Okul yapımı...

• Milli Eğitim Müdürlüğü bir köyde okul yapıyor. Okulun sınırları bir şahsın arazisine girmiş 300m2 kadar. Bunun için şahsa 2000TL verilmiş.Aralarında bir sözleşme yapmak istiyorlar.Netür bir işlem yapacaz?

İlgilinin okuma yazması yok.
    Belediyeden rayic bedelini istiyecekmiyiz?

• Hüseyin bey olayı tapudan çözmeleri gerekiyor,tapu sahibi noterden ancak vekaletname verebilir,muvafakatname işlerini çözmez,300m2 için milli eğitim lehine tapudan terk yapmaları gerekiyor,bu terk ve 300m2 lik kısmın devri için vekaletname verebilir tapu sahibi veya kendisi tapuya gidip gerekli ifraz ve tevhit işlemlerinin sonrası devir işlemlerini yapabilir.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().

• Hüseyin bey;
    300 m2.kısım ifraz edildikten sonra vatandaş ya okulu hibe edecek veya satıp parasını alacak veya milli eğitim 300 m2.kısmı istimlak edecek
    ve bu işlemler tapuda yapılacak şimdilik kaydı ile bir "Taahhütname yapabilirsiniz şöyleki:
    Okul yapımı esnasında ....parsel sayılı arazimin 300 karelik kısmına tecavüz edilmiştir.Bu tecavüze ve okul inşaatının devamına rıza ve muvafakatimin olduğunu gayrimenkulün ifrazı halinde 300 m2.kısmını okula bağışlayacağımı beyan ve taahhüt ederim."şeklinde,şimdilik aklıma gelen bu.Selam ve sevgiler.

• Sayın abim,
    Söz konusu taşınmazla iligli notelikte herhangibir taahhüname düzenleyebileceğimiz sanmıyorum. üstüne üstlük böyle bir bağış vaadinde bulunamayız, acaba yanlışmı düşünüyorum.

taahhütname satış vaadini kapsayan bir işlem, bölünmez bütünlükte araziler için bunu yapamayız. 2.cisi bağış vaadi noterlikerde düzenlenemez. diye biliyorum.
    Saygılarımla..

• [size=3] Hukuk-15033
    Ankara, 29.07.2008
    Özü: Bağışlama vaadi sözleşmelerinin tapu dairelerince yapılacağı hk.[/size]

[size=3]G E N E L G E
    ( 26 )
    [/size]

[size=3] ........................ NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA
    ........................ NOTERLİĞİNE
    İlgi : Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünün 14.07.2008 tarih ve 15761 sayılı yazısı. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, sahibi olduğu gayrimenkulünü vermek suretiyle, belediyece adına tahsis edilen dairenin, tapu devri yapıldıktan ve daireyi teslim aldıktan sonra geçerli olmak üzere; üçüncü şahıslara satış vaadi yolu ile satışının yapılıp yapılamayacağı konusunun Birliğimizden sorulması nedeniyle konu ile ilgili görüş istenmiş, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünden verilen 12.02.2008 tarih ve 4057 sayılı cevabi yazıda;
    “Bir kimsenin diğerine ivazsız olarak malının tamamını veya bir kısmını temlik etme taahhüdünde bulunması, bağışlama vaadi şeklinde mümkün bulunmaktadır. Malikin taşınmazını veya taşınmazdaki payını ileride satmak yükümlülüğüne girmesi ise, gayrimenkul satış vaadi şeklinde yapılmakta olup, tek taraflı irade beyanı ile sözleşmenin tamamlanması mümkün bulunmamaktadır. İzmir 11. Noterliğinin yazısında belirtilen işlemin metninden, başvuruda bulunan şahsın iradesinin, kendisine tahsis edilen konutu üçüncü kişiye bağışlamak olduğu anlaşılmakla birlikte, talepte bulunanın iradesinin açıklattırılması suretiyle, ivazsız olarak konutu devretmek istediğini bildirmesi durumunda işlemin (gayrimenkul bağışlama vaadi), ivazlı olarak devretmek istediğini bildirmesi halinde (gayrimenkul satış vaadi) şeklinde, şahsın yalnızca belediyeden olan konut tahsis hakkından feragat etmek istemesi halinde ise (feragatname) şeklinde yapılabileceği düşünülmektedir.”
    Denilmesi sonucu, konu Yönetim Kurulunun 10.07.2007 tarihli toplantısında görüşülerek, 01.05.2008 tarih ve 12 sayılı genelge yapılmış ve noterlere duyurulmuş ise de; “Konutun ivazsız olarak devredilmek istenmesi halinde işlemin bağışlama vaadi şeklinde yapılabileceği” ifadesinden, işlemin noterlerce yapılabileceği anlamı çıktığından, bu ifadenin “Konutun ivazsız olarak devredilmek istenmesi halinde işlemin bağışlama vaadi şeklinde tapu dairelerince yapılabileceği” şeklinde değiştirilip değiştirilemeyeceğinin Bakanlıktan sorulduğu,
    Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünün ilgi yazı ile verilen cevapta; “Konutun ivazsız olarak devredilmek istenmesi halinde işlemin bağışlama vaadi şeklinde yapılabileceğine dair ifadenin genelgeden çıkartılmasında veya konutun ivazsız olarak devredilmek istenmesi halinde işlemin bağışlama vaadi şeklinde tapu dairelerinde yapılabileceği şeklinde değiştirilmesinde sakınca bulunmadığının” bildirildiği anlaşılmıştır.

