personel alımı ile ilgili

• merhaba arkadaşlar vekaleten görevi sürdüren başkatip personel alabilirmi. Alındığı durumda yeni gelen noter o personelle sözleşmeyi sürdürebilirmi?. Personel alınacaksa TNB'nin onayımı gerekir? Başkatip doğum iznine ayrılacağından personel olarak ve iş yoğunluğu olarak büyük sıkıntı olacak...

• merhaba arkadaşlar vekaleten görevi sürdüren başkatip personel alabilirmi. Alındığı durumda yeni gelen noter o personelle sözleşmeyi sürdürebilirmi?. Personel alınacaksa TNB'nin onayımı gerekir? Başkatip doğum iznine ayrılacağından personel olarak ve iş yoğunluğu olarak büyük sıkıntı olacak...

değerli meslektaşım ;
    öncelikle aramıza hoş geldiniz

vekalet döneminde her ne kadar personel alımı yetkisi tamamen TNB' ye ait ise de birkaç defa yaptığım vekillik dönemlerinde edindiğim tecrübe şu ;
    Noterliğinizin personel ihtiyacı ne kadar acil olursa olsun kesinlikle TNB buna onay vermemektedir. Bütün hata günü kurtarmaya çalışan noterlerimizde maalesef noterlerimiz geniş düşünmemekte tayini çıktıktan sonra bananeci zihniyetleri nedeniyle personel almamakta sizin de belirttiğiniz gibi Başkatibin doğum iznine ayrılması. iş yoğunluğu vesair geçerli hiç bir mazeret TNB'ce göz önüne alınmamakta personel alım için ne yazarsanız yazın sonuç aynı ; yazılarının son satırlarında genelde '' yakında noter ataması yapılacağı düşünüldüğünden talebiniz uygun görülmemiştir'' diye yazarlar siz istediğiniz kadar personel ihtiyacını dile getirin sonuç nafile ama tam tersi durumda yani işe alma değil de işten çıkarmaya gelince vekilin bir personel arkadaşın iş aktini feshetmesine derhal onay verirler
    çok daha güzel şeyler yazmak isterdim, umut vermek isterdim ama TNB etik kuralları buna izin vermiyor :)
    yeni noter’in bir an evvel gelmesi için dua edin

Allak Kolaylıklar versin

selamlar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Mahmut Bürke ().

Sayın meslekdaşım;

Mahmut bey üstadımın belirttiği üzere bu işin biraz zor olduğu doğru lakin olmayacağı anlamına gelmiyor çünki benimde bu mesleğe ilk adım atışım vekalet döneminde bir başkatibin işlerin yoğunluğu nedeni ile TNB den personel alımına ilişkin yetki istemesi ve TNB nin Asgari Ücret mukabilinde bir personel alımına izin vermesi ile olmuştur. Siz yinede arzuhalinizi bir yazı ile bildirin yetki gelirse personel alımını yaparsınız yok vermez ise gelecek noterinizi beklemek zorundasınız. İyiçalışmalar....

• Sayın meslekdaşım;

Mahmut bey üstadımın belirttiği üzere bu işin biraz zor olduğu doğru lakin olmayacağı anlamına gelmiyor çünki benimde bu mesleğe ilk adım atışım vekalet döneminde bir başkatibin işlerin yoğunluğu nedeni ile TNB den personel alımına ilişkin yetki istemesi ve TNB nin Asgari Ücret mukabilinde bir personel alımına izin vermesi ile olmuştur. Siz yinede arzuhalinizi bir yazı ile bildirin yetki gelirse personel alımını yaparsınız yok vermez ise gelecek noterinizi beklemek zorundasınız. İyiçalışmalar....

erkan bey kardeşim;

2-3 yıl boyunca vekaleten yönetilen noterlik düşünün ve bu noterliğe personel ihtiyacının acil olması nedeniyle defalarca sizin tabirinizle arzuhaller yazılmasına rağmen personel alımına izin verilmemiştir. ( kişi başına 5000 işlem den tutun da tüm kriterler tuttuğu halde)
    sizin işe alınmanız ise -ki bana göre iyi ki olmuş - tamamen şans senin işe alındığın tarihlerde TNB etik kurul ve kuralları yoktu :)

selamlar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• Üstadım nedemek yani etik olmayan bir kuralla alındığım imasımı bu ? :) Belkide haklısınız TNB nin etik kurul ve kuralları faliyette değildi yıl 1993 belkide vardı ama bukadar etik olarak işlemiyordu. :) Selam ve saygılar...

<p>"Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Erkan ().

