Muvafakatname (Eşin rızası)

• az önce 3-5 kişi geldi, eş için muvafakat istiyorlar ve muvafakatın yapılması için vekalet istiyorlar...
    ayrıca eşinin hem kredi kullanmasına muvafakat istiyorlar hemde kefil olmasına muvafakat istiyorlar... kaldı ki Elazığdan kalkıp gelmişler, Noter hanım yapmadı mümkünse merkeze gidin dedi gönderdi....

hayrett nasıl gönderdi inanamadım yapmamız lazımdı halbu ki :)

• Evet, Noterim TNB yi aradı, aynen dediğiniz gibi onlarda Yönetimin kendilerine henüz bi talimat vermediklerini, bizim dikkatli olmamız gerektiğini, Muvafakatlarda tanzim tarihi ve azami kefalet tutarı bilgisini mutlaka bankadan alıp getirmelerini, ona göre işlem yapmamızı, veeeeeeeeeee işi yapmayıp göndermemizin iyi olduğunu söylemiş.... :)

• Evet, Noterim TNB yi aradı, aynen dediğiniz gibi onlarda Yönetimin kendilerine henüz bi talimat vermediklerini, bizim dikkatli olmamız gerektiğini, Muvafakatlarda tanzim tarihi ve azami kefalet tutarı bilgisini mutlaka bankadan alıp getirmelerini, ona göre işlem yapmamızı, veeeeeeeeeee işi yapmayıp göndermemizin iyi olduğunu söylemiş.... :)

Bİraz önce bize de maktu bir evrak getirdiler kefaletiçin;harfi harfine, noktasına, virgülüne kadar aynı olacak diye , araştırdık miktar ve süre ilave ederek yaptık..

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

:)))

• Ali bey yanlış olan yeri söylermisiniz tam olarak anlayamadım

eğer çok tutar derse bedel kısmını çıkarsın bedelsiz yapalım ucuz tutsun .alan memnun satan memnun noter nedn mağdur olsun ki...

MADDE 583- Kefalet sözleşmesi, yazılı şekilde yapılmadıkça ve kefilin sorumlu olacağı azamî miktar ile kefalet tarihi belirtilmedikçe geçerli olmaz. Kefilin, sorumlu olduğu azamî miktarı, kefalet tarihini ve müteselsil kefil olması durumunda, bu sıfatla veya bu anlama gelen herhangi bir ifadeyle yükümlülük altına girdiğini kefalet sözleşmesinde kendi el yazısıyla belirtmesi şarttır.

değer girilmesi gerekir demişsiniz ama çıkarsın bedelsiz yapalım demişssiniz . Geçerliliği olmaz o yönden demek istedim Adem bey..

• Ali bey yanlış olan yeri söylermisiniz tam olarak anlayamadım

Ali bey, ben de anlayamadım,
    bilgilendirirseniz çok sevinirim
    çünkü, henüz hiç yapmadık ama
    işlem geldiği taktirde, biz de Adem bey'in bahsettiği şekilde uygulamayı kararlaştırdır Noter Beyle
    o yüzden bir yanlışımız var ise, bilgilenmiş oluruz sayenizde,
    şimdiden teşekkürler :)

• Bİraz önce bize de maktu bir evrak getirdiler kefaletiçin;harfi harfine, noktasına, virgülüne kadar aynı olacak diye , araştırdık miktar ve süre ilave ederek yaptık..

okuryazar ise sorun yok Tanju bey bizde bi tane yaptık geçenlerde bugün gelende kisinin okuma yazması yoktu... muvafakatın yanı sıra o islemleri yapmak için birde vekalet istiyor... ayrıca bu yeni kanundan dolayı ilgililer eşlerinden genel vekalet alıp işi kurtarmaya çalışıyolarmış...

• eğer çok tutar derse bedel kısmını çıkarsın bedelsiz yapalım ucuz tutsun .alan memnun satan memnun noter nedn mağdur olsun ki...

