Gerçek Kişi Sermaye Arttırımı Tescil Talepnamesi...

• Değerli Meslektaşlarım, Ticaret Sicil Memurluğu aşağıdaki gibi sermaye arttırımına ilişkin gerçek kişiye ait bir tescil talepnamesi istedi, bu şekilde bir tescil talepnamesi yapılması mümkünmüdür ? Vezne hesaplamasında sermaye bedeli girilecekmidir ? Vergi Dairesine bildirim gerekir mi ? Bu husuta kanun, genelge, genelyazı veya görüş mevcutmudur ? değerli bilgi ve görüşleriniz için teşekkürler, selam ve dua ile...

TESCİL TALEPNAMESİ
    ( İMZA SİRKÜLERİ OLARAK KULLANILAMAZ )
    AMASYA TİCARET SİCİLİ MEMURLUĞU' NA

BEYANDA BULUNAN :XXXXXX
    TİCARET UNVANI :XXXXXX
    UĞRAŞ ALANI :YYYYYY
    ESKİ SERMAYESİ : 10.000.00.-TL
    YENİ SERMAYESİ : 50.000.00.-TL
    İŞYERİ ADRESİ :Dere Mah. Merkez / Amasya
    EV ADRESİ :Beyazıtpaşa Mah. Merkez /Amasya

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Yukarda yazılı adresteki işyerimde belirtilen ticari ünvanım altında yukarda belirtilen işlerle uğraşacağım. Ticaret ünvanımın, yeni sermayemin ve aşağıda örneği bulunan imzamın tescil ve ilan için onaylanmasını dilerim.

UNVANI :XXXXXX
    ADI SOYADI: XXXXXX

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Metin ÇELİK ().

• Değerli meslektaşım;
    Meslek hayatımda ilk kez karşılaştığım bir durum!
    Böyle bir işlem bugün bana gelse idi normal beyanname olarak yapar maktu harca tabi tutardım.Ama sonrasında müfettiş ne derdi henüz bilmiyorum. :) :)

• Değerli meslektaşım bir kaç kez yaptım bedelsiz olarak olarak beyannameden makbuzu tanzim ettim. TNB sitesinde beyanname bölümünde gerçek kişiler için bölümü var , Ama sizin örnekde bedel olduğundan dolayı yinede bedelsiz olarak yapılması gerekir düşüncem.

• Değerli meslektaşım bir kaç kez yaptım bedelsiz olarak olarak beyannameden makbuzu tanzim ettim. TNB sitesinde beyanname bölümünde gerçek kişiler için bölümü var , Ama sizin örnekde bedel olduğundan dolayı yinede bedelsiz olarak yapılması gerekir düşüncem.

işlemde (İmza beyannamesinde) bedel olacak,
    veznede o bedeli es geçecegiz. yani yazmayacağız.

• Benim görüşümde yeni sermaye üzerinden harç alınması zaten damga vergisi beyannamelerde yok burda harç fark ediyor ama tabi bunuda ilgililer kabul etmez, muaf yaparsak sağlam bir gerekçemiz olmalı, ikmal çıkarsa ilgililerden para almak çok sıkıntılı, selam ve dua ile...

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Metin ÇELİK ().

• Değerli meslektaşım, Metin kardeşim;

12.6 kodu ( sermaye artışı-Şahıs) kodundan , artan sermaye üzerinden yani 40.000,00-TL üzerinden Damga vergisi alınması gerekir diye düşünüyorum.

Selamlar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• Sadece beyanname olarak bunu düşünmek bence yanlış olur. Sadece sermayesini yazsa hadi neyse diyecem eski ve yeni sermayeyide belirtiyor. Bildiğiniz gibi sermaye artışları ile ilgili işlem yapdığımızda bunu vergi dairesine bildiriyoruz.

• 1993/84 sayılı genelgede kıyas yaparak:

2-- Damga vergisi uygulaması yönünden;
    Bilindiği üzere 488 sayılı Damga Vergisi Kanunun 8 nci maddesinde, bu kanunda yazılı Resmi Daireden maksat, genel ve katma bütçeli daire ve ida­relerle ıl özel idareleri, belediyeler ve köylerdir.

Bu dairelere bağlı olup ayrı tüzel kişiliği bulunan iktisadi işletmeier Resmi Daire sayılmaz denılmiştir.

Buna göre, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanlığı 488 sayılı Ka­nunun 8 nci maddesinde bahsedilen Resmi Daireler kapsamı dışında kal­maktadır.

Diğer taraftan, aynı kanuna ekli (1) sayılı tablonun IV-makbuzlar ve diğer kağıtlar bölümünün 2/b fıkrasında, kanun hükümlerine göre Resmi Dairelere ve­rilen beyannamelerin maktu damga vergisine tabi tutulacağı hükme bağlanmış bulunmaktadır.

İncelenmesinden de görüleceği üzere kişi ve kuruluşlar tarafından Resmi Dairelere verılen beyannamelerin damga vergisine tabi tutulacağı hükme bağ­lanmış, bunun dışında kalan kişi ve kuruluşlar tarafından diğer kişi ve ku­ruluşlara verilecek beyannamelerin ise damga vergisine tabi tutulacağına dair herhangi bir hükme yer verilmemiştir.

Bu nedenle şirketler tarafından anılan Başkanlığa hitaben verilen be­yannamelerin damga vergisine tabi tutulmaması geremektedir."

Harç matbu,damgasız işlem gibi algıladım,

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().

12.6 kodu ( sermaye artışı-Şahıs) kodundan , artan sermaye üzerinden yani 40.000,00-TL üzerinden Damga vergisi alınması gerekir diye düşünüyorum.