• Üstadım nedemek yani etik olmayan bir kuralla alındığım imasımı bu ? :) Selam ve saygılar...

Erkan bey kardeşim;
    hayır beni yanlış anladınız tam tersine sizin işe alınmanız en doğru olanıdır.
    şu an herhangi noterliğin personel ihtiyacı ne kadar acil olursa olsun TNB etik kuralları öne sürerek ( tayin olacak noter için) personel alımına izin vermiyor demek istedim. bunu yaparkende TNB etik kurallarını öne sürüyor dedim yoksa tekrar tekrar edeyim sizin işi alınmanız kesinlikte en doğru olandır yani E T İ K 'tir kardeşim

selamlar

• Esi görev yaptığım yerde geçen yıl vekillik döneminde biz sorunsuz elaman almıştır.Aynı şekilde eleman alan noterlerde tanıyorum.TNB'nin sorun çıkardığını duymamıştım.Bize 1 ay içinde yetki vermişlerdi.Ayrıca yeni gelen Noter sözleşmeyi sürdürmek zorunda değil.Yeni sözleşme yapacaktır.

biz ne söylersek söyleyelim-ki benim yaşadığım olayın tam tersini yaşayan arkadaşlarımızın da olduğunu görüyorum, personel alımı hususunda son kararı verecek olan TNB'dir bu nedenle TNB'ye noterliğinizdeki durumu ve talebinizi bir yazı yazın, cevabını bekleyin ona göre hareket edersiniz

Ayrıca TNB’nin 0-312 218 80 00 numaralı telefondan NOTER VE NOTERLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ’nden Müdür- Neriman ARPACIOĞLU (dahili no: 4102) , Şef- İlker KARAOSMANOĞLU ( dahili no:4103) Şef -Sadettin Taş (dahili 4104) ile yardım için görüşmenizde fayda var

kolaylıklar diliyorum

• Mahmut arkadaşım yazmadan ben TNB'yi arayıp görüştüm...
    Büyük bir olasılıkla onay verilmez diye söyledi... şimdi arkadaşlar benim söylemek istediğim şey bu. günde ortalama 70 -80 yevmiye arası iş yapan bir noterlik, Noterin tayini çıkıcak, eleman alamam diyor, başkatip 2 ay sonra doğum iznine ayrılacak, geriye kaldı bir hizmetli bir katip, nasıl üstesinden gelinecek, tescil işlemleri nasıl olacağı muamma.başkatip vekaleten sürdürürken nasıl doğum iznine ayrılacak oda ayrı bir terslik, dışarı, banka, tebligat işlemleri, ciltbend yapıştırmak bile başlı başına bir iş.... TNB neye dayanarak onay vermeyecek, gerekçesi ne olacak, bizim gerekçemiz neden yeterli değil, elaman alınması için birimizi ölmesimi lazım, zaten eleman alınmazsa stresten yakında ölürüm..

• Öyle demeyin Seher Hanım olayın stresi çok fazla ,yapamamda denmiyor ,vatandaş bağırıp çağırıp strese sokuyor insanı ,Allah kolaylık versin onlara şimdiden...

• Bizde vekillik yaptık ama bize bağıran çağıran olmadı Derya Hanım. Hatta gayette anlayışlı davrandı ilgililer. Tabii ki elimizden geleni yaptık. TNB personel konusunda maalesef eskisi gibi anlayışlı değil. Bu durumda yapacak ta pek birşey görünmüyor. Durum ilgililere anlatılır. Beklerlerse işlemi zaten yapılır. Strese hiç gerek yok.