MADDE 583- Kefalet sözleşmesi, yazılı şekilde yapılmadıkça ve kefilin sorumlu olacağı azamî miktar ile kefalet tarihi belirtilmedikçe geçerli olmaz. Kefilin, sorumlu olduğu azamî miktarı, kefalet tarihini ve müteselsil kefil olması durumunda, bu sıfatla veya bu anlama gelen herhangi bir ifadeyle yükümlülük altına girdiğini kefalet sözleşmesinde kendi el yazısıyla belirtmesi şarttır.

değer girilmesi gerekir demişsiniz ama çıkarsın bedelsiz yapalım demişssiniz . Geçerliliği olmaz o yönden demek istedim Adem bey..

Ali bey haklı... her gün bir kez bu maddeyi Noterim bana okuyup duruyor :) kesinlikle bedelsiz olmaması gerekiyor, ayrıca bugün TNB yi aradığımızdada aynı konuya değindiler...

• 11- [/color] Kefalet Sözleşmesinin Geçerlilik Koşulları Nelerdir?
    Yeni Borçlar Yasası ile kefalet ilişkisinin kurulmasına ilişkin şekil şartları ağırlaştırılmış bulunmaktadır. MADDE 583/1 uyarınca kefalet;
    Yazılı şekilde yapılmadıkça ve Kefilin sorumlu olacağı azami miktar ile Kefalet tarihi belirtilmedikçe geçerli olmayacaktır. Yani bütün bu şartlarının kefalet sözleşmesinde boşluk doldurma şeklinde veya matbu/hazır kefalet sözleşmelerinde sadece belirtilmiş olması halinde, kefalet sözleşmeleri geçerli olmayacaktır.
    Yine, kefilin sorumlu oldu
    ğu azami miktar ile kefalet tarihini ve müteselsil kefil olması durumunda bu sıfatını, sözleşmede “kendi el yazısıyla” belirtmesi şartı da getirilmiştir. Kefalet sözleşmesinde sonradan ve kefilin sorumluluğunu artıran değişiklikler, kefalet için öngörülen şekle uyulmadıkça hüküm doğurmayacaktır. NOTERLERİN, GEÇERLİ OLMAYAN KEFALET SÖZLEŞMESİ YAPMASINDAN DOĞAN SORUMLULUĞU UNUTULMAMALIDIR.

[size=3][/color] 12-[/size] [size=3][/color] Kefil Olma Konusunda Özel Yetki Verilmesi, Kefil Olma Taahhüdünde Bulunulması Gibi Hallerde Kefalet Akdi İle İlgili Şekil Şartlarını Aramak Gerekli Midir?[/size]
    [size=3] MADDE 583/2 hükmüne göre;
    ‘Kendi adına kefil olma konusunda özel yetki verilmesi ve diğer tarafa veya bir üçüncü kişiye kefil olma vaadinde bulunulması da aynı şekil koşullarına bağlıdır. Taraflar yazılı şekle uyarak kefilin sorumluluğunu borcun belirli bir miktarıyla sınırlandırmayı kararlaştırabilirler.’ Yazım net işlem tasarımlarının, bu yeni düzenlemeye uygun hale getirilmesi gerekmektedir. [/size]

• eğer çok tutar derse bedel kısmını çıkarsın bedelsiz yapalım ucuz tutsun .alan memnun satan memnun noter nedn mağdur olsun ki...

bu kanun maddesi kefaletname ile ilgili kefalet için yapılacak muvafakatle ilgili değil. ben kendimce bu kanun kefaletle ilgili olduğundan bedel olmasına gerek olmadığını yorumladım siz de bu kanuna göre bedelsiz olmaz diyorsunuz. Kefaletname işlemini ya da kefil olmak için vekaletnamede evet bu bedel hem bizce hemde kendi el yazısıyla yazdırılmalıdır ama burada muvafakat veren kişi kendisi kefil olmuyor eşinin kefil olabileceğini söylüyor sadece. bu işi ancak tnb nin acil duruma el atarak bir genelge yayınlayarak karmaşıklığa son vermesidir. tnb yi telefonla aramak da maalesef yazılı bir belge olmadığından fikir almanın ötesine geçmiyor.müfettiş diyorki bana kanun göster genelge göster diyor... bu siteyi seviyorum fikirlerimiz olgunlaşıyor... herkese kolay gelsin ve yarın ramazan başlıyor iyi ramazanlar...