Konu Yönetim Kurulumuzun 25.07.2008 tarihli toplantısında görüşülerek, 01.05.2008 tarih ve 12 sayılı genelgemizin sonuç bölümünün 1 numaralı bendinin;
    1-Konutun ivazsız olarak devredilmek istenmesi halinde işlemin “gayrimenkul bağışlama vaadi” şeklinde tapu dairelerinde yapılabileceği,
    Şeklinde değiştirilmesine karar verilmiştir.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Saygılarımla,

BAŞKAN

Hasan YENİ
    (İstanbul 28.Noteri)
     [/size][size=2]  

F.YILDIRIM
    KY.[/size]

• :) :) Dayı taahhütnamenin örneğini yazdım tek taraflı bir beyandır ve resmi daireye karşı verilmektedir.Resmi işlemlerin ve Okul inşaatının devamı için ön izin belgesi olarak ta düşünebilirsiniz.Elbette bağış satış vaadi ve benzeri işlemlerin şekil itibariyle tek taraflı :) vedahi onaylama dahi olamayacağı aşikardır.Selam ve sevgilerimle

• :) :) Dayı taahhütnamenin örneğini yazdım tek taraflı bir beyandır ve resmi daireye karşı verilmektedir.Resmi işlemlerin ve Okul inşaatının devamı için ön izin belgesi olarak ta düşünebilirsiniz.Elbette bağış satış vaadi ve benzeri işlemlerin şekil itibariyle tek taraflı :) vedahi onaylama dahi olamayacağı aşikardır.Selam ve sevgilerimle

Sayın abim,
    ben işlemin onaylama veya düzenleme olması veya olmaması yönünde herhangi şey söylemiyorum.
    neticede vatadaşın istediği ivazsız olacaksa bir bağış taahhütnamesi, şayet arkadaşımzın yazdığı gibi 2000 TL karşılığında devredecak ise satış tahhütüdür. diye düşünüyor. bu işlemlerinde noterliklerde yapılmayacağı konusundadır.

• Bende derimki, O 300 m2 lik kısmı, vatandaş (yani Mülk sahibi) şuanda Tapuda ve ilgili resmi kurumlarda ifraz işlemini yaptıramadığımdan, bu 300 m2 lık kısmı ....... ilgili okula (bedelli veya bedelsiz gibi olayın ayrıntıları yazılmak kayıt ve şartı ile ).....TL. aldım diyebilir. şuanda tapusunu veremediğim yeri bu suretle terk ve Vasiyet ediyorum diye Vasiyetname yapsın. diye düşünüyorum.