Araç Satışı Yapacak Şirket Yetkilisi Hk.

• Arkadaşlar,
    Bir Limited şirket araç satışı yapmak istiyor..
    Lakin şirketin imza sirkülerindeki yetkili olan bayanın evlenmesi/boşanması nedeni ile soy ismi değişmiştir.

Bu şekilde işlem yapılması doğrumudur.. ?

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Tanju bey ;

Uyar oğlu olalım dersek :)
    24. Nüfusta, kadınlardaki soyadı değişikliklerinde (evlenme, boşanma vb) bilgi uyuşmazlığı olursa
    ne yapılacak
    EGM ve KPS kayıtları ile getirilen kimlik uyuşuyor ise satış yapılabilir.

Kaynak:
    ELEKTRONK ORTAMDA ARAÇ SATI UYGULAMASI SIKÇA SORULAN SORULAR (120)

• Erkan bey, araç şirket adına...Kayıtlarda bir sorun yok..

Sorun, imza sirkülerinde...
    Yetkili kişi BADEM YEŞİL... Boşanmış BADEM KIRMIZI olmuş...
    İmza sirküleri yenilenmemiş... Halen evlilik soyadı geçiyor..
    Bu imza sirküleri ile işlem yapılabilir mi ?

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Tanju bey sen işi uzattın :)
    Şimdi imza sirküsü çıkartacağız ilandan gelen ticaret sicil gazetesindeki isimde aynı yeniden karar alıp ilan ettirmek gerekir yeni sürkü için ki ben bunun doğru olacağını düşünüyorum. Lakin yapılsa ne olur bence hiç birşey olmaz sonuçta varsa boşanma kararı veya evlilik cüzdanı tedbiren dairedeki nüshaya bir fotokopi eklenip yopılır ayrıca bu hata ünvanda olsaydı yapılması taraftarı değildim.

• bencede yapılmasında bir sorun yok çünkü imza sirkülerinde kadının T.C.si v diğer bilgileri mevcut.şirket ünvanında bir değişiklik olmadığı için bir sorun olduğunu düşünmüyorum yapardım ama ilgiliyide uyarırdım en kısa sürede bunu yenile.her yerde sorun yaşayabilirsin:))

• Tanju bey sen işi uzattın :)
    Şimdi imza sirküsü çıkartacağız ilandan gelen ticaret sicil gazetesindeki isimde aynı yeniden karar alıp ilan ettirmek gerekir yeni sürkü için ki ben bunun doğru olacağını düşünüyorum. Lakin yapılsa ne olur bence hiç birşey olmaz sonuçta varsa boşanma kararı veya evlilik cüzdanı tedbiren dairedeki nüshaya bir fotokopi eklenip yopılır ayrıca bu hata ünvanda olsaydı yapılması taraftarı değildim.

.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• bencede yapılmasında bir sorun yok çünkü imza sirkülerinde kadının T.C.si v diğer bilgileri mevcut.şirket ünvanında bir değişiklik olmadığı için bir sorun olduğunu düşünmüyorum yapardım ama ilgiliyide uyarırdım en kısa sürede bunu yenile.her yerde sorun yaşayabilirsin:))

Zaten soy isim değişikliği Ticaret Sicil de tescil edilmiş. Sicil gazetesinde de var.. İkinci bir dayanakla yapılabilirdi..
    Ancak bir takım değerlendirmeler de yapınca, yani halkaları tamamlayınca yapılmamasının daha sağlıklı olacağı kanaatine varılarak, yapmadık.. 8)

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• Evet, aslında bende her ne kadar pek çoğunuz gibi bir dayanakta alarak yapılmasında bir sakıca olmaz diye düşünüyor olsamda; öyle bir işlem bana gelse, bende nasılki ruhsatta soy isim değiştiği için yapmıyor Trafiğe gönderip ruhsatın yenilenmesini istiyorsam, imza sürküsünüde aynen yapmaz, değiştirilmesi gerektiğini ister o şekliyle yapmazdım...
    "Limited Şirket İşlemleri AD VE SOYAD DEĞİŞİKLİĞİ:
    1. Dilekçe (Şirket yetkilileri tarafından imzalanmış)
    2. Adı ve Soyadı değişikliğine ilişkin Noter Onaylı Ortaklar Kurulu Kararı (3 Adet)
    3. Evlilik yoluyla Soyadı değişen Ortağın; Kimlik Fotokopisi, Nüfus Müdürlüğü'nden alınan Nüfus Kayıt Örneği aslı, Evlilik Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgah Belgesi aslı (2'şer Adet)
    4. Adı veya Soyadı değişen kişi şirket yetkilisi ise Noter onaylı imza beyannamesi aslı (2 Adet)
    5. Şirket ortakları tarafından imzalı Ticaret Sicili Tüzüğü'nün 71.Maddesine göre düzenlenmiş ortaklık listesi (2 Adet)
    6. Gündemin Ortaklara Elden Tebliğ Listesi" (internetten araştırma)

• Satıcı şirket olduğundan şirketle ilgili bir sorun yok fakat şirket yetkilisinin evlenerek soyismi değiştiğinden ve bu da sürekli olacağından (olmasa bile) gerekli kararları alarak yeni soyismiyle tescil ettirip imza sirkülerini çıkarttıktan sonra doğrusuyla satış yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum.

• Soruç olarak:
    Şirket imza sirküleri ile işlem yapılırken,
    1- adres değişikliğini kafaya takmayın,
    2- imzaya yetkili kişinin soyadı değişikliğini kafaya takmayın,

verilen bilgi ve belgelerle işlemi tamamlayın.

YA DA,
    illaki kafaya taktıysanız, Gönderin gidip imza sirkülerini yenileyip gelsin..
    :)
    Konuyu başlatan olarak. tüm yorumlar için paylaşan arkadaşlara teşekkürler..
    :)

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;