Sözleşme

• Değerli meslektaşlarım;
    A şahsının tarlasında sıcak su (kaplıca) bulunmaktadır ilgili B şahsı ile bir ortaklık sözleşme yapmak istiyor, tesis kurulacak havuzlar yapılacak arsa sahibi olan A şahsı karın %60'nın kendisine kalan %40 kar payını B şahsına burda herhangi bir sermaye yok sadece tesisler için harcama var bu konu ile ilgili nasıl bir sözleşme düzenleyebilirim. dikkat etmem gereken şeyler nelerdir. Saygılarıma

• Değerli meslektaşım;
    1-Bu gibi sözleşmelerde hesaplanabilir bir değer yok dolayısiyle maktu harca tabi tutulması gerekenler sınıfına alabiliriz.
    2-Gayrimenkulün raiç değeri esas alınabilir.
    3-Proje maliyet bedeli dikkate alınabilir.
    4-Tahmini bir rakam konulabilir.
    5-Sözleşmeğe cayan taraf için bir cezai şart konulabilir.
    6- :) :) :) Bana göre birinci şıkkı uygulamak en doğru olanıdır diye düşünüyorum.Selamlar.

• Sayın Meslektaşım;
    Cabir abime katılmakla beraber, söz konusu sözleşmeye yapılacak tesislerin tahmini rakamını sözleşme bedeli olarak konulması bence en uygunudur diye düşünüyorum.
    Saygılarmla.

• Değerli meslektaşlarım;
    A şahsının tarlasında sıcak su (kaplıca) bulunmaktadır ilgili B şahsı ile bir ortaklık sözleşme yapmak istiyor, tesis kurulacak havuzlar yapılacak arsa sahibi olan A şahsı karın %60'nın kendisine kalan %40 kar payını B şahsına burda herhangi bir sermaye yok sadece tesisler için harcama var bu konu ile ilgili nasıl bir sözleşme düzenleyebilirim. dikkat etmem gereken şeyler nelerdir. Saygılarıma

Değerli arkadaşlarımın görüşlerinin yanında bir görüş ilave ederek:Fazla ayrıntı ve detaya girmeden;Yapılacak bir adi ortaklık sözleşmesi bu arkadaşların işlerini görebilir diye düşünüyorum.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*