VEKİLDEN VEKİLE ARAÇ SATIŞI HK.

• Arkadaşlar merhaba, vekaleten bir araç satışı yapılacak ,satış vekaletinde yer alan vekillerden biri diğer vekile satış yapabilir mi?Bir taraftan dilediğine satma yetkisi var yapabilir,diğer taraftan ikiside satıcının vekili olduğu için olmaz diye düşünüyorum,daha önce olsa tereddüt etmeden yapıyordum ama bu şekilde yapılmış bir işlemden dolayı ilgililer davalık olmuş ve hakim bu satış hileli satışa girer diye kararı bozmuş.
    Bu konuda sizlerin uygulaması ve görüşü nasıl?Şimdiden teşekkürler.

• Doğrusunu söylemek gerekirse vekillerin T.C.Kimlik numarası ve diğer kimlik bilgileri olmadığı için önceleri yapıyordum ama şimdi T.C.kimlik numarası ve diğer kimlik bilgileri yazılı olduğu zaman yapacağımı sanmıyorum, noterim riski göze alırsa en azından altında benim imzam olmaz. Kolaylıklar diliyorum.

• Derya hanım;
    Bunun uygulaması kolay yazmışsınız hakim bu satış hileli satışa girer diye kararı bozmuş diye bundan ötesi var mı ? yapılmaz yapmam aracı kendisi alacaksa niye vekil olmuş ? Ben bugüne kadar yapmadım bundan sonrada yapmam. İyi çalışmalar...

• Evet bende artık yapmıyorum.5-6 Ay önce öğrendim hem bilgi amaçlı paylaşmak hem de sizlerdeki uygulamaları öğrenmek için siteye eklerdim.

• Aslında bir karar var fakat vekalette dilediği kişiye ibaresi açıktır. Yetki münferid ise dilediğim kişi vekillerden biri olabilir ama dediğimiz gibi bir kara varsa diğer örneklere emsaldir. Dolayısı ile bende yapma taraftarı değilim.

• Neden Hileli satışa giriyormuş onu alyamadım. Araç sahibi dilediğine dilediği bedel ile satmak koşulu ile birlikte ve ayrı ayrı yetkiyle vekalet vermiş. Vekillerden biri istediğine satmakda özgür bu konuda. önceden yapıyordum. şimdi yeni noterimiz geldi artık yapabilirmiyim ilerde göreceğiz.

• Sayın meslektaşlarım işte bu durum da yorumdan yoruma değişiyor dilediğine olayı bence üçüncü kişileri kapsıyor kişinin vekilini kapsamıyor görüşündeyim madem öyle bir durum var ise müvekkili verdiği vekaletnamede (dilediğine ve dilerse vekillerimden herhangi birisine) gibi bir ibare yazalım akıllarda kuşku bırakmayacak şekilde satışları yapalım tabi yargıya intikalinde sonuç ne olur o ayrı bir konu. Muharrem beyinde bahsettiği üzere önceden bu husus ilgili bir karar var ise bundan sonrakilere de emsal teşkil edecektir.

• Bu konu daha öncede açılmıştı.
    Borçlar Kanununa göre vekil, müvekkilinin hak ve menfaatlerini korumak zorundadır.
    Vekil edenin hak menfaatini kendi lehine kullanması iyi niyyet ilkesine uymuyor.
    Borçlar kanununda buna ilişkin epey açıklamalar var.

Vekilden vekile satış işlemini biz kesinlikle yapmıyoruz.
    Saygılar.

• Hmm. ozaman bundan sorna bende yapmayayımda. diğer yapanlar ne olcak. vatandaş burdan çıkıp oraya gidiyor. Nerde bu Birlik. Ondan sonra sen bu işi bilmiyorsun diye kimse gelmiyor. bide adımı çıkarıyorlar o noter bilmez diye. Şimdi iki arada bir derede kaldım. Kanunana göre mi iş yapayım yoksa bildiğim gibi mi işyapayım. bu meslek yedi bitirdi beni beni

• Vatandaş aracını satmak üzere galerici ile anlaştı,aracı bıraktı parasını da aldı gitmek üzere iken,Galeri sahibi de araç sahibine dediki git noterliğe "Beş adet isim vermiş" şu kişilere aracın satışı için vekaletname ver birlikte veya ayrı ayrı hareket etme yetkilerinide yazdır.Vatandaş gitti Notere galericinin dediği gibi vekaletnameyi yaptı ve galeriye teslim etti.Ertesi günü vekilerden birisi "Ya patron akşam arabayı eve götürdüm hanım çok beğendi,araçla ilgili araştırmayı da yaptım bu araç çok temiz benimde ihtiyacım var gel bu aracı bana sat dedi,
    galeri sahibide tamam arkadaş senden iyi müşterimi olur 10 bine aldım 11 bine sana satıyorum."ayaküstü bin tl.kar :)" ve ve pazarlıkta bitti.Satışı yapmak üzere doğru Notere,Noter görevlisi verin belgeleri
    Araç ruhsatı,
    MTV.borcu yoktur yazısı,
    Nüfus hüviyet cüzdanları,
    Vekaletname,aaaaaa,bu vekaletnamede alıcınında T.C.kimlik numarası ve ismi var ben bu satışı yapmam.
    Hoppalaaa!!buda nerden çıktı?
    Vallahi kanun böyle! :) :) :)

• Sayın meslektaşım Serdar bey yazınız bana daha önce bir yerde okuduğum bir sözü hatırlattı ve sizlerle paylaşmak istedim. İyi çalışmalar....

ne YASAK tanırım ne GÜNAH tanırım,RUHUM bedenime DAR bunalırım...üstüme gelme bak KAFA tutarım, ACIMAM tozu DUMANA katarım..BEN sen OLAMAM; olusam eğer kendimi KIZGIN ateşlere atarım..UYMAM...SÜRÜYE uymaktansa KENDİMİ kurda YEM yaparım..