TOKİ KONUTLARI

• Saygı değer Meslektaşlarım,

TOKİ konutları ile ilgili detaylı bilgi 22.03.2007/17 no.lu genelgede mevcut.
    Bir vatandaş gelip, TOKİ konutunu devretmek üzere bir vekalet tanzimi istedi..
    Bu tür bir vekaletname düzenleme şeklinde mi yapılmalı, Onaylama şeklinde mi yapılmalı..

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Tanju KIRLI ().

• Tanju bey,
    Çoğun içinde azında bulunacağı sözü ile yoldan çıkarak,
    Vekaletnamenin konusu toki konutunun devri ile ilgilili bir vekaletname olduğundan (neticede taşınmaz olduğundan) düzenleme şeklinde fotoğraflı yapılması gerekir,
    Onaylama biçiminde yapılan bir vekaletname ile Noterde satış vaadi sözleşmesi yapılamaz.
    Düzenleme şeklinde yapılırsa hiç bir şekilde şüphe edecek bir durum kalmaz,

• Adem bey abim,
    Bu TOKİ konutlarından kastım ödemesi bitmemiş, devam eden, konut teslim edilmiş, tapu teslimi yapılmamış taşınmazlar için.

2007/17 nolu genelge de TOKİ konutlarının devrinin ilgili banka huzurunda yapılacak protokolle mümkün olacağı belirtildiğinden cihetle bir sorum oldu. Bahse konu işlemde de taşınmazın tapu da satışı mümkün değildir.

Yoksa tapusunu getirip satış için vekalet veren ilgililerin işleminin düzenleme şeklinde yapılacağı şüphe götürmez.

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Sevgili Tanju kardeşim.

:)İleriyide göz önüne almak kayıt ve şartı ile, Takdir işlemi yapanındır. :) Nasıl uygun görüyorsanız öyle yapabilirsiniz. şimdiden kolay gelsin.

İşlemin düzenleme yapılmasının bir sakıncası olmadığı için düzenleme yaptık.
    Lakin,
    Tapu Dairesinde yapılacak bir işlem olmadığından sizlerin uygulamalarını merak ettim.
    :)

• Tanju kardeşim;
    Bizim buralarda Toki konutları devri ile ilgili vekaletnameler sıkça yapılmakta,Adem bey kendi açısından haklı tapulu gayirmenkuller için düzenlenecek vekaletnamelerin mutlak suretle düzenleme şeklinde yapılması gerekir arcak,toki konutlarının henüz tapuları çıkmadığından ve ayrıca devirlerinde tapu idarelerinde değilde bankalarda yapıldığından sözkonusu vekaletnamelerin onaylama şeklinde ve hatta fotoğrafsız yapılmasında bir sakınca yoktur.
    "Tıpkı kooperatif hisse devirlerinde olduğu gibi" Selamlar.

• Tanju kardeşim;
    Bizim buralarda Toki konutları devri ile ilgili vekaletnameler sıkça yapılmakta,Adem bey kendi açısından haklı tapulu gayirmenkuller için düzenlenecek vekaletnamelerin mutlak suretle düzenleme şeklinde yapılması gerekir arcak,toki konutlarının henüz tapuları çıkmadığından ve ayrıca devirlerinde tapu idarelerinde değilde bankalarda yapıldığından sözkonusu vekaletnamelerin onaylama şeklinde ve hatta fotoğrafsız yapılmasında bir sakınca yoktur.
    "Tıpkı kooperatif hisse devirlerinde olduğu gibi" Selamlar.

Bizdede uygulama bu şekildedir ve şimdiye kadar epeyce yaptık, hiçbir sorun çıkmadı.

• ARKADAŞLAR BU TOKİ DEVİR VEKALETLERİNİN BİR ÖRNEĞİNİ ATARMISINIZ ZAHMET OLMAZSI?
    Arkadaşlar bu yazım proğramımızdaki toki devir sözleşmelerini düzenliyormusunuz banka sözleşmesinde devir yasağı yoksa uygulanıyormu bizim burada yapmıyoruz yapıyorsanız ne isteniyor?makbuz kodu nedir? bilgilendirirmisiniz?

• [Toplu Konut İdaresi (Toki) ile ilgili birimleri tarafından ihalesi yapılacak olan Türkiye Cumhuriyeti hudutları dahilindeki bilcümle gayrimenkullerin satışı ile ilgili ihalelere katılmaya, teminat ile ihale öncesi tarafımdan yatırılması gereken her nevi gider, ücret ve vergileri benim adıma yatırmaya, adıma yapılacak olan kur'alara iştirak etmeye, konut seçmeye, gayrimenkul satış sözleşmesini imzalamaya, taksitlerini yatırmaya, konut teslim föyünü ve tutanaklarını imzalamaya, konut seçmeye, TOKİ-Bitlis/Hizan Belediyesi Projesi mülkiyetinde bulunan Bitlis İli, Hizan İlçesinde TOKİ tarafından yapılan B1-3 3. Kat 18 Daire Numaralı Kuzey-Batı Yönünde bulunan Bağımsız bölüm dairede bulunan konutumu devretmeye, konut devri için tüm taksitleri veya borçları yatırmaya, konut teslim föyünü ve tutanaklarını imzalamaya, kur'a sonucu adıma isabet edecek olan gayrimenkulü teslim almaya, ilgili kurum nezdinde adıma kayıt ve tescillerini yaptırmaya, gerekli evrak ve belgeleri ibraz etmeye, imzalamaya, yazışmalarda bulunmaya, gerekli beyan, taahhüt ve muvafakatlarda bulunmaya, imzalanması gereken evrak, belgeleri ve sözleşmeleri tanzim ve imzalamaya, Bankada imzalanması gereken her türlü sözleşmeleri tanzim ve imzalamaya, taksitlendirmelerde bulunmaya, Belediye ve Bankada yapmam gereken her türlü iş ve işlemleri benden farksız olarak takip tamamlama ve intaca yapılacak olan ihale-kur'a neticesinde adıma gayrimenkul isabet etmesi durumunda tarafımdan her ne isim adı altına yatırılmış bulunan paraları ilgili yerlerden benim adıma geri almaya ve yatırmaya, ahzu kabza, sulh ve ibraya bu hususlar ile ilgili olarak yapılması gereken iş ve işlemleri işin başından sonuna kadar tam bir yetki ile yapmaya, yürütmeye, gerektiğinde bu vekaletnameden kayıt ve suretler çıkartmaya, başkalarınıda tevkil teşrik ve azle mezun ve yetkili olmak üzere...

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>