Selamlar

Değerli Mahmut bey kardeşim; Verdiğiniz cevaptan ziyade sizi burada gördüğüme çok sevimdim.Teşekkürler.

Selamlar

Sayın Başkatibim görüşlerine aynen katılıyorum. Bu tür bir işlem bize hiç gelmedi. Gelse idi 12,6 kodundan makbuzunu tahakkuk ettirirdim.

• :) :) :) Bildiğimden değil de kafama takıldığı için soruyorum.Kişiler işyeri açıp ticaret siciline kayıt yaptırırken serameyelerini bildiriyorlarmı,bildiriyorlarsa damga vergisini kime ödüyorlar? Sermayenin ödenip ödenmediğini neye göre tesbit etmek lazım? 12.6 şahıs şirketi diyor,bakkallarda şahıs şirketi sayılırmı?

• Ben değerli meslektaşım Mahmut Bürke'nin vermiş olduğu örnekten şahıs şirketi olarak kollektif ve komandit şirketlerin sermaye artışlarını algılıyorum ve o koda göre doğrudur.

şahıs şirketleri ile ilgili detaylı bilgiler:
    http://www.muhasebedersleri.co…esi/sahis-sirketleri.html

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Ben değerli meslektaşım Mahmut Bürke'nin vermiş olduğu örnekten şahıs şirketi olarak kollektif ve komandit şirketlerin sermaye artışlarını algılıyorum ve o koda göre doğrudur.

şahıs şirketleri ile ilgili detaylı bilgiler:

:) :)İbrahim bey sen bu işleri iyi biliyorsun da baştan açıklama yapmıyarak bizi böyle uğraştırıyorsun.

• http://www.ito.org.tr/wps/port…w=true&prmPageId=BM16.4.5

GERÇEK KİŞİLER ( Şahıs Firması )
    Bir ticari işletmeyi kısmen dahi olsa kendi adına işleten kimseye tacir denir (TTK 14. md.)

Gerçek kişi tacirin ticaret unvanı kısaltılmadan yazılan ad ve soyadından meydana gelir. Ad ve soyadına TTK.nun 48. maddesine uygun ekler yapılabilir. Unvanda; ortaklık bulunduğu izlenimini yaratacak çoğul ekler, başka kişilerin adları ve yabancı kelimeler kullanılmamalıdır.

A) KAYIT
    1. Dilekçe (Tacir tarafından imzalanmış olmalı)

2. Noterde düzenlenen ticari unvan tasdiknamesi (ev adresi, iş adresi, iş konusu, işe başlama tarihi, uyruğu, T.C.Kimlik numarası (yabancı uyruklu ise vergi dairesinden alınacak vergi numarası), ticari unvanı ve unvan altında tacirin 3 imzasını içerir)

3. Oda kayıt beyannamesi (Tacir tarafından İmzalanmalı, tacirin resmi bulunmalıdır)

4. Faaliyet konusu ikraz atçılık ise; Hazine Müsteşarlığı izin yazısı, ikraz atçılık beyannamesi (asıl veya noter tasdikli - 2 nüsha)

Ticaret Ünvanıyla İlgili Hatırlatma

Not.1: Gerçek kişi firmaların kuruluşlarında firma sermayesi en az 100.00 TL olarak belirtilmeli, 5.000 TL üzeri sermaye beyan edilmesi durumunda belirtilen rakamı karşılayacak malvarlığına sahip olunduğunun belgelenmesi gerekmektedir.(banka hesap bildirimi,araç ruhsatı,tapu gibi)

Not.2: Gerçek kişi firmaların (Şahıs firmaları) kuaför, berber faaliyeti yanında manikür -pedikür salonu, cilt bakımı, saç tasarımı, kıraathane işletmecili şeklindeki faaliyet konuları esnaf faaliyeti olduğundan ticaret siciline tescil ve ticaret odasına kayıt yapılamamaktadır.

• şahıs şirketleri ile ilgili detaylı bilgiler:
    [/quote] :) :)İbrahim bey sen bu işleri iyi biliyorsun da baştan açıklama yapmıyarak bizi böyle uğraştırıyorsun.
    [/quote]

Estafurullah üstadım sizden çok şey öğrenmişliğim var,size ayrıca saygım ve sevgim var,ayrıca öyle bir meslekteyizki;öğrenmenin sonu yok,her gün yeni yeni şeyler çıkıyor,

• Değerli meslektaşlarım;

işin esasına bakıldığında, işlemin bir sermaye taahhüdü/ sermaye artışı olduğu açıktır. Bu nedenle sözkonusu işlemin artan sermaye üzerinden-ki şahıs şirketlerinde , şahıs firmaları da dahil herhangi bir muafiyet bulunmadığından damga vergisinin alınması icap eder diye düşünüyorum.
    Veznede 12,6 kodu şahıs şirketleri diye geçsede ( uygun kod olarak) işlemin bu koddan kesilmesi gerektiğine keza bu konu hakkında sadece şahıs şirketlerine takılıp kalınmaması gerektiğine inanıyorum.

saygılarımla

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• Değerli ağbeyim görüşlerine katılıyorum. Selam ve saygılar...

• ticaret sicile tescil ederken bir sermaye yazıyorlar. benim daha önceki işimle ilgili olarak sermayem 50000 tl idi fakat damga vergisi falan ödemedim. ama buradaki durum biraz daha farklı. Noterden sermaye artıracağına dair beyanneme istiyorlar. o zaman bun damgasıda doğar bizim açımızdan.