirerek "etkili olur diye" ironik olarak yazdığını,bizlerinde bunu yanlış anladığımızı ifade etmişler.Olabilir insanlık halidir biri birimizi yanlış anlamış olabiliriz.Önemli olan yanlış anlamaları düzeltmektir.Biz bu konuyu daha fazla uzatmadan kapatıyor,sayın noterime selam ve saygılar sunuyoruz.

Sayın Noterimiz,iki talebi birleştirerek "etkili olur diye" ironik olarak yazdığını,bizlerinde bunu yanlış anladığımızı ifade etmişler.Olabilir insanlık halidir biri birimizi yanlış anlamış olabiliriz.Önemli olan yanlış anlamaları düzeltmektir.Biz bu konuyu daha fazla uzatmadan kapatıyor,sayın noterime selam ve saygılar sunuyoruz.

• Ben dedikodu diye düşünüyorum.Biz birlik olmadıkça ve hakkımızı savunamadıkça,aramadıkça bu hayal gerçekleşmez.Hayatımız iğne ipliğine bağlı kalmaya devam eder.saygılarımla...