• SEHER HANIM, VEKİLLİK DÖNEMİ İLE İLGİLİ BİR SIKINTI YOK SIKINTI DAHA SONRASI İÇİNDE VAR, BEN BİR PERSONELİN ÜSTÜNE NE KADAR İŞ YÜKLENDİĞİNE DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM, İŞ YÜRÜSÜNDE NASIL YÜRÜRSE YÜRÜSÜN FİKRİ MALESEF TÜM İŞ VERENLERDE VAR, BAKIN BEN DAHA ÖNCE GENE BU SIKINTIYI DİLE GETİRDİM, BEN İMZAYA YETKİLİ KATİBİM. SABAH GELİRİM, SÜPÜRGE ELİMDE FIRÇASI , PASPASI, ÇAYI, TEMİZLİĞİ DERKEN, DÜNDEN KALAN POSTALARI YAZMAYA BAŞLARIM, MÜŞTERİ ÖNÜME GELİR ONUNLA İLGİLENİRİM, ARAÇ SATIŞI, VASİYETNAME,, KAT KARŞILIĞI SÖZLEŞME VS.VS. BUNLARI YAPTIĞIN ESNADA , NOTERİN MİSAFİRİ GELİR ONU AĞIRLA, YERİ GELDİĞİNDE, GEÇ VEZNEYE, MAKBUZ KES, O YOĞUNLUK ESNASINDA BİR HARF HATASI YAPTIĞIM ZAMAN , O VEKALETİN TEKRARLANMASI VE PARASININ CEBİNDEN ÇIKMASI, BANKA İŞLERİ, ADLİYE YAZIŞMALARI, VERGİ İŞLEMLERİ , VERGİ TAKİPLERİ, SGK, BİLDİRELERİ, HEPSİNİ YAPACAKSIN, AKŞAM OLDUĞUNDA YEVMİYE AL, HESABI KAPAT KASAYI TOPARLA, TEMİZLİĞİNİ YAP, CİLTBENDİ YAPIŞTIR.BULAŞIĞINI YIKA , BENİM SÖYLEMEK İSTEDİĞİM ŞEY BİR VEKALET DÖNEMİ İÇİN DEĞİL, TÜMÜYLE PERSONEL ALIMI, ÜSTELİK SÖZLEŞMEM YAPILDIĞI ZAMAN BUNLAR HİÇ BİR ŞEKİLDE GÖZ ÖNÜNDE TUTULMAZ.....İMZAYA YETKİLİ KATİP,(HİZMETLİ)BELKİ SİZDE BENİM DURUMUMDASINIZ VEYA AYNI ŞEYLERİ YAŞADINIZ... SORUMLULUĞU BAYAĞI ÇOK OLAN, RİSKİ ÇOK OLAN BİR İŞTE ÇALIŞACAK PERSONELİN, ÇALIŞMA STANDARTLARININDA İYİ OLMASI LAZIM..

• zeynis arkadaşım;

zaten bütün sıkıntı noterlerimizde, zamanında yeterli personel alınsa- zaten gidere yazıyorlar- ama onlar daha fazla kazanmak ve de vergi rekortmeni olmak gibi bir sorumlulukları ve mecburiyetleri olduğundan personel almaz, gider yazmaz vergi rekortmeni olurlar, onların (bir kısmını tenzih ediyorum) tayinleri çıktıktan sonra noterliğin durumu ne olur,personel ne yapar çok ta düşünmezler. Dikkat ettiniz mi Noterliklerin çalışma yerlerinin bir standardı yok, 1.sınıf noterlik başka yerde bulunan 3. sınıf noterlikten fiziki olarak daha küçük ve daha kötü şartlarda hizmet vermektedir.
    Noterlik dairelerinin hizmet alanlarının (bankalar gibi) belli bir standarda getirilmediği ve noterliklerin hizmet verdiği işyerinin düzeni, demirbaşları ve personel durumu noter'lere bağlı oldukça çözüm bulunmaz, özellikle 2 ve 3.sınıf noterliklerde her 2-3 yılda bir tayin her şeyi altüst etmektedir.demirbaşların devrinde sıkıntı yaşanmayan noterlik varmı bilmiyorum
    Yazacak çok şey varda admin’i zor durumda bırakmayalım :)

Senin durumunu çok iyi anlıyorum , Kolaylıklar ve sabırlar diliyorum
    çeken bilir :)

• Zyenis bey ve mahmut abi öyle güzel yazmışsınız ki durumumuzu mesala ben izin isteyecem tek personel olduğum için isteyemiyorum başladığımdan beri daha izin kullanmadım.

• Ben şunu bilirim, vekillik döneminde işe alınacak kişinin bağlı olduğu oda da DAYISI var ise alınır, yoksa istediğinizkadar yazı yazın boş.......

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Seher Hanım valla vekillik döneminde üstümüze yürüyen de oldu küfür edip gidende,merkezi bir yerdeydik ,iş yoğunluğu fazla idi,günde 100-150 işlem yapıyorduk 3 kişi,o yüzden yorucu olmuştu ama 1 içinde eleman alma yetkimiz gelmişti.Bu arada hangi Noterlikte çalıştığınızı da yazabir misiniz?

• Ben şunu bilirim, vekillik döneminde işe alınacak kişinin bağlı olduğu oda da DAYISI var ise alınır, yoksa istediğinizkadar yazı yazın boş.......

özgür kardeşim;

zaten mesele de bu " DAYISI " olmayanların sorunu benim gibi "DAYISI" olanların işi zaten iyi :)

selam ve sevgiler